Месца выхаду: Supraśl
Дата выхаду: 2017
Выдавец: Akasemia Supraska
ISBN: 978-83-9229-07-1-1
Катэгорыя: Культура
Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік); прыватны кнігазбор у Беластоку (папяровы асобнік)
Інвэнтарныя нумары: BTH — [4237]
Wizualny świat wokół nas został zdominowany przez światła lightboxów, reklam oraz codzienną obecność ekranu telewizyjnego czy komputerowego. Realny pejzaż przyrody zanika bardzo szybko wraz ze światłem dziennym, w którym jesteśmy coraz mniej obecni. Nasze aktywne życie przenosi się na godziny popołudniowe i nocne, dlatego poniekąd dzień staje się dla nas nocą, a noc dniem. A jednak światło było i nadal pozostaje dla nas tajemnicą niewytłumaczalną, skłaniającą do refleksji oraz pytania o tajemnicę-życia i Boga. Pomimo zaawansowanej cywilizacji oraz stanu współczesnej wiedzy ciągle mamy niezrozumiałą pokorę wobec zagadkowej świetlistości spotykanej nieraz w naturze czy wobec rozjarzonych nocą panoram wielkich miast. Zawsze tak było, że zapalona świeca lub znicz wprawiały nas w zadumę nad przeszłością, nad sensem życia i śmierci. (Leon Tarasewicz)
Каталёг: BTH | Прыватны кнігазбор
Leon Tarasewicz urodził się U marca 1957 roku w Waliłach-Stacji, na Białostocczyźnie. W latach 1972-1977 uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu, następnie w latach 1979-1984 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni prof. Tadeusza Dominika. Od 1996 roku prowadził pracownię gościnna, potem autorską na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 2009 roku prowadzi Pracownię Przestrzen... Болей »
Publikacja, towarzysząca ekspozycji Leona Tarasewicza w Galerii Foksal nie jest jedynie katalogiem do wystawy Jerozolima. Została zaplanowana również jako wydawnictwo rekapitulujące dotychczasową współpracę Leona Tarasewicza z Galerią Foksal. Ten projekt edytorski ma już swoją historię sięgającą roku 2016. Początkowo miał mieć formę katalogu dokumentującego malarską akcję artysty z użyciem betonu, jaką zamierzał przeprowadzić w galerii,... Болей »
Leon Tarasewicz wielokrotnie powtarzał, że sztuce niepotrzebne są słowa... Jego prace nigdy nie noszą tytułów, artysta marzy o wielotomowej historii sztuki bez słów, wypełnionej jedynie obrazami. Pomimo to zebrałam w tej książce wiele słów poświęconych jego sztuce... Starałam się obiektywnie opisać kolejne zdarzenia, z jednej strony - dobierając minimum odpowiednich słów, z drugiej - podając maxi-mum zebranych materiałów źródłowych. Bo... Болей »