Polska w okresie międzywojennym była jednym z państw w Europie posiadających największy odsetek mniejszości narodowych. Ponad 11 mln ludzi, około 35 proc. obywateli, posługiwało się w życiu codziennym innym językiem niż polski . Najliczniejsze narody mieszkające w granicach II Rzeczypospolitej to Ukraińcy (5,1 mln), Żydzi (3,1), Białorusini (2,0 mln), Niemcy (0,8 mln). Białorusini i Ukraińcy u schyłku pierwszej wojny światowej podejmowa... Болей »
Po drugiej wojnie światowej w nowych granicach państwa polskiego pozostały jedynie skrawki obszaru etnograficznie białoruskiego, leżące we wschodnich powiatach województwa białostockiego. Około 200-tysięczna społeczność białoruska nie stanowiła problemu w skali kraju, wiele natomiast znaczyła w sferze polityki lokalnej. Większość Białorusinów w Polsce pozostała w swoich miejscowościach, przyczyniając się do utrzymania ciągłości kultur... Болей »
Białorusini Litwini, Ukraińcy... Na co dzień nie widać ich wśród nas. Niczego nich nie słychać. Potoczne doświadczenie zdaje się potwierSzedowe zapewnienia, ze problemy współżycia w Polsce rożnych narodów znikneh- bezpowrotnie wraz z „koszmarem rządów sanacji rzadka tylko ujawniają się oderwane fakty. W rejonie np. Białowieży, gdy nieco zjechać z utartego szlaku, łatwo się stwierdza, że „Polacy" po wsiach mówią ewidentnie nie po po... Болей »
Trzymacie Państwo pierwsze polskie wydanie „Białoruskiego kalendarza historycznego”. Koncepcja, która przyświecała mi w trakcie pracy nad kalendarzem, była bardzo prosta – miał on w założeniu mieć uniwersalny charakter i być przydatnym dla czytelników przez wiele lat. Książka przypomina najważniejsze daty z historii Białorusi – te heroiczne i te tragiczne, najważniejsze wydarzenia, dni urodzin i śmierci znakomitych postaci, których los ... Болей »
Jeszcze do niedawna często zadawano mi pytanie: “Czy Białorusini są narodem i czy rzeczywiście chcą być wolni?” Dziś nasi przyjaciele z demokratycznych państw już takich pytań nie zadają. Moi rodacy w marcu 2006 roku, podczas demonstracji po prezydenckich “wyborach”, w czasie corocznych manifestacji w Dniu Wolności, w czasie Europejskiego Marszu i podczas ostatnich protestów przedsiębiorców przeciwko bezprawiu udowodnili, że mogą nazywa... Болей »
Часта з вуснаў гісторыкаў суседніх дзяржаваў можна чуць словы пра немагчымасьць беларусаў стварыць і абараніць сваю дзяржаўнасьць пасьля Першай сусьветнай вайны са зброяй у руках. Кніга беларускага беластоцкага гісторыка Алега Латышонка абвяргае гэтае сьцьверджаньне. З 1917 па 1923 гады беларуская вайсковыя фармацы існавалі і дзейнічалі ня толькі ў Беларусі, але і на тэрыторыях Літвы, Украіны, Польшчы, Расеі, Эстоніі і нават Малдовы. Аў... Болей »
Nowa ilustrowana monografia profesora Michasia Ramaniuka „Białoruskie krzyże ludowe” została przygotowana w wyniku 25 lat badań i wędrówek po wszystkich regionach Białorusi. Michaś Ramaniuk (1944-1997) zebrał mnóstwo informacji o krzyżach białoruskich, nagrobkach oraz obrzędzie pogrzebowo-zadusznym. Na podstawie tych dokumentów została przeprowadzona przez niego pełna systematyzacja i klasyfikacja materiałów, opisane wszystkie formy i f... Болей »
Celem wystawy jest próba ukazania wybranych białoruskich środowisk artystycznych. Pragnąc uniknąć przenoszenia swoich norm i przyzwyczajeń na białoruską rzeczywistość oraz dopasowywania „zobaczonego” do własnej mapy pojęć i upodobań, o wybór prac poproszono kuratorki i kuratorów białoruskich: mieszkającą w Berlinie Lenę Prenc, która przedstawiła w gdańskiej Łaźni wystawę: „Mińsk. Diariusz Miejski”, mińszczanina Artura Klinawa, artystę i... Болей »
Białoruskie Towarzystwo Historyczne narodzić się musiało, ale jego założenie w danym momencie wynikało z pewnego rozczarowania. Było to rozczarowanie podwójne. Z jednej strony brakiem poparcia, a przynajmniej brakiem wystarczającego poparcia ze strony współziomków dla białoruskiej działalności politycznej. W politykę chcąc nie chcąc zaangażowani byli prawie wszyscy założyciele Towarzystwa, i to dość długo, bo od początku lat 80. XX wiek... Болей »
Наталля Сліж — Астралагічныя веды пра свяціла і пла неты ў рукапісе Супрасльскага манастыра # Michał Sierba — Konflikt między orlańskimi Kuszkami a kró lewskimi Hredelami z 1581 roku # Sławomir Karp — Stanisław Antoni Karp (ok. 1679-1719), podkomorzyc ziemi bielskiej. Nota biograficz # Sławomir Karp — Żywot i chudoba jednowioskowego szlach cica w pierwszej połowie XVIII wieku na przykładzie Franciszka Karpia (ok. 1703-1729), posesjonata... Болей »