"Z błogosławieństwa Jego Eminencji Najbogosławieńszego Dionizego, Metropolity Warszawskiego i całej Polski" Болей »
Kim jestem? / J e s t e m nie potrzebuje Kima, Kim przeszkadza, / Kim zabija j e s t e m. (KIM) Болей »
Kochanek jej wysokości to zbiór piętnastu opowiadań, esejów i nowel, powstałych w latach 1985-2004. Mistrzowsko skomponowane, nie pozbawione humoru, szczypty ironii i cienia smutku, są owocem refleksji nad światem i ludzką naturą wspartych niezwykłą zdolnością wnikliwej obserwacji życia. Ich autor, Uładzimier Arłou, jest jednym z najpoczytniejszych współczesnych pisarzy białoruskich. Болей »
W swojej serii wydawniczej Centrum Stosunków Międzynarodowych publikuje opracowania dotyczące ważnych problemów współczesnych Niemiec. Są wśród nich teksty o polityce zagranicznej, przenosinach stolicy do Berlina, przemianach społecznych i cywilizacyjnych, stosunkach polsko-niemieckich, a także prace poświęcone burzliwym nad Renem dyskusjom o przeszłości i historycznej świadomości Niemców. Publikacje mają charakter eseistyczny, a ich au... Болей »
Koniec I wojny światowej zastał Ukraińców podzielonych granicami. Polska, Czechosłowacja, Rumunia (w Besarabii) utrzymały pod swoim panowaniem część terytorium ukraińskiego, gdzie ludność pod potężnym wpływem wydarzeń rozgrywających się nad Dnieprem znajdowała się w większym lub mniejszym stopniu w stanie fermentu rewolucyjnego o różnej, nie zawsze sprecyzowanej treści społecznej i narodowej. Ukraińcy na Wschodzie i na Zachodzie głośno ... Болей »
Od kwietnia do września 1994 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie miała miejsce wystawa "Korytarz dwóch banalności". Na stu dwudziestu ustawionych rzędem stołach Amerykanin Joseph Kosuth i Rosjanin Ilya Kabakov przedstawili teksty, które, do pewnego stopnia, wyrażają cechy tych rzeczywistości, w których artyści żyli. Przez wszystkie blaty biegnie linia podziału, utworzona przez zetknięcie uporządkowanej, chłod... Болей »
W historii wielu narodów dawnej Rzeczypospolitej prawosławie stanowiło ich podstawową religię, fundamentalny element ich świadomości, kształtujący rodzimą kulturę i tożsamość. Ta wielowyznaniowa tradycja, gdzie prawosławie było naturalnym jej elementem, stanowiła specyfikę ziem ruskich Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Болей »
Czwarty, ostatni tom serii, obejmującej zabytki sztuki sakralnej na terenach dawnego województwa trockiego, przedstawia trzy nieistniejące obiekty sakralne Grodna: kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (tzw. fara Witoldowa) wraz z parafialnym szpitalem św. Ducha oraz zespół klasztorny Karmelitów Bosych z kościołem pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Obiekty te zajmowały eksponowane miejsca w układzie urbanistycznym miasta i m... Болей »
W roku 2000 wiele niezależnych pism lokalnych obchodziło jubileusz dziesięciolecia swego istnienia. Podsumowaniem pewnego etapu był I Kongres Niezależnej Prasy Lokalnej, zorganizowany w listopadzie 2000 roku przez trzy instytucje: Fundację Instytut na rzecz Demokracji w Europie Wschodniej (IDEE), Katolickie Biuro Informacji i Inicjatyw Europejskich (OCIPE) oraz Stowarzyszenie Wydawców Polskiej Niezależnej Prasy Lokalnej (SWPNPL). Kongre... Болей »
Niniejszy raport to siódma z serii planowanych publikacji (policy papers), które prezentują stanowisko polskich środowisk pozarządowych w ważnych dla przyszłości Europy sprawach. Choć zależy nam na inicjowaniu publicznej debaty w Polsce, nie chcemy ograniczać się do przedstawiania polskiego punktu widzenia i polskich interesów. Adresatami raportów są zarówno czytelnicy z Zachodu jak i ze Wschodu. Zależy nam na tym, aby nasze propozycje ... Болей »