![]() |
![]() |
Z czym dzisiaj kojarzy się Białoruś? Niektórym z mityczną krainą nad Niemnem i kresowymi dworkami, wielu z Adamem Mickiewiczem i Świtezianką, ale większości zapewne z Aleksandrem Łukaszenką, którego nazwisko przy każdej wzmiance o Białorusi odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Zdaje się, że na geopolitycznych zakrętach straciliśmy z oczu Białorusinów i ich codzienne życie, czasem zwykłe, niekiedy wyjątkowe, jak to bywa-pełne marze... Болей »
Świetlana Aleksijewicz jest najbardziej znaną i najczęściej wydawaną w świecie pisarką białoruską piszącą po rosyjsku, laureatką wielu prestiżowych nagród. Ponieważ podpisuje się pod protestami przeciw niegodziwości naszych czasów, jej książki nie ukazują się w kraju ojczystym. Debiutowała wraz z pierestrojką w 1985 r. książką U wojny - nieżienskoje lico (Wojna nie ma twarzy kobiety). Wydane w tym samym roku Poslednije swidietieli (Osta... Болей »
Jeżeli w naszych czasach można mówić o bohaterach dziennikarstwa, to z pewnością do ich grona należy autorka tej książki, Świetłana Aleksijewicz - białoruska reporterka pisząca po rosyjsku. Ta córka nauczycieli: ojca Białorusina i matki Ukrainki, wieczna dziewczyna z talentem do pióra i temperamentem niepowstrzymanej zdobywczyni ukrywanych informacji, wielokrotnie już poruszyła opinię publiczną nie tylko Białorusi, Ukrainy i Rosji. Wyda... Болей »
Павольна, але з кожным днём усё выразней, праяўляецца з цемры забыцця гісторыя Орлі. Мінулае - і тое самае старажытнае, і тое бліжэйшае, цікавіць не толькі прафесійных гісторыкаў і асобных аматараў, але таксама простых жыхароў. Хочам ведаць адкуль наш род. Хочам паказаць і ў нейкай меры захаваць мінулае. Разумеем - тое, што ёсць, што будзе ці можа быць - павінна грунтавацца на мінулым, так як нішто не вырасце без надзейнага кораня. Болей »
W rozumieniu potocznym, zgodnie z tym czego nauczono nas w szkole, historię pojmujemy jako odwieczne zmaganie się państw, narodów, religii, kultur... W pamięci byłych uczniaków pozostają najczęściej mechanicznie tam wprowadzone abstrakcyjne pojęcia, daty, nazwiska panujących, miejsca bitew — słowem okruchy krwawej historii zmagań za rząd ciał i dusz. W zasadzie można by na takie przedstawianie i przyswajanie historii się zgodzić, gdyby.... Болей »
Teren gminy Orla położony jest w centralnej części Równiny Bielskiej, będącej częścią makroregionu Niziny Północnopodlaskiej (Kondracki, 2002). Administracyjnie leży w województwie Podlaskim, we wschodniej części Powiatu Bielsk Podlaski, przy granicy z Powiatem Hajnowskim. Obszar gminy stanowi fragment staroglacjalnej wysoczyzny morenowej, powstałej w wyniku rozpadu i wytopienia się lądolodu środkowopolskiego, stadiału Warty. Jest to pł... Болей »
Niniejszy tom jest wyborem materiałów z konferencji "Pamięć i polityka zagraniczna", poświęconej znaczeniu historii w stosunkach Polski z jej sąsiadami: Niemcami, Rosją i Ukrainą. Spotkanie, w którym udział wzięli politycy, historycy, politolodzy, socjologowie, dyplomaci i dziennikarze, odbyło się 28 czerwca 2005 i zostało zorganizowane przez Fundację im. Stefana Batorego. W tomie znalazły się wystąpienia m. in. Klausa Bachmanna, Władys... Болей »
„Parafia Malesze. Historia i kultura” to ważna publikacja, dotycząca dużego obszaru ziemi bielskiej, opowiadająca o historii dawnej i nowożytnej, ciekawych i nierzadko skomplikowanych losach jej mieszkańców. Centralna wieś parafii – Malesze, wydała na świat wiele ciekawych osobowości, wśród których najbardziej znany jest duchowny o. Jan Wróblewski (1838-1923), którego pamięci książka jest poświęcona. Piszemy o bojarach putnych i pancern... Болей »
Opisując dzieje podlaskich miejscowości, zamieszkałych przez prawosławnych Białorusinów, tym razem dotarliśmy do parafii wiejskiej. Dotychczas bowiem ukazały się nasze opracowania dotyczące dwóch miejscowości typu miejskiego: Bielska Podlaskiego oraz Orli. Oba te ośrodki w wielu okresach lub epizodach swej historii są twardo umiejscowione w ogólnych dziejach Rzeczpospolitej. Wydarzenia z dziejów parafii Ryboły mają raczej wymiar lokalny... Болей »
«pARTisan» – гэта мэдыяпраект, які складаецца з часопісу «pARTisan» (выходзіць зь 2002 году), прысьвечанага сучаснай беларускай культуры, і сэрыі альбомаў беларускіх мастакоў «Калекцыя пАРТызана» (выдаецца зь 2009 году). Мы дасьледуем і прэзэнтуем самыя актуальныя, вострыя, спрэчныя зьявы ў беларускай культуры – арце, літаратуры, музыцы, кіно, тэатры. Мы ствараем і разьвенчваем куміраў, канструюем і руйнуем міты, насаджаем і адмаўляем ... Болей »