Ziemie, na których zlokalizowane były opisywane w prezentowanych wizytacjach cerkwie miały burzliwą historię. Być może we wczesnym średniowieczu tereny te należały do ludów bałtyjskich, z których wyłonili się Litwini, Prusowie i Jaćwingowie. Ekspansja ludów słowiańskich zepchnęła plemiona bałtyjskie na północ. Do połowy XI wieku tereny te administracyjnie przynależały zapewne do Mazowsza. Po uśmierzeniu buntu Mieclawa przez Kazimierza O... Болей »
Białoruś, z państwa pod względem politycznym nieukształtowanego, łagodnie dryfującego w orbicie Rosji, nieoczekiwanie stała się uosobieniem potencjalnego niebezpieczeństwa i przypomina obecnie poligon doświadczalny, od którego może rozpocząć się odbudowa - na terytorium zajmowanym wcześniej przez Związek Radziecki - nowego, na razie jeszcze niezupełnie zrozumiałego tworu politycznego. Dlaczego tak się stało? W naszej książce staramy s... Болей »
Województwo wołyńskie w okresie międzywojennym nie było dotychczas przedmiotem badań historyków polskich. Chęć przynajmniej częściowego zapisania tej czystej karty naszych dziejów skłoniła autora do podjęcia pracy nad opisaniem niektórych zachodzących tam procesów. W książce niniejszej Czytelnik nie znajdzie systematycznego przedstawienia poszczególnych dziedzin życia społecznego, kulturalnego, gospodarczego czy politycznego na Wołyniu ... Болей »
Reprint książki Stanisława Małachowskiego-Łempickiego pozwalający łatwiej zrozumieć okres końca I Rzeczypospolitej i czasów Księstwa Warszawskiego. Prezentowana książka została pierwotnie wydana przy udziale Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Podczas lektury książki warto mieć na uwadze fakt, iż autor był aktywnym członkiem jednej z lóż masońskich i przez ten pryzmat oceniać zawartość książki. Болей »
Książki zawsze były i będą indykatorami kultury, źródłami wiedzy i mądrości historycznej - ich nigdy nie zastąpi komputer, gdyż w nich zawsze uosabia się dusza autora i duch czasu. Książki wydawnictwa “Wołanie z Wołynia”, założonego przy kościele ostrogskim w 1994 roku, też mają swoje oblicze. Ich redaktor, ksiądz Witold Józef Kowalów, jest badaczem historii Kościoła Katolickiego na Wołyniu, współczesnych religii, zabytków architektury.... Болей »
W sobotę, 22 grudnia 2001 r., o godz. 9.00, w kaplicy arcybiskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3, odbyło się zamknięcie, na szczeblu diecezjalnym, procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego o. Serafina Alojzego Kaszuby, kapłana Krakowskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Uroczystości przewodniczył ks. kard. Franciszek Macharski, metropolita krakowski. Ojciec Serafin Kaszuba urodził się we Lwowie w 1910 roku. W 1928 wst... Болей »
Pięć dni, od 23 do 27 czerwca 2001 r., oczy całego świata uważnie obserwowały nadzwyczajne wydarzenie, jakie stało się naszym udziałem - wizytę Papieża Jana Pawła II na Ukrainie. Było to wielkie historyczne wydarzenie dla ukraińskich katolików obydwu obrządków, zarówno grekokatolickiego (bizantyjskiego), jak i rzymskokatolickiego (łacińskiego). Znaczenie tego wydarzenia jest daleko szersze od życia duchowego i religijnego. Dusza ukraińs... Болей »
One of the core functions of independent think-tanks is to serve as an impartial watchdog overseeing the policies and decision-making of government and public administration. But think-tanks have an important proactive role as well. Through their policy research and analysis, they can engage other partners in society in a dialogue designed to foster a richer debate before the next important policy decisions are taken. It is this advocac... Болей »
Książka niemieckich badaczy Michaela Kunczika i Astrid Zipfel przedstawia najważniejsze dylematy współczesnego dziennikarstwa i prawidłowości rządzące procesem komunikowania. Autorzy zwracają uwagę zarówno na mechanizmy kształtowania przekazu przez nadawcę, jak i na psychologiczne mechanizmy — funkcjonujące po stronie odbiorców — percepcji treści przekazywanych przez media. Główne tezy są ilustrowane spektakularnymi przykładami medialny... Болей »
Niniejszy raport to piąte z serii planowanych opracowań, które prezentować będą głos polskich środowisk pozarządowych na temat ważnych, z punktu widzenia integracji europejskiej, zagadnień międzynarodowych. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Fundacja im. Stefana Batorego. Do współpracy nad kolejnymi raportami zapraszamy różne organizacje pozarządowe. Tekst, który mamy przyjemność Państwu zaprezentować, powstał we współpracy z Instytutem S... Болей »