Białostocczyzna, 2 (10) 1988

Białostocczyzna

kwartalnik

2 (10) 1988

Termin antroponimia (od greck. anthrópos 'człowiek' + ónyma 'imię') oznacza naukę zaj­mującą się badaniem różnych typów imion oso­bowych. W sferze jej zainteresowań znajdują się imiona własne, imiona po ojcu (łąc. patro­nimicum), nazwiska, przezwiska, pseudonimy, kryptonimy, ponadto nazwy herbowe, plemien­ne i narodowe oraz sposoby ich tworzenia, roz­woju i funkcjonowania. (L. Kruk, Z zagadnień XVI-wiecznej antroponimii północnej Białos... Болей »


Białostocczyzna, 1 (9) 1988

Białostocczyzna

1 (9) 1988

Bajko Piotr, Z historii linii kolejowej Hajnówka-Białowieża BONDARYK KRZYSZTOF, Nikodem Hryckiewicz (1891-1977) CZEROPSKI JAROSŁAW, Tajne związki młodzieży gimnazjum białostockiego — ich działalność i dekonspiracja w latach 1821 -1926 Dobroński Adam, Początek prasy polskiej w Białymstoku FIGURA JANUSZ, Zygmunt Kosztyła (1929- -1987) Majecki Henryk, Wybory do Rady Miejskiej w Białymstoku w 1927 r Mironowicz ... Болей »


Białostocczyzna, 4 (8) 1987

Białostocczyzna

kwartalnik

4 (8) 1987

W poprzednim artykule przedstawiano po­krótce zarys dziejów prawosławia w Polsce pół­nocno-wschodniej oraz najciekawsze zabytki malarstwa ikonowego na naszym obszarze. Tekst niniejszy jest próbą rozszyfrowania tre­ści ikonograficznych najczęściej występujących na naszym terenie tematów w wizerunkach Bo­garodzicy. Pod pojęciem ikonografii rozumiemy tu, zgodnie z definicją, naukę pomocniczą /his­torii sztuki, zajmującą się klasyfikacją, r... Болей »


Białostocczyzna, 3 (7) 1987

Białostocczyzna

3 (7) 1987

Bajko Piotr, W kręgu hipotez o rodowodzie nazw „Białowieża" „Puszcza Białowieska" BRONAKOWSKI HENRYK, Nauki społeczne w Politechnice Białostockiej JARMOLIK WŁODZIMIERZ, Gasztołdowie a Tykocin LESZCZAK MIROSŁAW, Synagoga w Siemiatyczach MONKIEWICZ WALDEMAR, Mogiły w Gibach PANEK WENANCJUSZ, Psychologiczna analiza twórców ludowych województwa białostockiego TOMALSKA-KOSIŃSKA JOANNA, Prawosławie i malarstwo ik... Болей »


Białostocczyzna, 2 (6) 1987

Białostocczyzna

kwartalnik

2 (6) 1987

W bieżącym roku Białostockie Towarzystwo Naukowe obchodzi jubileusz 25-1ecia swojego powstania. Zrodziła je potrzeba zainicjowania badań nad problemami regionu. Białostocczyzna, z racji swego peryferyjnego położenia, leżąca na sty­ku osadnictwa różnych grup etnicznych i kul­turowych, wchodząca w przeszłości w skład różnych organizmów państwowych i jednostek administracyjnych, stanowiła nader ciekawy obiekt badań naukowych. Jednakże znac... Болей »


Białostocczyzna, 1 (5) 1987

Białostocczyzna

1 (5) 1987

ALEKSA IRENA, O gwarach litewskich w Polsce BERNATOWICZ STANISŁAW, Rozwój prac badawczych na jeziorach Suwalszczyzny i Mazur KACZYŃSKI JANUSZ WIESŁAW, Z badań nad synagogą w Orli KOSZTYŁA ZYGMUNT, Szwadron Ułanów Tatarskich w wojnie obronnej 1939 r MONKIEWICZ WALDEMAR, Terror hitlerowski i jego następstwa w sferze psychiki Sadowski Andrzej, Społeczno-kulturowe czynniki przeobrażeń wsi województwa białostockiego ... Болей »


Białostocczyzna, 4 / 1986

Białostocczyzna

4 / 1986

CZURAK MARIA, Z historii badań nad folklorem Białostocczyzny JARMOLIK WŁODZIMIERZ, O żonie i dzieciach Łukasza Górnickiego JERULANK WIESŁAW, „Wiadomości Lotnicze" KAJA JÓZEF, Stan i możliwości ochrony zdrowia ludności wiejskiej województwa białostockiego w aspekcie potrzeb zdrowotnych KNUT OLOF FALK, Ze wspomnień o Alfredzie Lityńskim KOSZTYŁA ZYGMUNT, Dzieje Szwadronu Ułanów Tatarskich MAJECKI HENRYK, Arch... Болей »


Białostocczyzna, 3/1986

Białostocczyzna

kwartalnik

3/1986

Problem świadomości społecznej chłopów na Białostocczyźnie nie był — jak dotąd — przed­miotem oddzielnych studiów. Badania nad tzw. świadomością zbiorową spo­łeczeństwa zyskały w ostatnim okresie szczegól­nie wysoką rangę. Jerzy Topolski stwierdził, że niemożliwe jest względnie pełne zrekonstruo­wanie procesu historycznego, o co ważniejsze — jego wyjaśnianie bez odwołania się do sfery świadomości ludzkiej. Ważne miejsce zajmują badania ... Болей »


Białostocczyzna, 2/1986

Białostocczyzna

kwartalnik

2/1986

W smętnej scenerii białostockich uliczek po­krytych kałużami błota nie zwracał szczegól­nej uwagi drewniany parterowy domek usy­tuowany na rogu ulic Białej i Zielonej — stano­wiący od niedawna własność młodego małżeń­stwa — Rozalii z domu Sofer i Marka Zamen­hofa. Marek z zawodu nauczyciel — czyli mełamed — uczył języków obcych, przybył z pobliskiego Tykocina, prężnego niegdyś ośrodka handlowego, którego znaczenie w połowie wie­ku XIX ... Болей »


Białostocczyzna, 1/1986

Białostocczyzna

kwartalnik

1/1986

Począwszy od roku bieżącego w Białymstoku będzie wychodził kwartalnik pod nazwą "Bia­łostocczyzna". Myśl o powołaniu periodyku pojawiła się w białostockim środowisku naukowym. Istnieje po­trzeba prezentacji i popularyzacji wiedzy o re­gionie, opartej o rzetelne badania naukowe. Białostockie Towarzystwa Naukowe, a także inne placówki opublikowały wiele wartościo­wych pozycji dotyczących problemów regionu. Niewielki riakład, a często takż... Болей »


Першая   Папярэдняя   [4-4]   Наступная   Апошняя