Górski Jan, Tymochowicz Danuta, Polska emigracja i polonia w Republice Federalnej Niemiec i Berlinie Zachodnim

Polska emigracja i polonia w Republice Federalnej Niemiec i Berlinie Zachodnim

Informator o organziacjach, ugrupowaniach, ośrodkach kulturalno-oświatowych, religijnych i wydawnictwach w latach 1981-1989

Górski Jan, Tymochowicz Danuta

Месца выхаду: Warszawa

Дата выхаду: 1990

Рэдактар: Balcerak Aleksandra

Мастацкі рэдактар: Jurecki jerzy

Выдавец: Wydawnictwo Przedświt

Катэгорыя: Палітыка; Правы чалавека; Грамадзтва

Copyright © 1990 by Jan Górski, Danuta Tymochowicz

Кнігазбор: EEDC — бібліятэка Усходнеэўрапейскага дэмакратычнага цэнтру, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: EEDC — [2267]

Сыгнатура: XIV.4.Pol

W literaturze przedmiotu występuje brak kompleksowej informacji o współczesnych organizacjach, ugrupowaniach, ośrodkach kulturalno-oświatowych, religijnych, wydawnictwach polskiej emigracji oraz Polonii w Republice Federalnej Niemiec i Berlinie Zachodnim. Opracowanie, będące pierwszą próbą zestawienia dostępnych w kraju informacji, obejmuje 301 haseł uporządkowanych alfabetycznie. Podstawowymi źródłami wiedzy o zorganizowanej działalności emigracji i Polonii jest prasa, publikacje emigracyjne oraz audycje polskojęzyczne zachodnich rozgłośni radiowych. W opracowaniu szczególną uwagę zwrócono na formy działalności kulturalnej, oświatowej, politycznej i społecznej. Zrezygnowano z własnych ocen działalności emigracji i Polonii, ograniczając się do przedstawienia krytycznych uwag z emigracyjnych mass mediów, szczególnie zmarłego w 1989 roku Andrzeja Chileckiego, który przez wiele lat prowadził „Kronikę Niemiecką” w paryskiej „Kulturze”. Złożoność problemów prawno--socjalnych emigracji oraz Polonii spowodowała uwzględnienie w opracowaniu organizacji, ośrodków kulturalno-oświatowych, wydawnictw itp. niemiecko-polskich, w których oprócz emigrantów i osób polskiego pochodzenia ' również uczestniczą emigranci z innych państw Europy Wschodniej. (Wstęp, fragment)

Каталёг: EEDC

Толькі ў бібліятэцы Усходнеэўрапейскага дэмакратычнага цэнтру (папяровы асобнік)