Mironowicz Eugeniusz, Tokć Siarhiej, Radzik Ryszard, Zmiana struktury narodowościowej na pograniczu polsko-białoruskim w XX wieku

Zmiana struktury narodowościowej na pograniczu polsko-białoruskim w XX wieku

Mironowicz Eugeniusz, Tokć Siarhiej, Radzik Ryszard

Месца выхаду: Białystok

Дата выхаду: 2005

Рэдактар: Łagunionek Elżbieta

Выдавец: Uniwersytet w Białymstoku Wydział Filologiczny Katedra Kultury Białoruskiej

Памеры: 172 s.

ISBN: 83-7431-037-5

Катэгорыя: Гісторыя; Правы чалавека; Грамадзтва

Copyright © 2005 by Uniwersytet w Białymstoku

Кнігазбор: EEDC — бібліятэка Усходнеэўрапейскага дэмакратычнага цэнтру, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: EEDC — [3928]

Сыгнатура: XVI.2.Mir

Pogranicze etniczne polsko-białoruskie w XX w. to dość szeroki pas ziemi między Białymstokiem i Mińskiem, gdzie występowały obok siebie lub nakładały się na siebie elementy kultury i języka polskiego, i białoruskiego. Wschodnią Białostocczyznę oraz zachodnią Białoruś można traktować jako obszar pogranicza polsko-białoruskiego zarówno w wymiarze kulturowym, etnicznym, narodowym, językowym, jak i w dużej mierze religijnym. Na obszarze tym stykały się w zasadzie trzy kultury, rdzenna białoruska i dwie napływowe: wcześniejsza -polska - zaistniała w wyniku połączenia się przed wiekami dwóch organizmów państwowych, oraz obecna - rosyjska, która pojawiła się w wyniku podboju w końcu XVIII w. Kultura polska na Białorusi na ogół traciła w ciągu dwóch ostatnich stuleci swe wpływy na rzecz rosyjskiej, z wyjątkiem trzech pierwszych dziesięcioleci XIX w. i dwudziestu lat II Rzeczypospolitej. (Wstęp, fragment)

Беларускія аўтары: Mironowicz Eugeniusz

Каталёг: EEDC

Толькі ў бібліятэцы Усходнеэўрапейскага дэмакратычнага цэнтру (папяровы асобнік)