Pragnę w imieniu Polaków na Wschodzie podziękować Wam wszystkim za poparcie inicjatywy śp. Macieja Płażyńskiego, związanej z przygotowaniem projektu nowej ustawy o repatriacji do Ojczyzny Polaków ze Wschodu. Ściskamy braterskie dłonie 215,0 tysięcy Polaków, którzy podpisali petycję na rzecz tej ustawy oraz tych,co zbierali podpisy, tłumacząc innym wagę i znaczenie tego projektu obywatelskiego. Nigdy nie zapomnimy, że 17 września 1939 r... Болей »
W słoneczny poranek 6 czerwca 2010 roku przybyliśmy na Plac Piłsudskiego w Warszawie, zjednoczeni z setkami tysięcy naszych Rodaków tam na placu i z dziesiątkami milionów na całym świecie. Przyjechaliśmy z Białorusi, by pokłonić się Kapłanowi-Męczennikowi Jerzemu Popiełuszce, by wyrazić swoją wdzięczność, by oddać hołd. To był wielki dzień dla Polski, dla naszego Kościoła. Na naszych oczach dzieje się Historia. Znamienne były słowa homi... Болей »
Zbrodnia Katyńska jest nadal jednym z kluczowych punktów współczesnej polskiej tożsamości historycznej - pamięć o niej w czasach dyktatury komunistycznej pomagała tę tożsamość podtrzymywać przeciwko wszechobecnemu kłamstwu. Pamięć o niej obecnie służy budowaniu społecznego przekonania, iż służba Ojczyźnie ma niekiedy swoją wielką cenę, zaś obowiązkiem państwa jest pamiętać o tych, którzy w imię tej służby oddali życie. (Prof. Janusz Kur... Болей »
Drodzy Czytelnicy! Od Nr 25 rozpoczynamy stały cykl publikacji o historii naszych małych Ojczyzn – naszych kresowych miastach, miasteczkach i wsiach, o ich mieszkańcach, dawnych i obecnych, tych, co dla swojej ziemi pracowali, o nią walczyli, z tej ziemi rozpoczęli swoje tułacze szlaki. Liczymy tu na Państwa pomoc i zaangażowanie, na współtworzenie tych historii. Będą to historie prawdziwe, które przeszły przez nasze losy i nasze serca.... Болей »
* „Neminem captivabimus nisi iure victum" * Fragmenty listów ks. Stanisława Ryżki z lat wojennych * Konkurs „Nasz rodak Witold Pilecki" * Leonard Jaworski, Wojenne losy mojego dziadka. Śmierć leśniczego * Polska szkoła w Pińsku wczoraj i dziś * Basów Sergiej, Kaczanowska Halina, Etnograficzne fotografie Stefana Charłampowicza * Dubrowski Aleksy, Uroczysko „Pogonią" * Gurewski Jewgienij, Kawalerowie Mon... Болей »
* Jeszcze o ks. biskupie Zygmuncie Łozińskim * Komunikat Filareta z Polesia, Jeżeli nie wolno, ale bardzo się chce,- to znaczy, że można? * Dajlid P. K., Los żołnierza Armii Andersa Iwana A. Klauczenia * Dubrowski Aleksy, Smak sowieckiego raju * Dubrowski Aleksy, Tajemnice tatarskiej wsi * Gurewski Jauhien, Męczennicy. Poleszucy w obronie II Rzeczypospolitej Polskiej * Próchniewicz Urszula, Pierwsze fotogra... Болей »
* Profesor Zbigniew Kabata * W I. rocznicę wejścia Karty Polaka * Adamski Józef, W 70. rocznicę agresji sowieckiej * Aniszewski Michał, Pamięci 17 września * Czapski Władysław, Dzieje naszej isfahańsko-libańskiej grupy * Czapski Władysław, Moje groby * Drela Zbigniew, Czy są warunki do zapomnienia i pojednania? * Dzwonkowski SAC Roman ks. prof., Ksiądz Albert Bakinowski * Gołębiewski Wiesław, Tran... Болей »
* Jan Wójcik - bard Polesia nie żyje * Przepowiednia ks. bpa Cieplaka z 27.111.1889 r. * S.O.S. z Brześcia * Abramczuk Andrej, Olmańskie bagna. Poleska egzotyka * Adamski Józef, Rtm. Witold Pilecki * Aniszewski Michał, Mój udział w akcji „Burza". Jak to się zaczęło * Boroń Piotr, Album o Witoldzie Pileckim * Demjaniuk Regina i Igor, Życie codzienne w Twierdzy Brzeskiej w l. 1921-39. * Drela Zbigni... Болей »
* 90. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI * Franciszek Kosowicz * Historia Seminarium Duchownego w Pińsku * Inauguracja Roku Szkolnego w PSS w Brześciu * Józef Maria Cieśliński * Napoleon Orda w Sejmie RP * Szlakiem Mickiewicza * XX-lecie Związku Polaków na Białorusi w Europarlamencie * Adamski Józef, Jak po wstał elementarz * Boroń Piotr, , Wystawa „Z największą brutalnością" * Boroń Pio... Болей »
Echa Polesia (pełny tytuł: Echa Polesia: Biuletyn Filaretów z Polesia) – polski kwartalnik ukazujący się w Brześciu nad Bugiem od 2004. Gazeta jest organem brzeskiego oddziału Związku Polaków na Białorusi. Na czele redakcji stoi Alina Jaroszewicz. Pismo zamieszcza aktualności z życia społecznego Polaków na Białorusi, głównie koncentruje się jednak na szeroko rozumianej tematyce kulturalnej, historycznej i regionalnej. Obecnie "Echa Pole... Болей »