Konferencja Polityka rozszerzonej Unii Europejskiej wobec nowych sąsiadów, zorganizowana w Warszawie 20 i 21 lutego 2003, świadczy o tym, jak wielką wagę przywiązujemy w Polsce do stosunków z krajami, które w najbliższej przyszłości pozostaną poza Unią. Członkostwo w UE nie oznacza odwrócenia się Polski od jej wschodnich sąsiadów, przeciwnie – stwarza wielką szansę na bardziej skuteczne wspieranie pozytywnych przemian w krajach Europy W... Болей »
Białoruś jako stosunkowo młode państwo nie miała bogatych tradycji dyplomatycznych. W XX wieku próbowała je budować Białoruska Republika Ludowa powstała w marcu 1918 r., lecz państwowość ta nigdy nie osiągnęła statusu powszechnie uznanego podmiotu prawa międzynarodowego i przetrwała zaledwie półtora roku, stale okupowana przez obce wojska. Rząd BRL nigdy nie pełnił suwerennej władzy na terytorium, które zostało zdefiniowane jako etnogra... Болей »
Prof. dr hab. Eugeniusz Mironowicz, kierownik Katedry Polityki Międzynarodowej Instytutu Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku. Specjalizuje się w badaniach problemów narodowościowych i stosunków międzynarodowych w Europie Wschodniej oraz najnowszej historii Białorusi. Autor ponad stu publikacji naukowych, w tym m.in. książek: Historia państw świata XX wieku. Białoruś, Warszawa 1999 (2007); Polityka narodowościowa PRL,... Болей »
Žinomo baltarusių poeto knyga, kurioje spausdinami rinktiniai eilėraščiai ir poema „Polonezas" prisodrinta Baltarusiją, Lietuvą ir Lenkiją siejančių istorinių realijų. Talentingas nacionalinių aspiracijų kupinas poetas stebina pilietinio aktyvumo užmoju, - yra kandidatavęs į Baltarusijos prezidento postą ir dėl to nukentėjęs. Болей »
Stosunki między narodami polskim i białoruskim maję długą historię. Niezwykle ważną częścią tej historii jest koegzystencja obu narodów w państwowych ramach I Rzeczypospolitej. W historiografii - zarówno sowieckiej, jak i dostrojonej do niej polskiej okresu komunistycznego - pokutował pogląd, iż stosunki polsko- białoruskie na ogół wypełniały opisy wyzysku chłopa białoruskiego przez polskiego obszarnika. Zanikały przy tym takie fakty, j... Болей »
Z wdzięcznością witam Państwa teraz - tutaj, a trochę później uczynię to w domu moich rodziców. Mimo pięćdziesięciu lat spędzonych poza krajem, temat dzisiejszej konferencji dotyka mnie blisko. Rodzice mojej matki pochodzę z Białorusi. Moja matka urodzona była w Samarze (Kujbyszew), gdzie nikt nie stanął na przeszkodzie ani jej, ani mym dziadkom, by żyli w duchu kultury polskiej. Polonistyka i twórczość mej matki były rezultatem tego, i... Болей »
Zebrane w tym tomie referaty są pokłosiem konferencji naukowej zorganizowanej przez Zakład Badań Etnicznych Wydziału Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, przy współudziale Związku Polaków na Białorusi, Urzędu Wojewódzkiego oraz Marszałkowskiego w Lublinie. Sesja nt. Stan i perspektywy rozwoju polsko-białoruskich kontaktów naukowych, gospodarczych i kulturalnych odbyła się w siedzibie Wydziału Politologii w dniach 16-17 paź... Болей »
Гітара, фламенка, чырвоная кроў віна тэмпранільё, Сервантэс, Пікаса, Гарсія Лорка і верш Сьвятлова “Гранада”. Прыблізна такой, калі я быў ва ўзросьце аўтаркі гэтай кнігі, была мая Гішпанія. Пазьней было яшчэ нешта (Бандэрас і Крус), а цяпер — да ўсяго — Анхела Эспіноса Руіс, якая, між іншым, нарадзілася ў тым жа месцы Андалусіі, дзе Пікаса з Бандэрасам. У Малазе. Тое, што на Анхелу паболела для мяне Гішпанія, не так істотна. У Гішпаніі,... Болей »
Niezwykłość tej książki polega na jej różnorodności zarazem. Te ballady, z akcją rozgrywającą się na przestrzeni wieków, przez które przewija się cała plejada postaci historycznych i współczesnych, od kata w rodzinnym Płocku, przez renesansowych artystów z Padwy, Casanovę, po współczesnych ukraińskich poetów, łączy osoba autora - poety i historyka, podróżnika i archeologa własnej duszy. Niemal reportażowy weryzm łączy się z oniryzmem, l... Болей »
rocznica wybuchu powstania styczniowego jest doskonałym pretekstem do zapoznania się z jego szerokim kontekstem. Lekcje historii i popularna publicystyka skupiają się zwykle na samym zrywie, dowodząc wpływu jego klęski i legendy na dalszą historię Polski. Konsekwencją jest upraszczanie tego bardzo złożonego przecież wydarzenia. Powstanie styczniowe, jak zresztą wszystkie polskie insurekcje narodowe, dojrzewało długi czas i było odpowied... Болей »