![]() |
![]() |
Месца выхаду: Łomża
Дата выхаду: 2005
Рэдактар: Czartoryska Wiesława
Выдавец: Oficyna Wydawnicza Stopka
Памеры: 60 s.
ISBN: 83-85734-62-7
Катэгорыя: Гісторыя; Крыніцы
Copyright © 2005 by Oficyna Wydawnicza Stopka
Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)
Інвэнтарныя нумары: BTH — [3735]
Zygmunt Gloger opublikował artykuł „Dawna ziemia bielska i jej cząstkowa szlachta” w tomie III „Biblioteki Warszawskiej” w 1873 roku. W tym samym roku tekst ten staraniem redakcji „Biblioteki”, wielce zasłużonego czasopisma, ukazał się jako odrębna pozycja, wydrukowana przez Józefa Bergera. Stało się to w dziesięć lat od debiutu prasowego Glogera i w siódmym roku jego ciągłego publikowania artykułów oraz tomików poświęconych głównie zwyczajom ludności zamieszkującej pogranicze mazowiecko-podlaskie. Między innymi w 1868 roku autor, także w „Bibliotece Warszawskiej”, a następnie w formie nadbitki, przekazał czytelnikom „Zwyczaje ludu z okolic Tykocina i Bielska”, zaś w roku następnym wydał przyjętą życzliwie przez etnografów pierwszą książkę „Obchody weselne” (skrył się pod pseudonimem „Pruski”). Po 1873 roku już tylko raz podał w tytule ziemię bielską („Wigilia Bożego Narodzenia w dawnej ziemi bielskiej” — „Kłosy” 1876), natomiast w 1876 roku dodał do swego dorobku artykuł i nadbitkę „Dawna ziemia łomżyńska”. (Dobroński Adam, Wstęp, fragment)
Каталёг: BTH
Prezentowany trzeci tom Pism rozproszonych zamyka edycję ogromnej, najtrudniej dostępnej części dorobku Zygmunta Glogera, pisarza i uczonego, starożytnika i piśmiennika, jak można by ująć w najogólniejszej formule dorobek człowieka tak niesłychanie pracowitego i wyedukowanego.Już teraz można zauważyć, iż panorama piśmiennictwa, nauki, publicystyki, po prostu literatury XIX wieku, wzbogaca się o jeszcze jedną, zdumiewającą postać: gospod... Болей »
Prezentowany Państwu drugi tom Pism rozproszonych Zygmunta Glogera (1845—1910) przynosi prace uczonego i pisarza z lat 1879-1889. Są to nade wszystko bardzo liczne — Gloger pisywał do kilkudziesięciu pism! — teksty publicystyczne (felietony, reportaże, polemiki), lecz także artykuły o charakterze naukowym i popularnonaukowym z tak różnych dziedzin, jak etnografia, archeologia, historiografia, literaturo- i językoznawstwo, ekonomia, soc... Болей »
Pierwszy z prezentowanych trzech tomów Pism rozproszonych Zygmunta Glogera (1845-1910) przynosi prace z lat 1863-1876. Podczas ich edycji kierowano się przede wszystkim Bibliografią prac Zygmunta Glogera, ogłoszoną w 1910 roku przez Stefana Dembego. Rozpoznania badawcze, wstępne jak dotychczas, wskazują, iż nie jest ona kompletna. W czasie prac nad tekstami natrafiono na artykuły nieujęte w Bibliografii Dembego, lecz, jak wiele na to w... Болей »