Беларускія гісторыкі на Kamunikat.org

Androsiuk Michał, Wagon drugiej klasy

Wagon drugiej klasy

Androsiuk Michał

Месца выхаду: Białystok

Дата выхаду: 2010

Рэдактар: Kiełczewski Dariusz

Выдавец: Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Białoruś

Выдавецкая сэрыя: Biblioteka Białoruskiego Radia Racja

Выдавецтва/ друкарня: D3Studio, Białystok

Памеры: 130s.

ISBN: 978-83-930408-0-3

Катэгорыя: Мастацкая літаратура; Грамадзтва

Copyright © 2010 by Michał Androsiuk and CEOP-B

Кнігазбор: KAMUNIKAT — гэты сайт (электронны варыянт); EEDC — бібліятэка Усходнеэўрапейскага дэмакратычнага цэнтру, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік); MiOKB — бібліятэка Музея і асяродка беларускай культуры ў Гайнаўцы, ul. 3 Maja 42, Hajnówka (папяровы асобнік); прыватны кнігазбор у Беластоку (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: EEDC — [2994]; MiOKB — [10621], [10622]

Olśniewająca, znakomita, mistrzowska, najbardziej poetycka wśród poetyckich; przywracająca wiarę w powieść współczesną pisaną po polsku. Określenia te są właściwe dla oceny powieści Michała Androsiuka, jednak w rozmowie o niej lepiej ich uniknąć. Dziś stały się banalne. Salony księgarskie zapełniają niemal wyłącznie książki reklamowane jako „mistrzowskie", „zapierające oddech w piersiach", „genialne". Porównywanie do nich powieści Michała Androsiuka byłoby dalece niestosowne. Proza Michała Androsiuka nie rozpycha się łokciami, nie przebiera nogami w kolejce do pochwał. Pewna swojej oryginalności promienieje ciepłym blaskiem rozjaśniającym prawdę o humanistycznym doświadczeniu życia na głębokiej europejskiej prowincji, do której docierają wytłumione odgłosy gwałtownych zmian przetaczających się przez kontynent w XX i XXI wieku. „Wagon drugiej klasy" skutecznie reprezentuje najwyższe wartości artystyczne i humanistyczne. Rezygnacja z kontaktu z powieścią oznacza zgodę na nieodwracalną stratę. (z recenzji na www.bialorus.pl)

Беларускія аўтары: Androsiuk Michał

Каталёг: Kamunikat.org | EEDC | MiOKB | Прыватны кнігазбор

Глядзець/ спампаваць гэты разьдзел/ артыкул... Уся кніга ў адным файле зьявіцца праз нейкі час
Глядзець/ спампаваць гэты разьдзел/ артыкул... Nogi
Глядзець/ спампаваць гэты разьдзел/ артыкул... Buty
Глядзець/ спампаваць гэты разьдзел/ артыкул... Gołębie
Глядзець/ спампаваць гэты разьдзел/ артыкул... Rower
Глядзець/ спампаваць гэты разьдзел/ артыкул... Ślady
Глядзець/ спампаваць гэты разьдзел/ артыкул... Obiad
Глядзець/ спампаваць гэты разьдзел/ артыкул... Europa
Глядзець/ спампаваць гэты разьдзел/ артыкул... Bufet

Варта пазнаёміцца:

Androsiuk Michał, Pełnia

Pełnia

Androsiuk Michał

Michał Androsiuk, autor cenionych utworów prozatorskich: zbiorów opowiadań i powieści, pisze w języku białoruskim i polskim. Mieszka w Hajnówce i w Wojnówce (wieś tuż pod polsko-białoruską granicy). Wydał opowiadania „Miascowa grawitacja" (2004), „Firma” (2006), powieści „Biały koń" (2006), „Wagon drugiej klasy" (2010), „Krzyżyk" (2015). W 2019 roku w konkursie na najlepszy książkę wydaną w języku białoruskim został jednym z laureatów n... Болей »


mp3
Androsiuk Michał, Krzyżyk

Krzyżyk

Androsiuk Michał

Michał Androsiuk zabiera nas w podróż do tajemniczego świata wsi położonej na skraju puszczańskich lasów. Życie tu toczy się między cerkwią a barem “Caprio”. Mistycyzm, zakorzeniony w wielowiekowej tradycji, miesza się ze współczesnym egzystencjalizmem mówiącym: "Z betonu powstałeś, w gruz się obrócisz”. W życie wsi wkracza polityka, która nie jest tu sprawą tylko czczych obietnic społeczno-gospodarczych, ale też miłości, a ta z kolei, ... Болей »


Androsiuk Michał, Biały koń

Biały koń

Androsiuk Michał

Są książki, które opowieść chwytają ostro i natychmiast, jak chwyta się za rogi przysłowiowego byka. Strategia pisarska Michała Androsiuka w "Białym koniu" jest inna. Autor w pierwszych rozdziałach cierpliwie wznosi perfekcyjny fundament, na którym w dalszej części ustawia fascynujący swoim pięknem i bogactwem pałac, świadectwo swojej unikalnej wyobraźni. (ww.bialorus.pl) Болей »