Gloger Zygmunt, Pisma rozproszone

Pisma rozproszone

1863-1876

Gloger Zygmunt

Том: I

Месца выхаду: Białystok

Дата выхаду: 2014

Рэдактар: Ławski Jarosław, Leończuk Jan

Выдавец: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego

Выдавецтва/ друкарня: Wydawnictwo PRYMAT Mariusz Śliwowski

ISBN: 978-83-63470-44-9, 978-83-63470-41-8

Катэгорыя: Этнаграфія; Гісторыя; Культура; Крыніцы

Copyright © 2014 by Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego

Кнігазбор: KAMUNIKAT — гэты сайт (электронны варыянт); BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)

Крыніца: www.ksiaznicapodlaska.pl

Інвэнтарныя нумары: BTH — [4297]

Дадатковая даведка: Praca naukowa finansowana z programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2013—2017. Wstęp: Jarosław Ławski i Grzegorz Kowalski. Opracowanie tekstów i przypisy: Grzegorz Kowalski i Łukasz Zabielski. Noty i słownik czasopism: Anna Janicka. Indeksy opracowal: iMichał Siedlecki i Monika Jurkowska

Pierwszy z prezentowanych trzech tomów Pism rozproszonych Zygmunta Glogera (1845-1910) przy­nosi prace z lat 1863-1876. Podczas ich edycji kierowano się przede wszystkim Bibliografią prac Zygmunta Glogera, ogłoszoną w 1910 roku przez Stefana Dembego. Rozpoznania badawcze, wstępne jak dotychczas, wskazują, iż nie jest ona kompletna. W czasie prac nad tekstami natrafiono na artykuły nieujęte w Bibliografii Dembego, lecz, jak wiele na to wskazuje, napisane przez Glogera.Pisma rozproszone przynoszą pierwszą - opatrzoną komentarzem edytorskim, przypisami i wstępem - edycję dorobku publicystycznego i pisarskiego autora Roku polskiego (1900), który od chwili debiutu w 1863 roku publikował stale w „Kronice Rodzinnej”, „Bibliotece Warszawskiej”, „Kurierze Warszawskim”, „Gazecie Handlowej” i wielu innych czasopismach z 2. połowy XIX wieku. Zakres tematyczny jego szkiców, artykułów, doniesień, reportaży, biogramów, studiów jest niezwykle szeroki. Obejmuje prace z dziedziny historiografii, archeologii, etnografii, badań życia społecznego, rolnictwa, gospodarki, językoznawstwa, literatury, a nawet leśnictwa, rybołówstwa i myślistwa. Gloger był człowiekiem niezwykle wszechstronnym, bardzo utalentowanym publicystą, pionierem reportażu współczesnego i świetnym polemistą, co niniejsze Pisma rozproszone pokazują wyraziście. (Od redakcji, fragment)

Каталёг: Kamunikat.org | BTH

Варта пазнаёміцца:

Gloger Zygmunt, Pisma rozproszone

Pisma rozproszone

1890-1910

Gloger Zygmunt

Prezentowany trzeci tom Pism rozproszonych zamyka edycję ogromnej, najtrudniej dostępnej części dorobku Zygmunta Glogera, pisarza i uczonego, starożytnika i piśmiennika, jak można by ująć w najogólniejszej formule dorobek człowieka tak niesłychanie pracowitego i wyedukowanego.Już teraz można zauważyć, iż panorama piśmiennictwa, nauki, publicystyki, po prostu literatury XIX wieku, wzbogaca się o jeszcze jedną, zdumiewającą postać: gospod... Болей »


Gloger Zygmunt, Pisma rozproszone

Pisma rozproszone

1877-1889

Gloger Zygmunt

Prezentowany Państwu drugi tom Pism rozproszonych Zygmunta Glogera (1845—1910) przynosi prace uczonego i pisarza z lat 1879-1889. Są to nade wszystko bardzo liczne — Gloger pisywał do kilkudziesięciu pism! — teksty publicystyczne (felietony, reportaże, polemiki), lecz także artykuły o charakterze naukowym i popularnonaukowym z tak różnych dziedzin, jak etnografia, archeologia, historiografia, literaturo- i języ­koznawstwo, ekonomia, soc... Болей »


Gloger Zygmunt, Dawna ziemia bielska i jej cząstkowa szlachta

Dawna ziemia bielska i jej cząstkowa szlachta

Gloger Zygmunt

Zygmunt Gloger opublikował artykuł „Dawna ziemia bielska i jej cząstkowa szlachta” w tomie III „Biblioteki Warszawskiej” w 1873 roku. W tym samym roku tekst ten staraniem redakcji „Biblioteki”, wielce zasłużonego czasopisma, ukazał się jako odrębna pozycja, wydrukowana przez Józefa Bergera. Stało się to w dziesięć lat od debiutu prasowego Glogera i w siódmym roku jego ciągłego publikowania artykułów oraz tomików poświęconych głównie zwy... Болей »