Spektakularne zacieśnienie stosunków i współpracy pomiędzy Niemcami i Rosją w ostatnich kilku latach wywołuje w Polsce - historycznie uzasadnione - obawy. Doceniając wagę tej problematyki, Ośrodek Studiów Wschodnich podjął jesienią 2004 roku inicjatywę przygotowania, przy wsparciu pozarządowego Centrum Stosunków Międzynarodowych, pogłębionej analizy stosunków rosyjsko-niemieckich w latach 1998-2005. Zasadniczym celem projektu OS W i CSM... Болей »
Kiedy w 1905 roku Abramowski pisał te słowa, stowarzyszenia były na ziemiach polskich pod zaborem rosyjskim jednymi z nielicznych organizacji demokratycznych Były szkołą demokracji. Dziś, po kilkudziesięciu latach funkcjonowania w Europie Wschodniej systemu totalitarnego i zdominowania wszystkich organizacji społecznych przez państwo, odbudowanie demokratycznej struktury organizacji jest ważne zarówno dla funkcjonujących organizacji jak... Болей »
Proponowana w piśmie „Studia Interkulturowe Europy Środkowo-Wschodniej” koncepcja regionu jest szersza od tej lansowanej po II wojnie światowej (choć w polskiej historiografii sięgającej korzeniami w czasy przedwojenne). Powojenna „kariera” naukowa „Europy Środkowowschodniej” jest ściśle związana z dominacją rosyjską na terytoriach od Dniepru i Niemna po Łabę, która to dominacja nadała tym terytoriom charakter regionu a rebours, tj. ist... Болей »
Praca niniejsza stanowi kontynuację badań nad gospodarką ekonomii malborskiej zapoczątkowanych rozprawą o kierunkach produkcji dworskiej w ekonomii malborskiej w XVI wieku. Taki podział tematyki uzasadniony jest bogatym materiałem źródłowym w postaci rachunków ekonomii z lat 1514/15—1915, a nadto wymogami merytorycznymi. W dotychczasowych monografiach dóbr ziemskich w Polsce okresu gospodarki folwarczno-pańszczyźnianej stosunki rynkowe ... Болей »
Trzynasty tom niniejszej serii wydawniczej Instytutu Słowianoznawstwa PAN -przygotowany tradycyjnie w Pracowni Literatur Wschodniosłowiańskich - tym razem został w całości poświęcony szeroko rozumianym polsko-białoruskim powiązaniom literackim i kulturalnym. Na jego treść - zgodnie z profilem serii -złożyły się różnorodne prace z punktu widzenia formalnego. Stąd obok studiów, rozprawek i artykułów, sąsiadują prace o charakterze przyczyn... Болей »
„Studia polsko-litewsko-białoruskie" zawierają materiały dwóch konferencji zorganizowanych przez Białostockie Towarzystwo Naukowe (4 i 5 listopada 1983 r., 16 i 17 maja 1985 r.) na temat polsko-hiałoruskich i polsko-litewskich związków historycznych i kulturowych. Północno-wschodnia Polska jest terenem zetknięcia się osadnictwa polskiego z litewskim i z białoruskim. Nic więc dziwnego, że obok opracowań ogólnych, problematyka regionalna ... Болей »
Moja znajomość z Szostakowiczem zaczęła się w roku 1960, kiedy to w leningradzkiej gazecie ukazała się, jako pierwsza, moja recenzja z premiery jego VIII Kwartetu. Szostakowicz miał wówczas pięćdziesiąt cztery lata, a ja szesnaście, i byłem jego fanatycznym wielbicielem. Nie sposób zostać w Rosji badaczem muzyki i nie zetknąć się z nazwiskiem Szostakowicza. Pamiętam, jak w 1955 roku moi rodzince wrócili ogromnie podekscytowani z koncert... Болей »
„Wojna w Kosowie oznaczała zderzenie dwóch wartości: suwerenności narodowej, zasady, która leżała u podstaw porządku międzynarodowego wywodzącego się z czasów pokoju westfalskiego sprzed ponad 350 lat; oraz praw człowieka i pokoju w stosunkach międzynarodowych. (...) Uniwersalistyczne wartości, którym hołdujemy i które nakazują bronić praw człowieka, nieść wolność, zwalczać dyktatorów zderzyły się z naturalną obawą i niechęcią do płacen... Болей »
Kilkanaście lat temu na pytanie włoskiej dziennikarki, dlaczego swego czasu, pozdrawiając parafian w Krakowie, kardynał Wojtyła wyciągał ręce przed sobą, a teraz oto zwykłym ruchem zdejmuje je do góry z łagodnym uśmiechem Jan Paweł II odpowiedział: - Bo teraz obejmuję więcej! Talent poety z łaski Bożej dołączył Go do nieustannego pilnowania świata znacznie wcześniej, - przez całe swoje świadome życie Karol Wojtyła modlił się, tworzył w ... Болей »
Na ogół życie dyktuje taką kolejność rzeczy: czytam wiersz, albo tom wierszy i zastanawiam się - jeśli sprawa nie dotyczy duchów umarłych - kim jest autor? Czy w ogóle chciałbym go poznać, ujrzeć, porozmawiać o poezji, seksie, podróżach, polityce, piłce nożnej, czy ja wiem jeszcze - no tak, co sądzi o stałej Plancka, czyli rozmiarach filigranowej kulki materii przed Wielkim Wybuchem? Tym razem jednak los spłatał mi figla: pewnego razu p... Болей »