NIL GILEVICH, People’s Poet of Byelorussia, was born in 1931 in the village of Slaboda, in the Minsk region. He wrote several books of lyrics, collections of satire and humour and books for children. He lectures as a literary scholar and folklorist. He is the author of a series of works on folk art. Болей »
Ks. Józef Hermanowicz, Marianin, pisarz i poeta białoruski, urodził się w miejscowości Holszany, powiatu oszmiańskiego na Wileńszczyźnie, w roku 1890. Po ukończeniu szkoły w Oszmianie udaje się do Wilna, gdzie przygotowuje się do seminarium duchownego i kończy je otrzymując święcenia kapłańskie w roku 1913. Pracuje potem w duszpasterstwie parafialnym na wsi i w Białymstoku do roku 1924, w którym wstępuje do zgromadzenia Księży Marianów.... Болей »
Mikołaj Hajduk urodził się 29 maja 1933 r. we wsi Kobylanka, gm. Michałowo na Białostocczyźnie. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Michałowie w 1951 r. studiował w latach 1953—59 filologię rosyjską na uniwersytetach w Rostowie nad Donem i Leningradzie oraz białoruską w Mińsku. Zadebiutował w 1958 r. w języku białoruskim na łamach tygodnika „Niwa” wierszami oraz esejem o związkach kulturowych polsko-białoruskich, wykładach Adama M... Болей »
У новую кнігу доктара філалагічных навук. прафесара І. Ф. Штэйнера ўвайшлі літаратурна-крытычныя артыкулы, якія напрацягу апошніх гадоў друкаваліся ў розных перыядычных выданнях Беларусі. Болей »
Demonokameron Adama Hlobusa ukazał się w roku 1994 w ... No właśnie, gdzie naprawdę? Formalnie rzecz biorąc, w Białymstoku, ponieważ w tym mieście został wydrukowany. Napisany zaś został w Mińsku, a zredagowany w Wilnie. Te trzy miasta znalazły się w metryczce wydania. Ale w tradycyjnym sensie trudno przypisać wydanie tej książki do jakiegoś konkretnego miejsca. Zgodnie z duchem schyłku stulecia i tysiąclecia, oplecionego pajęczyną Inte... Болей »
У кнізе — «Dolinie pełnej losu» — абедзьве галоўныя лініі творчасьці Яновіча, акрэсьлім іх троху інакш, чымся дагэтуль, а менавіта: першую — як насьвятленьне драбніцаў сьвету імклівым здогадам і паэтычным словам, а другую — як парадкаваньне загубленага ў сьвеце пачуцьця супольнасьці шляхам дасьледаваньня яго гісторыі і пэрспэктываў, якое не абмяжоўваецца толькі слоўнай інтэрвэнцыяй у яго бытаваньне, дык вось, у «Dolinie pełnej losu» аб... Болей »
Muzeum Okręgowe w Białymstoku oddaje do rąk Czytelników kolejną książkę z archeologicznej serii, którą zapoczątkowała praca Krzysztofa Burka Staroźytnicy i archeolodzy. Z dziejów badań archeologicznych na Bialostocczyźnie 'wydana nakładem olsztyńskiego „Pojezierza" w 1977 roku. Seria ta pomyślana została jako cykl popularnonaukowych opracowań z zakresu archeologii i pradziejów północno-wschodniego regionu Polski, monografii najcenniejsz... Болей »
Kresy objeżdżałem z córką. Przeżywałem po raz drugi odległe wspomnienie dzieciństwa — kiedy po raz pierwszy, jako ośmioletniego chłopca, przywieziono mię do białoruskich Kalużyc z litewskich Nowotrzeb. Z Kalużyc tych wywieziono mnie, po śmierci rodziców, jako dwuletniego chłopca. I wtedy — któż wytłumaczy te sprawy — przywarłem od razu całą siłą dziecinnego entuzjazmu do tej ubogiej ziemi, która wszak, zdawałoby się, sprostać nie mogła ... Болей »
Gdy witają się dusze to literacka korespondencja pomiędzy Ryhorem Baradulinem – jednym z najznakomitszych współczesnych poetów białoruskich, a Wasilem Bykauem – wybitnym pisarzem, legendą współczesnej literatury białoruskiej. To pełen nostalgii, goryczy i piękna zapis dialogu prowadzonego przez dwóch artystów, którzy nade wszystko (i mimo wszystko) umiłowali swoją ojczyznę – Białoruś. Болей »
Oto bierzemy do ręki tom odzwierciedlający twórczość białoruskich poetów i prozaików z ugrupowania „Białowieża" mieszkających i tworzących w Polsce. Jest oczywiste, że prezentowana antologia stanowi zaledwie cząstkowe świadectwo tego, co napisali i piszą dzisiaj białoruscy twórcy, nie odżegnujący się od ojczystego słowa i zwracający się do własnych rodaków tu, w Rzeczypospolitej Polskiej i poza jej granicami, w sąsiedztwie. Болей »