Fionik Doroteusz, Parafia Malesze. Historia i kultura

Parafia Malesze. Historia i kultura

Fionik Doroteusz

Месца выхаду: Białystok

Дата выхаду: 2022

Мастацкі рэдактар: Pietruk Magdalena

Выдавец: Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach

Выдавецкая сэрыя: Historia i kultura podlaskich Białorusinów

Памеры: 224 s., 170 il.

ISBN: 978-83-961890-2-8

Катэгорыя: Этнаграфія; Гісторыя; Культура; Грамадзтва

Copyright © 2022 by Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach

Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік); прыватны кнігазбор у Беластоку (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: BTH — [5199]

Дадатковая даведка: I strona okładki: Arcybiskup Grodzieński i Nowogródzki Sawa (Sowietow) z parafianami podczas wizytacji cerkwi w Maleszach, 15 września 1937 roku; ze zbiorów Antoniny i Jerzego Wróblewskich. IV strona okładki: Rodzina Oksiutów, siedzi z lewej: Andrzej Oksiuta z żoną Heleną, przed nimi stoi córeczka Aleksandra; stoją z lewej: Aleksy, Włodzimierz i Faina; fotografia wykonana w bielskim atelier Aleksandra Juroszajtysa w 1913 roku; ze zbiorów Arkadiusza Kuczyńskiego. Wydano dzięki dotacji: Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Powiatu Bielskiego. Wydanie książki zostało dofinansowane przez: Pana Romana Wróblewskiego.

„Parafia Malesze. Historia i kultura” to ważna publikacja, dotycząca dużego obszaru ziemi bielskiej, opowiadająca o historii dawnej i nowożytnej, ciekawych i nierzadko skomplikowanych losach jej mieszkańców. Centralna wieś parafii – Malesze, wydała na świat wiele ciekawych osobowości, wśród których najbardziej znany jest duchowny o. Jan Wróblewski (1838-1923), którego pamięci książka jest poświęcona. Piszemy o bojarach putnych i pancernych ze Szpaków i Kiersnowa, rodzinach duchownych Szumikowskich i Hapanowiczów, kronikarzu ze Świryd Afanazym Kołosie, nauczycielu, asesorze i muzyku Jakubie Kłoczko czy dyrygencie Włodzimierzu Oksiuta. Muzyka w życiu ludzi z Malesz zawsze odgrywała ważną rolę. Wieś słynęła szczególnie ze śpiewu męskiego, który możemy usłyszeć na załączonej do książki płycie CD, w zapisach Mikołaja Wróblewskiego i jego studentów z 1969 roku. Książka o Maleszach i ich rozległych okolicach stara się przywracać pamięć historyczno-kulturową o tym obszarze. Nie jest to jednak opowieść tylko o nim, ale też poniekąd o nas wszystkich, mieszkających w tej części Podlasia.

Беларускія аўтары: Fionik Doroteusz

Выдаўцы і выдавецтвы: Музей Малой Бацькаўшчыны ў Студзіводах

Каталёг: BTH | Прыватны кнігазбор

Толькі ў бібліятэцы Беларускага Гістарычнага Таварыства (папяровы асобнік)
Толькі ў бібліятэцы прыватнай асобы ў Беластоку (папяровы асобнік)

Варта пазнаёміцца:

Fionik Doroteusz, Hodi

Hodi

Rzecz o Józefie Tokarzewiczu

Fionik Doroteusz

Oddajemy do rąk czytelników czwartą książkę z serii „Literatura podlaskich Białorusinów”. Po poetyckich publikacjach Zoi Majstrowicz, Włodzimierza Sosny i Zoi Saczko, tym razem książka o wybitnym literacie. Rzecz o Józefie Tokarzewiczu, znanym najczęściej pod pseudonimem Hodi, co w języku ruskim znaczy „dosyć”. Józef Tokarzewicz urodził się w 1841 roku w prawosławnej, białoruskiej rodzinie mieszczańskiej z Bielska Podlaskiego. Od swego ... Болей »


Fionik Doroteusz, Bieżeństwo 1915 / Бежанства 1915

Bieżeństwo 1915 / Бежанства 1915

Wspólna historia / Супольная гісторыя

Fionik Doroteusz

Вайна даходзіла на спакойнае Падляшша этапамі. У бібліятэках-чытальнях, якая пасля 1905 года ў Гродзенскай губерні з’яўляліся як грыбы пасля дажджу, можна было выкарыстоўваць усе загалоўкі чытабельных расійскіх газет і часопісаў, такіх як «Ніва», «Руское слово» або «Огонек». На Бельскай зямлі была таксама па-пулярная беларуская «Наша Ніва», выдаваная ў Вільні. У яе было шмат карэспандэнтаў на Падляшшы, сярод якіх вылучаўся Яўген Хлябцэв... Болей »


Fionik Doroteusz, Strój ludowy Białorusinów Podlasia

Strój ludowy Białorusinów Podlasia

Katalog do wystawy Muzeum w Bielsku Podlaskim, czerwiec-wrzesień 2005

Fionik Doroteusz

Historyczne Podlasie (Podlasze) to dawna Ziemia Bielska. Drohicka Mielnicka Brzeska, Kamiemecka oraz Kobryńska, które w latach 1514-1566 wspólnie tworzyły województwo podlaskie. Wyłonienie się takiego regionu administracyjne miało swe podłoże historyczne i kulturowe. Ziemie te w przeważającej większości zamieszkiwała prawosławna ludność ruska, głównie potomkowie wschodnio-słowiańskiego plemienia Drehowiczów. Zachodni zasięg ich osadnict... Болей »