Literatura — to Ojczyzna. Dla prawdziwego twórcy nie ma różnicy między ideałem narodowym a literackim. My traktujemy go jako najważniejsze literackie wyzwanie. Przybliżamy ten ideał — nie osiągnięty i nieosiągalny — akcjami obywatelskimi i aktami twórczymi. Tak rozpoczyna się manifest literacki „Tutejszych”, nieformalnej grupy literackiej powstałej na Białorusi gdzieś w okolicach roku 1987. W kontekście literatury polskiej takie wyznani... Болей »
Jerzy Plutowicz urodził się w 1947 roku w Bielsku Podlaskim. Mieszka w Białymstoku. Opublikował następujące tomy poezji: "Niegdyś to znaczy nigdy" (1975), "Zasłyszane do końca" (1981), "Pusty zegar" (1987), "Motyl i kamień" (1992), "Rzeka. Cienie na wodzie" (1996), "Kotlina. Wybór wierszy" (1998). Болей »
Niniejszy raport to czwarte z serii planowanych opracowań, które prezentować będą głos polskich środowisk pozarządowych na temat ważnych, z punktu widzenia integracji europejskiej, zagadnień międzynarodowych. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Fundacja im. Stefana Batorego. Do współpracy nad kolejnymi raportami zapraszamy różne organizacje pozarządowe. Tekst, który mamy przyjemność Państwu zaprezentować, powstał we współpracy z Wschodnioe... Болей »
Armenia to kraina słońca i gór. kraina prastarych kamieni i kwitnących górskich dolin. Ogromna różnorodność warunków naturalnych - od skwarnych pustyń do wiecznych śniegów, niełatwe drogi rozwoju historycznego, a także samoistna i prastara kultura nadają Armenii niepowtarzalne cechy. Armenia zawsze przyciągała uwagę podróżników. Posiada wiele wspaniałych zabytków, muzeów i skarbnic bogatej spuścizny historycznej. Болей »
Audrone Kasperaviciene (ur. 1952 r. w Wilnie), historyk sztuki i architektury, publicystka. Od lat bada stare cmentarze wileńskie: na Rossie i Bernardyński. Zgromadziła materiał o zniszczonym cmentarzu ewangelickim na Górze Bouffalowej (Tauro). Zamieściła szereg publikacji w wydaniach naukowych i periodycznych. Obecnie jest przewodniczącą Litewskiego Komitetu Narodowego ICOMOS - Międzynarodowej Rady Zabytków i Zespołów Zabytkowych. Jer... Болей »
Główna Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce - Instytut Pamięci Narodowej poszerza zakres swej problematyki inicjując badania, które dotychczas nie były objęte penetracją naukową lub wręcz oficjalnie nie funkcjonowały w historiografii. Do takich spraw należą tragiczne losy Polaków w latach 1939“ 1945 na Wołyniu, które są przedmiotem niniejszej publikacji. Stanowi ona rodzaj kalendarium, ponieważ w układzie chronologicznym przed... Болей »
„Зямля св. Лукі” Алеся Чобата – гэта ўнікальная кніжка ў беларускай літаратуры. Яе арыгінальнасць палягае не ў новых фактах з гісторыі Беларусі, але ў іх, менавіта новай, ацэнцы. Чобат напісаў сваю гісторыю наважытнае Беларусі, без нудотнае прафесаршчыны ды ўтомнае храналогіі. Стварыў тэкст для зацікаўленага чытання і нестандартных роздумаў. Гэта кніжка не для вучняў і студэнтаў, але для інтэлігентных людзей, якія маюць у сабе неабходны... Болей »
Pogranicze etniczne polsko-białoruskie w XX w. to dość szeroki pas ziemi między Białymstokiem i Mińskiem, gdzie występowały obok siebie lub nakładały się na siebie elementy kultury i języka polskiego, i białoruskiego. Wschodnią Białostocczyznę oraz zachodnią Białoruś można traktować jako obszar pogranicza polsko-białoruskiego zarówno w wymiarze kulturowym, etnicznym, narodowym, językowym, jak i w dużej mierze religijnym. Na obszarze tym... Болей »
Braterska przyjaźń, która łączy dziś narody Związku Radzieckiego z narodem polskim, potęguje naturalne zainteresowanie szerokich kręgów społeczeństwa radzieckiego i polskiego historycznymi źródłami solidarności rewolucyjnej łączącej Rosjan, Polaków, Białorusinów i Ukraińców. Konieczność podjęcia badań nad tradycją wspólnej walki narodów Rosji i Polski z ciemiężycielami uzasadnił po raz pierwszy Lenin, który wzywał wprost do pisania spec... Болей »