![]() |
![]() |
Месца выхаду: Kraków
Дата выхаду: 1986
Рэдактар: Jodełka-Burzecki Tomasz
Выдавец: Wydawnictwo Literackie
Катэгорыя: Мастацкая літаратура
Кнігазбор: MiOKB — бібліятэка Музея і асяродка беларускай культуры ў Гайнаўцы, ul. 3 Maja 42, Hajnówka (папяровы асобнік)
Інвэнтарныя нумары: MiOKB — [11480]
Kresy objeżdżałem z córką. Przeżywałem po raz drugi odległe wspomnienie dzieciństwa — kiedy po raz pierwszy, jako ośmioletniego chłopca, przywieziono mię do białoruskich Kalużyc z litewskich Nowotrzeb. Z Kalużyc tych wywieziono mnie, po śmierci rodziców, jako dwuletniego chłopca. I wtedy — któż wytłumaczy te sprawy — przywarłem od razu całą siłą dziecinnego entuzjazmu do tej ubogiej ziemi, która wszak, zdawałoby się, sprostać nie mogła przepięknym dolinom Niewiaży. Teraz, gdy tylko auto minęło Białystok i wzięło kurs na wschód — na Wołkowysk — kiedy zaczęły się lasonki brzozowe i bure chałupy jeszcze tu i owdzie nie skomasowanych wsi, a wieczorkiem w jakiejś kotlince wjechaliśmy w jeziorko mgły — od tego wieczoru z dnia na dzień coraz bardziej rosło w mojej córce poczucie, że nie przyjeżdża, a wraca, że to właśnie te drogi, te wsie, te dwory, te obyczaje zna najlepiej. (fragment)
Каталёг: MiOKB
Już w roku tysiąc dziewięćset dwudziestym siódmym jeden z krytyków pisał, że tak jak Jan Kochanowski jest uważany za ojca poezji polskiej, a Ignacy Krasicki za ojca powieści polskiej, tak zapewne kiedyś w literaturze Melchior Wańkowicz będzie określany mianem ojca polskiego reportażu. Można mówić o kilku nurtach twórczości Melchiora Wańkowicza: reportaż wojenny (Monte Cassino, Westerplatte, Hubalczycy) opowieść pamiętnikarsko-wspomnieni... Болей »