![]() |
![]() |
Prasa polska na Białorusi jest prawie rówieśniczką polskiego odrodzenia w naszym kraju. Jako dodatek specjalny do polskiego dziennika «Czerwony Sztandar» (teraz «Kurier Wileński») «Głos znad Niemna» pojawił się 3 grudnia 1989 roku. Wydano go z okazji II konferencji Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Adama Mickiewicza. Nadrukowany został w Wilnie. Następnie 16 czerwca 1990 roku pojawił się tzw. numer «zerowy» – zwiastun ... Болей »
XIX Festiwal Kultury Kresowej w Mrągowie, Święto kultury polskiej, Kronika wydarzeń, Bernard Pakulnicki. Kuropaty, nowa tablica pamiątkowa, Tadeusz Gawin. Początek odrodzenia, Józef Porzecki. Wrzesień 1939, Iwan Budnik. Śpiewnik znaleziony koło Starej Rudy, Dymitr Zagacki. Wakacje Elizy Orzeszkowej we Florianowie, Władysława Kulikowska. Szlakiem Wieszcza, Wiersze Aleksandra Śnieżki, Irena Waluś. Sztuka jako dobro, Listy Czytelników. Болей »
W tym roku, a dokładnie 10 sierpnia, mija 25 lat od momentu założenia Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Adama Mickiewicza na Grodzieńszczyźnie, które dwa lata później przekształci się w Związek Polaków na Białorusi, zostając największą organizacją społeczną w kraju. Jubileusz skłania do refleksji i podsumowania ćwierćwiecza polskiego odrodzenia na Białorusi, które miało zarówno spektakularne osiągnięcia, jak i bardzo b... Болей »
W numerze: Poetyckie spotkania nad Wilią, Poetów spotkania, Kronika wydarzeń, Irena Waluś. Co z domem Zofii Nałkowskiej, Mieczysław Jackiewicz. «Wszystko piękno w mej duszy przez Wilno pieszczone». Józefa Piłsudskiego związki z Wilnem i Wileńszczyzną (cz. 2.), Luba Zorina. Towarzystwo Miłośników Grodna, Józef Porzecki. «Nie ugięły się wolnych Polaków kolana». O walce o wolność w powstaniu styczniowym, Nowe książki, Dymitr Zagacki. Poles... Болей »
O Farze Witoldowej z pewnym optymizmem, Malwy, Kronika wydarzeń, Nowe książki, Mieczysław Jackiewicz. «Wszystko piękno w mej duszy przez Wilno pieszczone». Józefa Piłsudskiego związki z Wilnem i Wileńszczyzną, Dymitr Zagacki. Polesie w twórczości Juliana Fałata, Halina Bursztyńska. Eliza Orzeszkowa. Dnie. Prywatność starości, Władysława Kulikowska. Болей »
Pierwsza Konstytucja w Europie, Pamięć przetrwa, Kronika wydarzeń, Irena Waluś. Wiedza jak miłość – nie ma brzegów, Stanisław Litwińczuk, Maurycy Frąckowiak. Romantyczni Herosi, Wiersze Antoniego Chomczukowa, Andrej Waszkiewicz. Piotr Szumow: socjalista i mistrz fotografii, Listy Czytelników, Roman Dzwonkowski. Болей »
Dlaczego umierają kasztanowce, Kalejdoskop kulturalny, Temat budzi zainteresowanie, Kronika wydarzeń, Irena Waluś. Więzień obozu w Ostaszkowie, Adam Czesław Dobroński. Ku czci pozostałych na zawsze w obcej ziemi, Irena Waluś. Niedokończona historia obrazu, Andrej Waszkiewicz. Od fotografii studyjnej do «filmówki», Dymitr Zagadzki. Wołczyn, Pocztówki z kresów przedwojennej Polski, Polonistyka za granicą, Arystokracja – polskie rody, Ślad... Болей »
Wybierając się do rodziny w Polsce chciałam kupić w prezencie album o Grodnie. Jak się okazało, to dość problematyczne: chociaż kilka albumów w księgarni było – żadnego nie chciałam kupować. Wydawać by się mogło, że album to tylko zdjęcia zabytków i krajobrazów miasta do podziwiania. Jak się okazało – nie tylko. Wszystko według obowiązującego klucza ideologicznego: są więc «sypialnie» miasta (jako symbol dbania o lud), pomniki różnych d... Болей »
Gdy po raz kolejny zbliżają się Walentynki, nazywane też świętem zakochanych albo dniem świętego Walentego, obchodzone w dn. 14 lutego, wśród zagorzałych miłośników rodzimej tradycji ożywają spory. A temat wciąż ten sam – w naszych polskich tradycjach ludowych mamy wystarczająco świąt związanych z miłością, że nie ma potrzeby w cudzym święcie zza oceanu. Może lepiej promować swoje obyczaje, jak chociażby Andrzejki czy Noc Świętojańską. ... Болей »
Pamiętny rok 1863. Bez niego nie byłoby niepodległości. Tegoroczny jubileusz – 150. rocznica powstania styczniowego, skłania do refleksji o zrywie narodowym, jego znaczeniu, naszej pamięci o nim. Również nadal nie brakuje dyskusji – czy warto było walczyć, gdyż zbyt wysoką cenę zapłacił naród. Insurekcja lat 1863-1864 była najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX wieku. Powstanie wybuchło 22 stycznia 1863 ... Болей »