Polski dyplomata Mariusz Maszkiewicz przekonał do zwierzeń Vytautasa Landsbergisa - jedną z najważniejszych postaci Sajudisu, człowieka nierozerwalnie związanego z najnowszymi dziejami swego kraju. Dzięki temu powstała interesująca i barwna opowieść o konkretnym człowieku na tle historii jego narodu i to w tym szczególnym okresie tworzenia się niezależnej Republiki Litewskiej (Lietuvos Respublika). Ta potoczysta rozmowa ma szansę trafić... Болей »
Autor czterech popularnonaukowych, bogato ilustrowanych książek o wsiach w gminie Czyże: „Kuraszewo - lata minione", „Lady, Leniewo, Podrzeczany - na bielskim hostinciu”, „Kojły, Osówka, Szostakowo - tam, gdzie carowie bywali..." oraz „Czyże, Łuszczę -wsie królewskie”, które w ciekawej i przystępnej formie przybliżają lokalną historię, budząc zainteresowanie przeszłością i dziedzictwem Małej Ojczyzny. Autor artykułów o historii, języku ... Болей »
Książka ta - jak może sugerować tytuł - nie jest ani podręcznikiem, ani chronologicznie uporządkowanym zapisem historycznych dziejów Białorusi. Potrzeba jej wydania narodziła się dawno. Po to, by w popularnej formie odpowiedzieć na podstawowe białoruskie pytania. Jest adresowana do zwyczajnych czytelników, zarówno Białorusinów, jak i Polaków, którzy czasem interesują się białoruską historią i kulturą. Dlatego została napisana po polsku.... Болей »
Co znamená Bělorusko? A lze odpověď opravdu shrnout jediným slovem - Lukašenko? Autoři sborníku Neznámé Bělorusko dokazují opak. Jejich obraz je pestrý a plastický a současnému diktátorovi je ponechána pouze část plátna. Neznámé Bělorusko směřuje dál a českému čtenáři nabízí jedinečnou příležitost pochopit základní problémy současného uvažování o podstatě běloruské identity. Desítka předních běloruských intelektuálů se ve svých textech ... Болей »
Książka ta nie jest ani chrestomatią, ani w pełni reprezentatywnym wyborem najlepszych dzieł poezji białoruskiej. Rodowodu tej poezji należy szukać co najmniej w dwunastym wieku (…). Wybór zaczyna się od od pierwszej połowy wieku XV, kiedy to wśród białoruskich możnowładców wraz z potrzebą mitu założycielskiego zrodziła się potrzeba opiewania odrębnych dziejów Wielkiego Księstwa Litewskiego, wspólnego państwa przodków współczesnych Litw... Болей »
Uznawany za jednego z najważniejszych polskich artystów współczesnych zdobył sławę w kraju i za granicą. W swojej twórczości wychodzi poza blejtram, dosłownie i w przenośni -maluje światłem i betonem, przełamuje schematy, przekłada rzeczywistość na język obrazu i przestrzeni. Leon Tarasewicz w rozmowie z Małgorzatą Czyńską opowiada o swojej białoruskiej tożsamości i skomplikowanych stosunkach Białorusinów z Polakami, o fascynacji naturą... Болей »
Książka opowiada o arcybiskupie generale dywizji Mironie (Chodakowskim), który zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. W katastrofie tej zginął prezydent Rzeczypospolitej Lech Kaczyński, wraz z małżonką Marią, kilkudziesięciu czołowych polskich polityków, urzędników, posłów, duchownych, którzy mieli uczestniczyć w uroczystościach 70 rocznicy mordu w lesie katyńskim. Śmierć poniosło 96 osób. Niemal każde nazw... Болей »
Z monasteru supraskiego wyszli dwaj wybitni hierarchowie prawosławni: Pafnucy Sieheń i Iona. W pierwszym trzydziestoleciu XVI wieku objęli oni najważniejsze diecezje prawosławne. Ich pobyt na katedrach: włodzimiersko-brzeskiej, łucko-ostrogskiej i turowsko-pińskiej doprowadził do odbudowy i rozwoju tych diecezji. W latach 1512-1535 odbudowane zostały liczne cerkwie i monastery na terenie wymienionych eparchii, zabezpieczony został ich s... Болей »
Шаноўнае Спадарства! Перад Вамі незвычайнае выданне - альбом з імгненнымі хвілінамі жыцця беларусаў у Польшчы, зафіксаванымі на старонках нашага тыднёвіка „Ніва", пачаўшы з моманту яго выхаду ў сакавіку 1956 года. Вось гэтыя моманты прысутнай матэрыяльнасці і духоўнасці, дзяцінства і даросласці, вёскі і горада, прыроды і сялянскага побыту апынуліся ў аб'ектыве ніўскіх фатографаў. Сярод іх фотааматары, але з рэдакцыяй цягам усяго часу су... Болей »
„Notatki kontrabandzisty” to debiut Sazonawa w polskim przekładzie. Zbiór zawiera 39 opowiadań opisujących przygody grodzieńskich kontrabandzistów pracujących na polsko-białoruskiej granicy w latach 1990. Opowiadania Sazonawa, nasycone humorem, oryginalnością, nieprzewidywalnymi zwrotami akcji, bawią do łez, ale tylko do tego momentu, w którym człowiek zaczyna sobie zdawać sprawę jak mocno opierają się one na rzeczywistych zdarzeniach. ... Болей »