Smułkowa Elżbieta, Białoruś i pogranicza

Białoruś i pogranicza

Studia o języku i społeczeństwie

Smułkowa Elżbieta

Месца выхаду: Warszawa

Дата выхаду: 2002

Рэдактар: Szewczyk Maria

Выдавец: Uniwersytet Warszawski

Выдавецтва/ друкарня: Uniwersytet Warszawski

Памеры: 651s., 23 cm

ISBN: 235-0130-0

Катэгорыя: Гісторыя; Беларуская мова; Культура; Грамадзтва; Літаратуразнаўства

Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік); EEDC — бібліятэка Усходнеэўрапейскага дэмакратычнага цэнтру, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік); прыватны кнігазбор у Беластоку (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: BTH — [677]; EEDC — [1220]

Сыгнатура: II.3.SMU

Elżbieta Smułkowa (ur. 24 czerwca 1931 we Lwowie) - językoznawca, slawistka i białorutenistka. Od 1971 pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego (od roku 1988 profesor). Od roku 1983 członek TNW. Główne zainteresowanie naukowe Smułkowej to: fonetyka, fonologia (akcentologia wschodniosłowiańska), pogranicze językowe polsko-białorusko-litewskie (m.in. mikrotoponimia), dialektologia słowiańska (głównie polska i białoruska). W latach 1991 - 1995 Elżbieta Smułkowa była ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej na Białorusi. (Wikipedia)

Толькі ў бібліятэцы Беларускага Гістарычнага Таварыства (папяровы асобнік)
Толькі ў бібліятэцы Усходнеэўрапейскага дэмакратычнага цэнтру (папяровы асобнік)
Толькі ў бібліятэцы прыватнай асобы ў Беластоку (папяровы асобнік)

Варта пазнаёміцца:

Smułkowa Elżbieta, Moje pogranicza w historii, języku i wspomnieniach

Moje pogranicza w historii, języku i wspomnie...

Smułkowa Elżbieta

Książka Elżbiety Smułkowej Moje pogranicza w historii, języku i wspomnieniach jest wyborem artykułów publikowanych w różnych periodykach i pracach zbiorowych w latach 2003-2014. Szeroki zakres tematyczny zaprezentowanego materiału pozwala czytelnikowi poznać Człowieka zaangażowanego w sprawy nauki, w życie polityczne (Autorka pełniła funkcję Ambasadora RP na Białorusi w latach 1992-1995) oraz społeczne (część I i II książki). Dopełniają... Болей »


Smułkowa Elżbieta, Studia nad akcentem języka białoruskiego

Studia nad akcentem języka białoruskiego

Rzeczownik

Smułkowa Elżbieta

Pracę niniejszą znamionuje funkcjonalne podejście do akcentu. Abstrahuje się od określenia jego istoty fonetycznej1 skupiając uwagę na zasadach rozmieszczenia akcentu w wyrazie oraz na jego funkcjach tekstowych. Nie przeszkadza to w przyjęciu ogólnej definicji akcentu sformułowanej w eksperymentalnej pracy o akcencie języka polskiego przez W. Jassema „...akcentem nazywać będziemy taką korelacyjną cechę fonetyczną sylaby, która w sposób... Болей »