Jaroszewicz Józef Ярашэвіч Юзэф, Miasto Bielsk Горад Бельск

Miasto Bielsk Горад Бельск

Jaroszewicz Józef Ярашэвіч Юзэф

Загаловак на мове арыгіналу: Горад Бельск

Месца выхаду: Bielsk Podlaski

Дата выхаду: 2007

Рэдактар: Fionik Doroteusz

Перакладчык: Ostapkowicz Jarosław

Выдавец: Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach

Выдавецтва/ друкарня: INTROPACK

Памеры: 168с., іл., 21см

ISBN: 978-83-925074-1-3

Катэгорыя: Этнаграфія; Гісторыя; Культура; Пераклады; Рэлігія; Грамадзтва; Турыстыка; Біяграфіі

Кнігазбор: KAMUNIKAT — гэты сайт (электронны варыянт); BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік); MiOKB — бібліятэка Музея і асяродка беларускай культуры ў Гайнаўцы, ul. 3 Maja 42, Hajnówka (папяровы асобнік); прыватны кнігазбор у Беластоку (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: BTH — [1976], [2126]; EEDC — [4173]; MiOKB — [9877]

Дадатковая даведка: Wstęp Bazyli Białokozowicz; I strona okładki: Pieczęć magistratu Bielska z 1792 r. z wyobrażeniem orła, pogoni oraz tura; w otoku napis: „Magistrat Stołecznego Miasta Rz(eczpos)p(o)litej Wolnego Bielska w Wo(jewó)dz(twie) Podlaskim”; ze zbiorów Anny Kordziukiewicz; IV strona okładki: Pieczęć magistratu bielskiego, odciśnięta na dokumencie z 1790 r.; ze zbiorów Anny Kordziukiewicz; Na wyklejce: Tłoczone inicjały Józefa Jaroszewicza z kart listów do Michała Wiszniewskiego; Biblioteka Jagiellońska

Józef Jaroszewicz był magistrem prawa, profesorem Uniwersytetu Wileńskiego na katedrze prawa litewsko-polskiego, dyplomacji i statystyki, świetnym historykiem Podlasia, Litwy, Białorusi i Ukrainy. Urodził się w 1793 r. w rodzinie bielszczanina Benedykta Jaroszewicza, tytułującego się prawami szlacheckimi. Od kilku już lat Benedykt pełnił funkcję pisarza bielskich ksiąg radzieckich, a od 1796 r. był pisarzem miejskim sądowym. Oprócz swego domu, który znajdował się koło kościoła karmelickiego, posiadał kilka hektarów ziemi, na której gospodarzył. Już w Bielsku Józef Jaroszewicz zaczął interesować się historią swego rodzinnego miasta i okolicznych miejscowości. A sprzyjała temu praca ojca i dostęp do przepastnych ówczesnych archiwów bielskiego Ratusza. (Wstęp, Bazyli Białokozowicz, fragment)

Глядзець/ спампаваць гэты разьдзел/ артыкул... Уся кніга ў адным файле