Niniejszy raport to trzecie z serii planowanych opracowań, które prezentować będą głos polskich środowisk pozarządowych na temat ważnych, z punktu widzenia integracji europejskiej, zagadnień międzynarodowych. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Fundacja im. Stefana Batorego. Do współpracy nad kolejnymi raportami zapraszamy różne organizacje pozarządowe. Tekst, który mamy przyjemność Państwu zaprezentować powstał we współpracy z Centrum Sto... Болей »
Doc. dr hab. Marcin Czerwiński urodził się 26 marca 1924 r. Ukończył studia na UW (socjologia), tamże doktoryzował się. Jest pracownikiem Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, współpracuje z czasopismami społeczno-kulturalnymi. Jest autorem licznych publikacji, m.in.: Lekcja włoska, PIW 1964, Upowszechnienie kultury a struktura społeczna, WP 1969, Przemiany obyczaju, PIW 1969, Kultura i jej badanie, Ossolineum 1971, Zycie po miejsku, PI... Болей »
This book is a joint project of the German Marshall Fund of the United States and the Heinrich Böll Foundation and comes in the wake of two conferences – one in Warsaw, Poland, another in Bratislava, Slovakia – which examined recent developments in Belarus. This volume brings together contributions from democracy activists, analysts, policy makers and opinion leaders from Belarus, Europe and North America who share a deep concern about ... Болей »
Książkę tę napisała Noemi Szac, córka zamożnej rodziny żydowskiej, osiadłej z dawien dawna w Warszawie. Było to — jak wynika z opisu autorki — stare, postępowe, żydowskie środowisko, predysponowane w pewnej mierze do asymilacji kulturalnej, lecz dalekie od zapierania się swego żydostwa. Był to bogaty dom warszawski, którego dostatek pochodził z solidnej, konstruktywnej pracy. Potwierdza się to w toku opowiadania, w którym zarysowuje się... Болей »
Pamięć... Jest trochę jak szafa czy skrzynia, nawet jeśli duża, to o pojemności ograniczonej. Nie wszystko w niej się pomieści. Nowe fakty, nazwiska, daty, wrażenia wypierają wiele starych. Może i rozdyma się pamięć, ale tylko do pewnej maksymalnej granicy. Doszedłszy do niej pęka, aż się zgrzybiałemu starcowi wszystko pomiesza w nieskładny jakiś kalejdoskop. Zadziwiający czasem bywa rodzaj tego, co się w pamięci zachowa. Nie tylko do s... Болей »
Wysiedlenie autochtonicznej ukraińskiej ludności z ojczystych ziem w Polsce rozpatruje w szerokim aspekcie zniszczenia specyficznej kultury zachodnich grup narodu ukraińskiego, częściowego wyludnienia obszarów pogranicza i problemów adaptacji osób wysiedlonych w nowych miejscach osiedlenia. Autor rozpatruje też zagadnienie roli i aktywności w trakcie omawianych procesów ukraińskiego i polskiego podziemia oraz stosunek do przesiedleńców ... Болей »
Niniejszy raport to pierwsze z serii planowanych opracowań, które prezentować będą głos polskich środowisk pozarządowych na temat ważnych, z punktu widzenia integracji europejskiej, zagadnień międzynarodowych. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Fundacja im. Stefana Batorego. Do współpracy nad kolejnymi raportami zapraszamy różne organizacje pozarządowe. Tekst, który mamy przyjemność dziś Państwu zaprezentować powstał we współpracy z Centr... Болей »
Unia w Użhorodzie (1646 r.) to jedna z najważniejszych prób zjednoczenia Chrześcijaństwa Wschodniego z Kościołem Katolickim. Po 300 latach istnienia katolików wschodnich, wywodzących się od tej Unii było 1.350.000. Poza diecezją-matką w Mukaczewie istniały eparchie w Preszowie, Hajdudorog, Maramures i egzarchaty apostolskie w Miskolcu i Pittsburgu (Pensylwania, USA). Ostatni z wymienionych pozostał niezniszczony, wręcz przeciwnie - cora... Болей »
W Unii Europejskiej, gdzie pomoc dla uchodźców jest na znacznie wyższym poziomie, o integracji zaczęto myśleć stosunkowo niedawno. Przez wiele lat nie doceniano różnic kulturowych, nie podejmowano wysiłków, aby uchodźcy włączali się w europejskie społeczeństwa. Skutki tej polityki widoczne są tam obecnie, duży odsetek osób, które przybyły jako uchodźcy, znajduje się w grupie osób wykluczonych społecznie. Liczba uchodźców w Polsce jest r... Болей »
Instytut Studiów Strategicznych jest specjalistyczną placówką badawczą, której podstawowym zadaniem jest prowadzenie interdyscyplinarnych badań odpowiadających standardom akademickim, ale równocześnie podejmujących najważniejsze problemy Polski oraz współczesnego świata. Obszarem jego działalności są stosunki międzynarodowe i problematyka bezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem integracji Polski z Unią Europejską i NATO, polskiej p... Болей »