![]() |
![]() |
Coroczna demonstracja «Czarnobylski Szlak», upamiętniająca rocznicę katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu, odbyła się w dn. 26 kwietnia w Mińsku. Około 2 tys. osób brało udział w demonstracji. Kiedyś w takich demonstracjach brało udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Opozycjoniści wspominali ofiary katastrofy w Czarnobylu i domagali się uwolnienia więźniów politycznych. Protestowali przeciwko ogłoszonym przez Łukaszenkę planom budowy... Болей »
Na początku marca opozycyjne portale białoruskie ujawniły listę zakazanych pisarzy, aktorów i muzyków, którą białoruskie ministerstwo informacji miało rozesłać do państwowych mediów z zaleceniem, aby nie wymieniać ich nazwisk, nie nadawać utworów ani filmów z ich udziałem. Są na niej artyści, którzy jawnie występowali przeciw reżimowi Łukaszenki: bard Źmicier Wajciuszkiewicz, grupa rockowa NRM, niezależny Wolny Teatr z Mińska, Jurij Cha... Болей »
Przed obchodami 71. rocznicy wywózek Polaków na Syberię od pewnej osoby usłyszałam: «Po co o tych smutnych rocznicach wspominać? Mamy tyle bohaterskich wydarzeń, podnoszących ludzi na duchu, które trzeba pamiętać i czcić». Przyznam szczerze, mnie to zabolało, bo rocznica wywózek dotyczy również mojej historii rodzinnej i rodzin wielu Polaków, których dotknęło to nieszczęście. Przypomnijmy wydarzenia tamtych czasów. Napaścią Niemiec na P... Болей »
Może się wydawać dziwnym, że w epoce globalizacji dla ludzi wciąż ważna jest ich przeszłość. Mówi się nawet o renesansie pamięci i historii, szczególnie w naszej części Europy, gdzie przeszłość była poddawana wieloletnim manipulacjom, a historia miała wiele «białych plam». Jeżeli spróbować zdefiniować pojęcie «pamięć historyczna», nie będzie to takie proste. Z pewnością można powiedzieć, że pamięć historyczna dotyczy wydarzeń przeszłośc... Болей »
Święta Bożego Narodzenia jak żadne inne niosą ze sobą nadzieję, nawet gdy wokół sytuacja jest mało optymistyczna. Siadając do stołu wigilijnego i łamiąc się opłatkiem, składamy sobie nawzajem życzenia i wierzymy, że złożone właśnie w ten wieczór przez bliskie nam osoby, spełnią się. Życzymy sobie, by nasze pismo nadal służyło Państwu informacją. Mamy dużo pomysłów na nowy rok: powstaną ciekawe rubryki, będą nowi autorzy i korespondenci,... Болей »
W tym roku ZPB organizował wyjątkowo dużo objazdów cmentarzy: w rocznicę «Ostrej Bramy» na Oszmiańszczyźnie, po całej Grodzieńszczyźnie w 90. rocznicę «Cudu nad Wisłą», w rocznicę Września 1939 r. i jak co roku – przed Uroczystością Wszystkich Świętych. Na przestrzeni ponad 20 lat odwiedziłam dużo cmentarzy w wielu miejscowościach przy różnych okazjach, co pozwala porównać, jak kiedyś wyglądały i jak wyglądają obecnie cmentarze na Grodz... Болей »
Uczestniczył on w konferencji naukowej, poświęconej swemu przodkowi, oraz zagrał podczas koncertu, odbywającego się z tej okazji na Nowym Zamku w Grodnie. Krzysztof Zanussi, wybitny reżyser o światowej sławie, jest mieszkańcom Białorusi bardzo dobrze znany. Jego filmy nie znają granic, mają uniwersalne przesłania. Uniwersytet im. J. Kupały w Grodnie przyznał reżyserowi zaszczytny tytuł doktora honoris causa. Z tej oto okazji mieliśmy ws... Болей »
Tajemnicza śmierć Aleha Biabienina. Ciało znanego opozycyjnego dziennikarza, założyciela oraz redaktora naczelnego pierwszego opozycyjnego portalu informacyjnego na Białorusi – Charter’97, znaleziono na daczy pod Mińskiem. Na razie nie są znane prawdziwe przyczyny jego zgonu. Jeden ze znajomych znalazł ciało Biabienina w jego domu pod Mińskiem. Koledzy szukali go, bo dzień wcześniej umówił się z nimi na spotkanie. Znaleziono go powieszo... Болей »
Szanowni Czytelnicy! Oddając do rąk Państwa nowy numer „Magazynu Polskiego na Uchodźstwie”, chciałabym zwrócić uwagę na niektóre ważne tematy, poruszone na łamach pisma. Przede wszystkim polecam Państwu artykuł Józefa Porzeckiego o wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku, w którym autor szczególną uwagę zwrócił na walki na naszej ziemi, na Bitwę Niemeńską. W tym roku obchodzimy 90-lecie Cudu nad Wisłą, jest to ważna data, zwycięstwo, któr... Болей »
Jak tak, jak nie?! Pod koniec czerwca pełnomocnik ds. religii i narodowości Rady Ministrów Białorusi Leonid Gulako oświadczył nieoczekiwanie, że jest gotów spotkać się z Anżeliką Orechwo «w każdej dogodnej dla niej chwili». W tym samym czasie w gazecie administracji prezydenta Białorusi «Sowietskiej Biełorussii», słynącej z bezpardonowych ataków na ZPB, ukazał się bardzo łagodny artykuł, w którym p.o. prezesa ZPB Anżelikę Orechwo określ... Болей »