Białoruś to kraj w przeciągach Europy. Białorusini mają we krwi sny o utraconej ojczyźnie i wiecznym do niej powracaniu przez podróżnika-Odyseusza. Przynajmniej ci z nas, którzy mieli okazję słyszeć o tym żeglarzu. Tym samym, który, jak wiadomo, pewnego razu omalże nie dopłynął do swojej Itaki, ale nie w porę zasnął z workiem wiatrów pod głową. Towarzysze podróży rozwiązali worek - i powrót do domu się opóźnił. Podobnie białoruscy intel... Болей »
Wasil Bykow urodził się na Białorusi w roku 1924. Brał udział w ostatniej wojnie. Pisze od roku 1956. W Polsce opublikowano wiele jego książek, takich m.in., jak Trzecia rakieta — 1963, Ballada alpejska — 1970, Doczekać do świtu — 1974, We mgle — 1989. Utwory Bykowa, osnute zawsze na wątkach wojennych, frontowych lub partyzanckich, przedstawiają bohaterów w sytuacji ekstremalnej, gdy muszą oni dokonać wyboru, zadecydować o własnym ocale... Болей »
Pieśń o Cimurze to białoruski thriller psychodeliczny. Akcja rozgrywa się w Warszawie. Do stolicy Polski przyjeżdża agent KGB Paweł Kopiejkin, aby rozpracować mitycznego białoruskiego wieszcza Cimura Chomicza. Próbuje przeniknąć do hermetycznych środowisk emigracyjnej inteligencji, odkrywa piękno metropolii i przeżywa prawdziwą miłość. Powieść Andreja Adamowicza jest pełnym ironii przewodnikiem po współczesnej kulturze białoruskiej i ge... Болей »
W miejscowościach południowo-wschodniej Białostocczyzny, które zamieszkuje głównie ludność narodowości białoruskiej, w zatrważającym tempie postępuje polonizacja, a tym samym wykorzenianie z własnej kultury. Prowadzi to do zatracania tutejszej mowy - gwary, którą posługuje się jeszcze starsze pokolenie mieszkańców. Odchodząc w wieczność, pozostawi po sobie przestrzeń, której nikt już nie będzie w stanie wypełnić. Nie dotyczy to tylko mo... Болей »
"Poznałam Panią Ninę w 1993 roku. Zatrzymywaliśmy się u niej z grupą młodych etnografów, prowadzących pod moim kierunkiem badania terenowe na Polesiu. Pińskie mieszkanie Pani Niny było naszą bazą przed wyjazdem do wsi i po powrocie. Sednem pracy etnografa jest uważne słuchanie. Ale słuchanie Pani Niny nie przyszło od razu. Dużo mówiła - początkowo słyszałam tylko zalew słów i informacji. Dopiero z czasem, kiedy bliżej się poznałyśmy i k... Болей »
To pierwszy w Polsce tak obszerny wybór wierszy Uładzimira Niaklajewa, jednego z najgłośniejszych współczesnych poetów białoruskich. Urodzony w 1946 roku, debiutował tomem wierszy w ojczystym języku w 1976 roku. Był redaktorem naczelnym głównych czasopism literackich kraju, prezesem Związku Pisarzy, prezesem białoruskiego PEN Clubu. W latach 1999-2004 zmuszony do emigracji przebywał w Polsce, później w Finlandii. W 2010 roku zdobył znac... Болей »
Poniższy tekst został napisany w odpowiedzi na zapotrzebowanie, nie tylko wśród uczestników Ruchu "WiP" na całościowe opracowanie, które obrazowałoby sytuację mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce. Szczególne zainteresowanie budzą aspekty związane z poszanowaniem praw człowieka, represje jakimi władza w PRL-ut "obdarza” mniejszości, oraz postulaty rewindykacyjne. Takiego szczegółowego opracowania nie jestem w stanie niestety napi... Болей »
Aż do śmierć, Stalina w marca 1953 roku, linia polityki ideologicznej zmierzała do wyplenienia wszelkich zachodnich wpływów w sztuce i nauce, w szkolnictwie i literaturze oraz w innych dziedzinach. Polityka ta została ogłoszona przez bliskiego współpracownika Stalina, Andrieja Żdanowa zaraz po II wojnie światowej i przybrała nazwę "żdanowszczyzny". Chociaż Żdanow zmarł w 1948 roku, kierunek jaki wytyczył utrzymywany był do śmierci Stali... Болей »
Перад тым, як аналізаваць палітыку Польскай Народнай Рэспублікі (ПНР) у справе нацыянальных мяншыняў, аўтар робіць агляд польскай палітычнай думкі ў папярэдні пэрыяд (1900—1944). Выснова гісторыка несуцяшальная: “Адной зь нявырашаных праблемаў ІІ Рэчы Паспалітай была справа нацыянальных мяншыняў”. Эпоху ПНР Яўген Мірановіч разглядае праз наступныя храналягічныя пэрыяды: “Польшча як этнічна аднародная дзяржава” (1944—1947); “Саветызацыя ... Болей »
Konferencja Polityka rozszerzonej Unii Europejskiej wobec nowych sąsiadów, zorganizowana w Warszawie 20 i 21 lutego 2003, świadczy o tym, jak wielką wagę przywiązujemy w Polsce do stosunków z krajami, które w najbliższej przyszłości pozostaną poza Unią. Członkostwo w UE nie oznacza odwrócenia się Polski od jej wschodnich sąsiadów, przeciwnie – stwarza wielką szansę na bardziej skuteczne wspieranie pozytywnych przemian w krajach Europy W... Болей »