![]() |
![]() |
Wielki Jubileusz 2000-lecia chrześcijaństwa stanowi okazję do szerokiej refleksji nad rolą poszczególnych kościołów w procesie ewangelizacyjnym Europy. Problem ten jest niezwykle istotny albowiem dotyka współczesnej tożsamości narodów oraz specyfiki cywilizacyjnej poszczególnych regionów kontynentu. Oceniając miejsce cywilizacji łacińskiej i bizantyjskiej w tym wielkim procesie ewangelizacyjnym nie sposób pominąć roli Kościoła prawosław... Болей »
Ukazanie się trzech tomów omawiających losy Kościoła prawosławnego na ziemiach polskich wywołało szerokie zainteresowanie czytelników tą problematyką. Prace Kościół prawosławny w państwie Piastów i Jagiellonów (Białystok 2003), Kościół prawosławny w dziejach dawnej Rzeczypospolitej (Białystok 2001) i Kościół prawosławny na ziemiach polskich w XIX i XX wieku (Białystok 2005) zapoczątkowały dyskusję na temat miejsca Kościoła wschodniego w... Болей »
Pochylając się nad niniejszym opracowaniem Jana Minkiewicza, stworzonym we współpracy z Włodzimierzem Kirylukiem, należy mieć na uwadze, że autorzy nie są zawodowymi historykami, ani też dziennikarzami. Są zwykłymi mieszkańcami Kotłów i łączy ich wspólna pasja historyczna oraz chęć utrwalenia dla przyszłych pokoleń wiedzy o historii, kulturze i zwyczajach prawosławnych mieszkańców Podlasia. Jan Minkiewicz wykonał ogromną pracę, polegają... Болей »
Książka о wsi Kożyno, położonej nad rzeką Łoknicą, to praca zespołowa. Jej inicjatorem i najważniejszym autorem jest Andrzej Wawrzeniuk, syn Juliana. Drugim jest Andrzej Wawrzeniuk, syn Piotra, młodszy od niego o całe pokolenie. Miłość do swej małej ojczyzny, determinacja dokumentacyjno-badawcza oraz pasja wydawnicza, doprowadziły do stworzenia tego niezwykłego dzieła. Болей »
Jednym z kluczy otwierających polskiemu czytelnikowi drzwi do zrozumienia przemyśleń Ihara Babkoua (ur. 1964) dotyczących Białorusi może być obserwacja, że jest on tak naprawdę pierwszym filozofem białoruskim, próbującym zdefiniować istotę białoruskości w warunkach współczesnego miasta, w którym białoruska kultura i światopogląd nigdy przedtem nie czuły się u siebie w domu. (Jan Maksymiuk) Болей »
Wybory prezydenta Republiki Białoruś stały się głównym wydarzeniem w politycznym i społecznym życiu kraju w 2001 roku i faktycznie wyznaczyły główne tendencje naruszeń praw człowieka w tym roku. Wybory prezydenckie wykazały, że władze, ignorując międzynarodowe standardy prawne i wewnętrzne ustawodawstwo białoruskie, koncentrowały się na zapewnieniu zwycięstwa wyborczego urzędującemu prezydentowi. Masowe akcje demokratycznej opozycji na... Болей »
Дасьледчыца з Польшчы спрабуе ўвесьці ў польскую гістарыяграфію цэлы пласт палітычнага і грамадзкага жыцьця Заходняй Беларусі ў складзе Польшчы, нязьменнай часткай якой быў беларускі каталіцкі рух 20-30-х гадоў. Традыцыйна, у польскай гістарыяграфіі калі і з’яўлялася беларуская тэматыка міжваеннага часу, дык у лепшым выпадку яна датычыла левых партыяў і рухаў. Асноўная мэта працы – паказаць як беларуская каталіцкая інтэлігенцыя, што гур... Болей »
Krzyk Czarnobyla jest zarazem opowieścią o losach ludzi bezpośrednio biorących udział w akcji ratowniczej po wybuchu reaktora, jak i relacją o największym kataklizmie technologicznym XX wieku oraz metaforą rozpadającego się imperium. Od samego początku problem czarnobylski nie był wolny od zakulisowych walk o jego ujawnienie, do dziś -pomimo różnych prób - naukowo nie można określić skali szkód ekologicznych, materialnych, moralnych, sp... Болей »
Michał Androsiuk zabiera nas w podróż do tajemniczego świata wsi położonej na skraju puszczańskich lasów. Życie tu toczy się między cerkwią a barem “Caprio”. Mistycyzm, zakorzeniony w wielowiekowej tradycji, miesza się ze współczesnym egzystencjalizmem mówiącym: "Z betonu powstałeś, w gruz się obrócisz”. W życie wsi wkracza polityka, która nie jest tu sprawą tylko czczych obietnic społeczno-gospodarczych, ale też miłości, a ta z kolei, ... Болей »
Broszura Moja odpowiedź „ludziom małym” jest unikalnym źródłem, autentycznym w swym przekazie. Z owego źródła dowiadujemy się więcej o dziejach społeczności prawosławnej i białoruskiej na uchodźstwie aniżeli z innych opasłych opracowań naukowych. Ta ogromna wartość poznawcza źródła nadaje mu wyjątkowy charakter i pozwala na podjęcie dalszych badań nad losami Cerkwi prawosławnej i jej wiernych na uchodźstwie w latach 1942-1945. Болей »