Punkt widzenia - krótkie materiały analityczne prezentujące opinie ekspertów Ośrodka Studiów Wschodnich na temat aktualnych, ważnych dla Polski wydarzeń i procesów zachodzących w Europie Środkowej i Wschodniej, w Rosji, na Bałkanach oraz na Kaukazie i w Azji Centralnej. Ich celem jest zarówno wskazanie w publicznej dyskusji istotnych naszym zdaniem wątków danego problemu, jak i pomoc w wypracowaniu konkretnych rozwiązań politycznych. Болей »
Publikacja prezentuje doświadczenia polskich organizacji pozarządowych ze współpracy z Ukrainą, zawiera także materiały z wystawy przygotowanej na Forum Ekonomiczne w Krynicy (wrzesień 2003). Opracowanie Polska - Ukraina. Współpraca organizacji pozarządowych powstało dzięki wspólnej pracy Fundacji im. Stefana Batorego, Fundacji Edukacja dla Demokracji oraz innych organizacji tworzących grupę roboczą „Zagranica”, skupiającą organizacje p... Болей »
Zamiarem mniejszego opracowania było przedstawienie ważniejszych czynników: duchowych i materialnych, wewnętrznych i zewnętrznych, jakie kształtowały stosunki pomiędzy Polską a Litwą w biegu dziejów. Niektóre z nich umiejscowione są daleko poza zasięgiem Europy środkowo-wschodniej; napomknięto o nich pobieżnie. Gdy idzie o otoczenie bliższe, to zainteresowania zwróciły się ku oddziaływaniu obszarów: Niemiec, Rosji, Nadbałtyki. Rozplanow... Болей »
W literaturze przedmiotu występuje brak kompleksowej informacji o współczesnych organizacjach, ugrupowaniach, ośrodkach kulturalno-oświatowych, religijnych, wydawnictwach polskiej emigracji oraz Polonii w Republice Federalnej Niemiec i Berlinie Zachodnim. Opracowanie, będące pierwszą próbą zestawienia dostępnych w kraju informacji, obejmuje 301 haseł uporządkowanych alfabetycznie. Podstawowymi źródłami wiedzy o zorganizowanej działalnoś... Болей »
Publikacja jest rezultatem współpracy Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych z białoruskim Centrum Studiów Międzynarodowych Państwowego Uniwersytetu w Mińsku. Jej tematem są stosunki polsko-białoruskie po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Eksperci z obydwu krajów starają się przedstawić założenia i instrumenty polityki UE wobec Białorusi oraz wpływ członkostwa Polski w UE na stan relacji polsko-białoruskich. Ponieważ wpływ ... Болей »
Rok 2007 może mieć pod wieloma względami istotne znaczenie w polityce międzynarodowej, zarówno w skali globalnej, w wymiarze europejskim, jak i w sytuacji naszego kraju. W ostatnich latach widzieliśmy pojawiające się zarysy nowego świata, jego nowej geopolitycznej organizacji. Do przeszłości należą już marzenia o świecie „unipolarnym”, całkowicie zdominowanym przez jedno mocarstwo. Wydarzenia w Afganistanie, a zwłaszcza wojna w Iraku, k... Болей »
W cyklu O przyszłości Europy ukazują się raporty (policy papers), zapisy dyskusji, materiały pokonferencyjne i wybory tekstów poświęcone sprawom polityki międzynarodowej. Niniejszy zeszyt zawiera zapis debaty Polska polityka zagraniczna: kontynuacja czy zerwanie?, zorganizowanej przez Fundację Batorego 5 lutego 2004 roku z udziałem m.in. Włodzimierza Cimoszewicza, Leny Kolarskiej-Bobińskiej, Tadeusza Mazowieckiego, Andrzeja Olechowskieg... Болей »
Polska jest stabilnym i rozwiniętym krajem, który może aktywnie kształtować i wspierać światowy rozwój uwzględniający potrzeby bogatych i biednych społeczeństw. Jest to wyzwanie nie tylko dla rządu, który musi włączyć perspektywę współpracy rozwojowej do głównego nurtu polityki zagranicznej, lecz także dla społeczeństwa, które coraz przychylniej odnosi się do roli Polski jako dawcy pomocy. Debata publiczna na temat świadczenia przez Pol... Болей »
W cyklu O przyszłości Europy ukazują się raporty (policy papers), zapisy dyskusji, materiały pokonferencyjne i wybory tekstów poświęcone sprawom polityki międzynarodowej. Niniejszy zeszyt zawiera zapis debaty Polska w świecie: wyzwania, dokonania, zagrożenia, zorganizowanej przez Fundację Batorego 30 czerwca 2003 roku z udziałem Jana Krzysztofa Bieleckiego, Włodzimierza Cimoszewicza, Jerzego Jedlickiego, Macieja Łętowskiego, Tadeusza Ma... Болей »
Polska w ostatnich latach aktywnie uczestniczy w przedsięwzięciach społeczności międzynarodowej zmierzających do rozwiązania problemów globalnych o charakterze gospodarczym, społecznym i humanitarnym. Podpisując Deklarację Milenijną oraz Deklarację Polityczną i Plan Działania, przyjęte w trakcie Światowego Szczytu Zrównoważonego Rozwoju w Johannesburgu we wrześniu 2002 r., nasz kraj zobowiązał się do działań mających na celu przezwycięż... Болей »