Turonek Jerzy, Białoruś pod okupacją niemiecką

Białoruś pod okupacją niemiecką

Turonek Jerzy

Месца выхаду: Warszawa - Wrocław

Дата выхаду: 1989

Выдавец: WERS

Выдавецтва/ друкарня: WERS

Памеры: 186., 21cm

Катэгорыя: Гісторыя; Палітыка; Грамадзтва

Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік); EEDC — бібліятэка Усходнеэўрапейскага дэмакратычнага цэнтру, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік); прыватны кнігазбор у Беластоку (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: BTH — [1716]; EEDC — [2456]

Сыгнатура: XIII.4.Tur

Przedmiotem niniejszej rozprawy jest sytuacja na Białorusi pod okupacją hitlerowską (1941—1944). W niektórych aspektach nie różniła się ona od sytuacji na innych okupowanych obszarach Europy. Dotyczy to zwłaszcza nazistowskiego ludobójstwa typu ideologicznego, tj. eksterminacji głównie Żydów i politycznych przeciwników hitleryzmu. W zasadzie te same cele przyświecały okupantom przy wyzyskiwaniu potencjału ludzkiego i ekonomicznego dla potrzeb gospodarki wojennej Rzeszy, chociaż formy tej eksploatacji na Białorusi często miały charakter otwartej grabieży. Jednakże pod wieloma względami zachodziły też istotne różnice. Tak więc po pierwsze, Białoruś, podobnie jak inne obszary Związku Radzieckiego, była częścią państwa, którego terytorium zajęte zostało przez wojska Trzeciej Rzeszy i jej satelitów tylko częściowo, stąd nie mogło mieć zastosowania ius debellatio z jego konsekwencjami. Jako przykład posłużyć może sytuacja dwóch obszarów — Suwalszczyzny i Okręgu Białostockiego, z których pierwszy wcielony został do Rzeszy jako terytorium całkowicie zajętej Polski, drugi zaś — jako obszar ZSRR — nie został wcielony formalnie, pomimo takiego zamiaru. Po drugie — Białoruś znalazła się pod okupacją niemiecką nie jako państwo samodzielne, lecz jako część składowa wielonarodowego państwa — ZSRR.

Беларускія аўтары: Turonek Jerzy

Каталёг: BTH | EEDC | Прыватны кнігазбор

Толькі ў бібліятэцы Беларускага Гістарычнага Таварыства (папяровы асобнік)
Толькі ў бібліятэцы Усходнеэўрапейскага дэмакратычнага цэнтру (папяровы асобнік)
Толькі ў бібліятэцы прыватнай асобы ў Беластоку (папяровы асобнік)

Варта пазнаёміцца:

pdf
Turonek Jerzy, Książka białoruska w II Rzeczypospolitej 1921-1939

Książka białoruska w II Rzeczypospolitej 1921...

Turonek Jerzy

W pracy niniejszej przedstawiono dzieje książki białoruskiej w Rzeczypospolitej Polskiej od 1921 do września 1939 r. W tym bez mała 19-letnim okresie do państwa polskiego należały obszary północno-wschodnie (województwa: nowogródzkie, poleskie i wschodnie części wileńskiego i białostockiego), zamieszkałe w przeważającym stopniu przez ludność białoruską. Przeznaczona dla tej ludności książka w języku ojczystym spełniała nie tylko zwykłą ... Болей »


Turonek Jerzy, Białoruś pod okupacją niemiecką

Białoruś pod okupacją niemiecką

Turonek Jerzy

Przedmiotem niniejszej rozprawy jest sytuacja na Białorusi pod okupacją hitlerowską (1941—1944). W niektórych aspektach nie różniła się ona od sytuacji na innych okupowanych obszarach Europy. Dotyczy to zwłaszcza nazistowskiego ludobójstwa typu ideologicznego, tj. eksterminacji głównie Żydów i politycznych przeciwników hitleryzmu. W zasadzie te same cele przyświecały okupantom przy wyzyskiwaniu potencjału ludzkiego i ekonomicznego dla p... Болей »


pdf
Turonek Jerzy, Wacław Iwanowski i odrodzenie Białorusi

Wacław Iwanowski i odrodzenie Białorusi

Turonek Jerzy

Z okazji powitania Nowego 1942 Roku Vacław Iwanowski pouczał swych młodych współpracowników w Mińsku: „Wilżne jest wynalezienie prochu, ale nie mniej ważna jest umiejętność jego wykorzystania". Za pomocą tego aforyzmu wskazywał, że realizacja idei nie ustępuje pod względem znaczenia samej idei. Był chemikiem - technologiem, znał się na tym nieźle. W ten sposób przekazywał własne doświadczenia. Wysuwając w 1902 r. postulat stworzeni... Болей »