Быкаў Васіль

Памятаем...

Гэты дзень у гісторыі запісаўся тым, што ў 1924 годзе на сьвет зьявіўся Талент – Васіль Быкаў. Па Таленце заўсёды застаецца памяць, якую нам наканавана захаваць.

Хадарэнка Ірына

Сёньня Дзень народзінаў адзначае Ірына Хадарэнка.

Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка Kamunikat.org зычыць здароўя – перадусім; добрага настрою – не толькі ў гэты дзень; цёплага сонейка ў кожную пару году, дабрыні і разуменьня блізкіх, творчых палётаў і зьдзяйсьненьня мараў.

Plewa Jerzy, Kojły, Osówka, Szostakowo

Kojły, Osówka, Szostakowo

Tam, gdzie carowie bywali...

Plewa Jerzy

Месца выхаду: Czyże

Дата выхаду: 2020

Рэдактар: Plewa Jerzy

Выдавец: Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia

Выдавецтва/ друкарня: Agencja Wydawnicza Ekopress

Памеры: 276 s.

ISBN: 978-83-95555-2-0

Катэгорыя: Этнаграфія; Гісторыя; Культура; Грамадзтва

Copyright © 2023 by Gmina Czyże

Кнігазбор: прыватны кнігазбор у Беластоку (папяровы асобнік)

Дадатковая даведка: Wydawnictwo finansowane ze środków gminy Czyże.

Czytając szkolne podręczniki, można odnieść wrażenie, że wszystko co ciekawe i ważne w historii toczyło się gdzieś daleko, natomiast w takich wsiach, jak Kojły, Osówka czy też Szostakowo miało miejsce jedynie prozaiczne, codzienne życie. W istocie jednak każda, najmniejsza nawet miejscowość, ma swoją własną historię, szczególnie ważną dla ludzi tam mieszkających. O losach takich małych ojczyzn również należy pamiętać, bo to z nich składa się szersza, książkowa historia. Czasem także w niewielkich wsiach pojawiali się wielcy tego świata. Przez Kojły w 1784 roku przejeżdżał król Stanisław August Poniatowski, ostatni władca Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wielokrotnie mieszkańcy Kojłów, Osówki i Szostakowa mogli podziwiać carski orszak podążający na polowanie do Białowieży. Tędy, carskim hostinciem, podróżowali rosyjscy imperatorzy i dostojnicy (Jerzy Plewa, Przedmowa, fragment).

Толькі ў бібліятэцы прыватнай асобы ў Беластоку (папяровы асобнік)

Варта пазнаёміцца:

Plewa Jerzy, Czyże, Łuszcze

Czyże, Łuszcze

wsie królewskie

Plewa Jerzy

Czyże, dużą podlaską wieś i będące niegdyś Czyżowskim przysiółkiem niewielkie Łuszczę łączą ze sobą bliskość położenia, wspólna historia i nierzadko również rodzinne związki. Obydwie miejscowości swój dzisiejszy kształt zawdzięczają królewskim postanowieniom sprzed kilkuset lat. Od czasów XVI-wiecznej pomiary włócznej w historii tych strzeleckich i osocznickich wsi często przewijają się imiona królów I Rzeczypospolitej. Zachowało się ni... Болей »


Plewa Jerzy, Nasze seło

Nasze seło

prawda i wydumane

Plewa Jerzy

Autor czterech popularnonaukowych, bogato ilustrowanych książek o wsiach w gminie Czyże: „Kuraszewo - lata minione", „Lady, Leniewo, Podrzeczany - na bielskim hostinciu”, „Kojły, Osówka, Szostakowo - tam, gdzie carowie bywali..." oraz „Czyże, Łuszczę -wsie królewskie”, które w ciekawej i przystępnej formie przybliżają lokalną historię, budząc zainteresowanie przeszłością i dziedzictwem Małej Ojczyzny. Autor artykułów o historii, języku ... Болей »


Plewa Jerzy, Lady, Leniewo, Podrzeczany

Lady, Leniewo, Podrzeczany

na bielskim hostinciu

Plewa Jerzy

Lady, Lenewo i Pudryeczany, bo takie nazwy w miejscowej gwarze noszą miejscowości znane kiedyś również jako Lada, Ladka, Lenów, Lenowo, Porze-cze i Podrzecze, to dzisiaj ciche, położone na uboczu wielkiego świata, wsie. Przed laty toczyło się w nich bujne życie, a istniejące w Ladach i w Leniewie dwory były miejscami znanymi nie tylko w najbliższej okolicy. Obecnie po zabudowaniach dworskich nie pozostały nawet fundamenty, a i świadomoś... Болей »


Plewa Jerzy, Kuraszewo

Kuraszewo

lata minione

Plewa Jerzy

Kuraszewski żniwiarz zbierający przed stu laty przy pomocy sierpa plony swojej ciężkiej pracy rolnika zapewne w najśmielszych swoich wyobrażeniach nie mógł sobie przedstawić, jak zmieni się jego „mała ojczyzna" w ciągu zaledwie wieku. Dotychczas przez całe stulecia kuraszewianie prowadzili prawie że niezmienne życie, przerywane jedynie wojnami, epidemiami i innymi klęskami elementarnymi niezależnymi od wiejskiej społeczności, a traktowa... Болей »