pdf
Echa Polesia, 4 (48) 2015

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

4 (48) 2015

«Chcemy wszystkich zaprosić w podróż w czasie i przestrzeni. Zamierzamy przenieść się do dalekiego roku 1807, kiedy to Julian Ursyn Niemcewicz, urodzony tu, w Skokach, spoznawszy zwycięstwa i porażki, niewolę i życie na obczyźnie powracał ze Stanów Zjednoczonych do rodzimych stron. Płynął okrętem do Europy, stęskniony za Ojczyzną, za Matką Polską i pewnie rozmyślał się w tej podróży powrotnej o krzywdach i obowiązkach patrioty, czasem b... Болей »


pdf
Echa Polesia, 3 (47) 2015

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

3 (47) 2015

Mikołaj Kaczanowski – mistrz poleskiego pszczelarstwa – Anna Godunowa, „Zachodniobiałoruska Atlantyda 1921-1941” – Anna Godunowa, Polska-Białoruś. Wspólne dziedzictwo historyczne – Alina Jaroszewicz, O pracy Państwowego archiwum obwodu brzeskiego – Lidia Romanowicz, Z naszego życia – Hanna Paniszewa, I bliski sercu krajobraz – Iwan Czajczyc, Róże dla księdza Roberta – Eugeniusz Lickiewicz, Historia i tradycje 4. Batalionu Pancernego – I... Болей »


pdf
Echa Polesia, 2 (46) 2015

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

2 (46) 2015

Akademia ku czci Niezłomnych Polaków Brześcia, Ocalić z zapomnienia, Echa Polesia wśród najciekawszych inicjatyw społecznych Białorusi, Oklaski dla młodych laureatów, Jarmark Tradycji Wielkanocnych, „Kresy” w Kobryniu, Wiosenne sprzątanie na cmentarzach, Dymitr Zagacki – Artefakty II Rzeczypospolitej cz.II, Iwan Czajczyc – Koszary polskie na Umocowaniu Kobryńskim, Nikołaj Własiuk – „Le Grand silence” na Polesiu, Stanisław Silwanowicz – ... Болей »


pdf
Echa Polesia, 1 (45) 2015

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

1 (45) 2015

Drodzy Nasi Czytelnicy, wśród rocznic polskich na naszej ziemi w roku 2015 jest jedna wyjątkowa – jubileusz chóru polskiego «Kraj rodzinny», jednego z najlepszych chórów polskich na Białorusi i na całej postsowieckiej przestrzeni, który łączy wspaniałych ludzi, naszych Rodaków, zamiłowanych w polskiej piosence. Znany jest w naszych miastach i wsiach, gdyż uświetnia swoją twórczością wszystkie uroczystości narodowe i kościelne, jest stał... Болей »


pdf
Echa Polesia, 4 (44) 2014

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

4 (44) 2014

Alina Jaroszewicz, «Brześć nad Bugiem: pokój i wojna.1920-1939», Julia Biełorusowa, Olga Popowicz, «Korona polskiego wychowania» w Szkole Domeyki w Brześciu», Anna Godunowa, «Projekt rzeczy dawnych», Dymitr Zagacki, «Artefakty II Rzeczypospolitej», Katarzyna Doroszuk,!00-lecie urodzin Kardynała, Hanna Paniszewa, Forum Oświaty Polskiej w Mińsku, Karina Zboińska, Kościuszkę pamiętają w Terespolu i Brześciu, Marina Paniszewa, II Festiwal P... Болей »


pdf
Echa Polesia, 3 (43) 2014

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

3 (43) 2014

Hanna Paniszewa, Polacy Brześcia w hołdzie Romualdowi Trauguttowi, Julia Biełousowa, Na motorze szlakiem męczęństwa Polaków, Eugeniusz Lickiewicz, Uroczystości w Prużanie, Lila Potonia, „Korona polskiego wychowania” już w Brześciu, Hanna Paniszewa, Konferencja „Związek Obrońców Wolności – nieznana karta historii Brześcia”, Anatol Hardziej, ”Ojczystej ziemi słyszę śpiew”, Festyn odpustowy w Darewie, Hanna Paniszewa, Polacy z Brześcia na ... Болей »


pdf
Echa Polesia, 2 (42) 2014

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

2 (42) 2014

Cudna Prypeć o każdej porze roku, dnia i nocy. W dnie pogodne woda je mieniła się przechodząc z niebieskiego koloru w ciemny granat. W dnie zaś burzliwe miała być groźną, ciemną i czarną, lecz zawsze czystą i przezroczystą. Przeciwległy brzeg rzeki był niski, pokryty przepięknymi łąkami z mnóstwem przeróżnego kwiecia oraz pojedynczo rosnącymi na nich pięknymi dębami. Zwłaszcza w porze wiosennej, gdy doliną Prypeci spływały do Dniepru og... Болей »


pdf
Echa Polesia, 1 (41) 2014

Echa Polesia

Kwartalnik Zjednoczenia Społecznego "Związek Polaków na Białorusi"

1 (41) 2014

Hanna Paniszewa, Niechaj Polska zna, jakich synów ma, Dymitr Zagacki, Kleck. Miasto na dawnej granicy, Lidia Romanowicz, Szkoła Rolnicza w Duboi, Dymitr Zagacki, Historia Punktu Etapowego w Baranowiczach, Aleksander Siemionow, Polska i Polacy, Bohdan Nielubowicz, Dokument z 1921/22 roku, Natalia Grinczak, Aleksander Grigoriew, Józef Brucko - Stempkowski, Notatki z podróży, Fotopolowania Sergiusza Andruszkiewicza, Szarak z dedykacją, An... Болей »


pdf
Echa Polesia, 4 (40) 2013

Echa Polesia

Kwartalnik Zjednoczenia Społecznego "Związek Polaków na Białorusi"

4 (40) 2013

Władze białoruskie wreszcie zdecydowały się oddać ruiny Kościoła Św.Trójcy w Wołczynie Diecezji Pińskiej Kościoła Rzymsko-Katolickiego na Białorusi. Ta decyzja to skutek wieloletnich licznych starań i wystąpień społeczności polskiej i katolickiej na Białorusi, niezależnych mediów, wielu ludzi dobrej woli, którzy przez kilka dziesięcioleci walczyli o los ruin tego kościoła. Przez wiele lat te męczeńskie ruiny dawnego majestatu i chwały b... Болей »


pdf
Echa Polesia, 3 (39) 2013

Echa Polesia

Kwartalnik Zjednoczenia Społecznego "Związek Polaków na Białorusi"

3 (39) 2013

Drodzy Czytelnicy, po publikacji w poprzednim numerze „Ech Polesia” artykułu dr Leona Popka o ludobójstwie na Wołyniu, otrzymaliśmy wiele listów od Polaków na Białorusi, od nauczycieli, dla których było to odkrycie nieznanej tragicznej karty naszej historii. Nie ma o tym informacji w białoruskich podręcznikach, a nawet i w Polsce przez wiele lat był to temat zakazany. Czytelnicy na Białorusi, nawet nauczyciele języka polskiego, animator... Болей »