Podlasie jest płaskie. Nad równiną Podlasia unosi się melancholia. Przy samej granicy,na tak zwanej ścianie wschodniej, gęsta niczym mgła jesienią. A przy tym pełna powabnego smutku, który skłania do refleksji i zadumy. Trudno jej nie ulec. Jest bowiem zaborcza i przywabia do siebie pięknem ukrytym, którego nie widać okiem ani nie słychać uchem, ale wiadomo, że jest na pewno. Żeby do niego dotrzeć, trzeba uwikłać się w czas i przestrzeń... Болей »
Трэці том альманаху Metricana працягвае запачаткаваную ў 2001 годзе традыцыю навуковага выдання, прысвечанага унікальнаму корпусу крыніцаў па гісторыі нашага рэгіёну Еўропы - Метрыцы Вялікага Княства Літоўскага Болей »
Новае навуковае выданне Metricana ёсць плёнам супрацоўніцтва альмнаха Athenaeum і Аддзела спецыяльных гістарычных навук Інстытута гісторыі НАНБ. Уся разнастайнасць праблемаў Метрыкі Вялікага Княства Літоўскага - гэтага ўнікальнага корпусу крыніцаў па гісторыі нашага рэгіёну Еўропы, знойдзе адлюстраванне на старонках альманаха Metricana. Болей »
Wiek XVII był okresem istotnych rozstrzygnięć w sprawach Kościoła prawosławnego. Siedemnastowieczne dzieje Cerkwi prawosławnej w Rzeczypospolitej są w znacznym stopniu znane a ostatnie lata przyniosły wiele cennych opracowań historycznych. W niewielkim stopniu wiemy o postawie społeczeństwa ruskiego wobec zachodzących polityczno-religijnych zmian w kraju i zagranicą. Problematyka dotyczy różnych grup społecznych: duchowieństwa, magnater... Болей »
Tam w kościele modli się po polsku, a w domu rozmawia „po prostemu.” Gdzie jest to magiczne „Tam?” Gdy ruszasz w wędrówkę po Grodnie z Wiktorem Szałkiewiczem, wszystko może się zdarzyć. W piątkowe popołudnie rabin obwieszcza nadejście szabatu. Ściskasz dłoń króla Stefana Batorego, a chwilę potem ubogi Żyd częstuje cię śledziem wprost z beczki. Na Wysokim Rynku grają „Czerwone Gitary” – tak głośno, że gipsowemu Leninowi odpada wskazujący... Болей »
Józef Jaroszewicz był magistrem prawa, profesorem Uniwersytetu Wileńskiego na katedrze prawa litewsko-polskiego, dyplomacji i statystyki, świetnym historykiem Podlasia, Litwy, Białorusi i Ukrainy. Urodził się w 1793 r. w rodzinie bielszczanina Benedykta Jaroszewicza, tytułującego się prawami szlacheckimi. Od kilku już lat Benedykt pełnił funkcję pisarza bielskich ksiąg radzieckich, a od 1796 r. był pisarzem miejskim sądowym. Oprócz sweg... Болей »
Chociaż Polska jest obecnie państwem nieomal jednolitym pod względem narodowym i wyznaniowym, Podlasie ze swoją przeszłością można uznać za lokalne centrum wielokulturowości. Od stuleci żyli tu obok siebie muzułmanie, prawosławni, starowiercy, katolicy i żydzi. Każda z tych zbiorowości inaczej rozumie swoje trwanie na tym terenie, różnie ocenia swoje relacje z innymi, te same zdarzenia dla jednych mają wielkie znaczenie, drudzy starają ... Болей »
Państwo i kościół — dwie instytucje regulujące życie społeczne w różnych, często zazębiających się zakresach — niezależnie od aktualnego formalno-prawnego wzajemnego stosunku są ze sobą w większym lub mniejszym stopniu powiązane. Wynika to przede wszystkim z tego, że instytucje te bazują na tym samym podłożu społecznym, muszą więc zabiegać, by działania strony przeciwnej nie były sprzeczne z ich zadaniami. Ponadto państwo liczy cz... Болей »
Migracje towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. Miejsca zamieszkania zmieniały jednostki i całe narody. Przemieszczano się w celu poprawy jakości życia, poszukiwania nowych źródeł utrzymania, kolonizowano podbite tereny. Zagrożenie wojenne często było przyczyną ewakuacji lub ucieczki ludności cywilnej; niejednokrotnie migrantami, adoptującymi się do nowego środowiska, stawali się także wojskowi. Zmiana miejsca zamieszkania wynikała ... Болей »
Miód Barbary Goralczuk to opowieść o życiu we wschodniej Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym. O powrocie z bieżeństwa i ponownym zakorzenianiu się w miejscach, w które trzeba było na powrót tchnąć życie, by móc normalnie funkcjonować. To przewrotna i gorzka opowieść o okrucieństwie wsi, biedzie, głodzie, i poniżeniu, a także o trudnych początkach państwa polskiego. To także opowieść o poszukiwaniu tożsamości przez ludzi, którzy podc... Болей »