Punkt widzenia - krótkie materiały analityczne prezentujące opinie ekspertów Ośrodka Studiów Wschodnich na temat aktualnych, ważnych dla Polski wydarzeń i procesów zachodzących w Europie Środkowej i Wschodniej, w Rosji, na Bałkanach oraz na Kaukazie i w Azji Centralnej. Ich celem jest zarówno wskazanie w publicznej dyskusji istotnych naszym zdaniem wątków danego problemu, jak i pomoc w wypracowaniu konkretnych rozwiązań politycznych. Болей »
Niniejsze wydanie jest wynikiem wspólnej pracy redakcji trzech periodyków, poświęconych problemom trzeciego sektora. Opracowane ono zostało przez redakcję białoruskiego czasopisma “Supolnaść”, wydawanego przez Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego “Supolnaść”w Mińsku, redakcję Biuletynu Zgromadzenia Demokratycznych Organizacji Pozarządowych na Białorusi oraz polską redakcję Centers for Pluralism Newsłetter, wydawanego przez Instytut na ... Болей »
Poniższe wydanie zostało przygotowane dzięki współpracy kilku organizacji. Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne — IDEE dziękuje za pomoc przede wszystkim Redakcji Czasopisma „Arche", która przygotowała białoruską edycję wydania; Stowarzyszeniu „Kulturny Kantakt", którego współpraca przy wyborze autorów była dla nas bezcenna i któremu zawdzięczamy też materiały związane z kulturą. Dziękujemy serdecznie również Białoruskiemu Zrzesze... Болей »
Гэта зборнік аналітычных артыкулаў пад агульнай рэдакцыяй вядомага польскага дыпламата, былога амбасадара Польшчы ў Беларусі Марыюша Машкевіча, які напісаў уводзіны да кнігі, пазначыўшы, што збор артыкулаў мае мэтай паглыбіць разуменне сітуацыі у Беларусі, а таксама паспрыяць інтэлектуальным і арганізацыйным высілкам беларускіх і заходнееўрапейскіх экспертаў на шляху да адзінай Еўропы. У кнізе, выдадзенай на ангельскай і польскай мовах,... Болей »
Elżbieta Smułkowa (ur. 24 czerwca 1931 we Lwowie) - językoznawca, slawistka i białorutenistka. Od 1971 pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego (od roku 1988 profesor). Od roku 1983 członek TNW. Główne zainteresowanie naukowe Smułkowej to: fonetyka, fonologia (akcentologia wschodniosłowiańska), pogranicze językowe polsko-białorusko-litewskie (m.in. mikrotoponimia), dialektologia słowiańska (głównie polska i białoruska). W latach 199... Болей »
Wybory prezydenckie w marcu 2006 roku, przeprowadzone przez białoruskie władze z pogwałceniem podstawowych zasad demokracji, stanowiły ważne wydarzenie, które zmieniło sytuację na Białorusi. Nie był to zasadniczy przełom, ale sytuacja zmieniła się zarówno wewnątrz reżimu, jak i w środowiskach opozycyjnych oraz w społeczeństwie białoruskim. Dzięki wydarzeniom związanym z wyborami Białoruś została po raz pierwszy na taką skalę zauważona p... Болей »
Przedmiotem niniejszej rozprawy jest sytuacja na Białorusi pod okupacją hitlerowską (1941—1944). W niektórych aspektach nie różniła się ona od sytuacji na innych okupowanych obszarach Europy. Dotyczy to zwłaszcza nazistowskiego ludobójstwa typu ideologicznego, tj. eksterminacji głównie Żydów i politycznych przeciwników hitleryzmu. W zasadzie te same cele przyświecały okupantom przy wyzyskiwaniu potencjału ludzkiego i ekonomicznego dla p... Болей »
Publikacja Białoruś w Pogoni za Europą prezentuje zbiór tekstów syntetycznie przedstawiających wewnętrzną sytuację na Białorusi oraz propozycje reform politycznych, gospodarczych i społecznych, których celem jest otwarcie dla tego kraju perspektywy integracji z Unią Europejską i wprowadzenie go na drogę głębokich przemian wiodących ku demokracji i funkcjonującej gospodarce rynkowej. Przedstawione są tu także postulaty dotyczące polityki... Болей »
Polacy i Białorusini mają za sobą sześć wieków wspólnego losu, więc i podobnej historii. Od momentu, kiedy wprowadził się na Wawel Władysław Jagiełło, król. Białoruś, stanowiąca o Wielkim Księstwie Litewskim, przeistoczyła się w istotny obszar państwa federalnego, Rzeczypospolitej Obojga Narodów, powołanej do życia unią lubelską w 1569 roku. Jej świetność i upadek, zwycięstwa i klęski, dobro i zło, były obopólnym udziałem; u nas o wiek ... Болей »
Białoruś - republika położona w zachodniej części Związku Radzieckiego ziemia zwana niegdyś Rusią Białą prawdopodobnie z powodu białych strojów, jakie nosili mieszkańcy tych obszarów. Obecnie graniczy z Polską oraz Litwą, Łotwą, Rosją i Ukrainą. Białoruś zajmuje powierzchnię 207,6 tys. km i zamieszkała jest przez 10 200 tys. mieszkańców. Białorusini stanowią 79 proc. obywateli, pozostałe liczniejsze narodowości to: Rosjanie - ok. 13 pr... Болей »