Smułkowa Elżbieta, Studia nad akcentem języka białoruskiego

Studia nad akcentem języka białoruskiego

Rzeczownik

Smułkowa Elżbieta

Месца выхаду: Warszawa

Дата выхаду: 1978

Рэдактар: Lorenc Ewa

Выдавец: Uniwersytet Warszawski

Выдавецкая сэрыя: Rozprawy Uniwersytetu Warszawskiego

Памеры: 190 s, 23 cm

Катэгорыя: Беларуская мова; Мэтадычная літаратура

Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: BTH — [2039]

Pracę niniejszą znamionuje funkcjonalne podejście do akcentu. Abstrahuje się od określenia jego istoty fonetycznej1 skupiając uwagę na zasadach rozmieszczenia akcentu w wyrazie oraz na jego funkcjach tekstowych. Nie przeszkadza to w przyjęciu ogólnej definicji akcentu sformułowanej w eksperymentalnej pracy o akcencie języka polskiego przez W. Jassema „...akcentem nazywać będziemy taką korelacyjną cechę fonetyczną sylaby, która w sposób najbardziej konsekwentny znamionuje wyrazy lub zespoły wyrazów pod względem morfologicznym albo semantyczno-syntaktycznym"2. Definicja ta jest bardzo trafna, gdyż w sposób wyraźny łączy w sobie fonetyczną naturę akcentu z jego charakterem funkcjonalnym i tym samym pozwala właściwie ustawić dyskutowany w literaturze akcentologicznej3 stosunek: sylaba — morfem, о czym w 0.2.

Каталёг: BTH

Толькі ў бібліятэцы Беларускага Гістарычнага Таварыства (папяровы асобнік)

Варта пазнаёміцца:

Smułkowa Elżbieta, Moje pogranicza w historii, języku i wspomnieniach

Moje pogranicza w historii, języku i wspomnie...

Smułkowa Elżbieta

Książka Elżbiety Smułkowej Moje pogranicza w historii, języku i wspomnieniach jest wyborem artykułów publikowanych w różnych periodykach i pracach zbiorowych w latach 2003-2014. Szeroki zakres tematyczny zaprezentowanego materiału pozwala czytelnikowi poznać Człowieka zaangażowanego w sprawy nauki, w życie polityczne (Autorka pełniła funkcję Ambasadora RP na Białorusi w latach 1992-1995) oraz społeczne (część I i II książki). Dopełniają... Болей »


Smułkowa Elżbieta, Białoruś i pogranicza

Białoruś i pogranicza

Studia o języku i społeczeństwie

Smułkowa Elżbieta

Elżbieta Smułkowa (ur. 24 czerwca 1931 we Lwowie) - językoznawca, slawistka i białorutenistka. Od 1971 pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego (od roku 1988 profesor). Od roku 1983 członek TNW. Główne zainteresowanie naukowe Smułkowej to: fonetyka, fonologia (akcentologia wschodniosłowiańska), pogranicze językowe polsko-białorusko-litewskie (m.in. mikrotoponimia), dialektologia słowiańska (głównie polska i białoruska). W latach 199... Болей »