Дата выхаду: 2000
Рэдактар: Wysocka Dorota
Выдавец: Białoruskie Towarzystwo Historyczne
Выдавецтва/ друкарня: Orthdruk sp. z o.o.
Памеры: 175с., іл., 23см
ISBN: 83-909009-2-0
Катэгорыя: Этнаграфія; Гісторыя; Культура; Рэлігія; Грамадзтва
Copyright © 2000 by Białoruskie Towarzystwo Historyczne
Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік); прыватны кнігазбор у Беластоку (папяровы асобнік)
Інвэнтарныя нумары: BTH — [323], [324]
Przed 1915 rokiem w Trześciance i Stawku istniał prężny ośrodek oświatowy, który oddziaływał na całą diecezję litewską, a po 1900 roku na nowo powstałą grodzieńską. Z dawnej świetności zespołu szkół cerkiewno - parafialnych w Trześciance i uroczysku Stawek, malowniczo usytuowanym w dolinach rzek Narwi i Rudni, w odległości około kilometra od Trześcianki, po drodze do Puchłów, nie pozostało śladu. Stawek zniknął nawet z urzędowego nazewnictwa. Puchły i Trześcianka to dziś dwie samodzielne parafie. Czasy minionej świetności z przełomu XIX i XX wieku kryją tylko archiwa, nawet pamięć o niej, długo pielęgnowana w lokalnej tradycji, odchodzi wraz z najstarszym pokoleniem. Celem tej skromnej monografii jest przypomnienie i utrwalenie dziejów ośrodka szkolnictwa cerkiewno - parafialnego w Trześciance i Stawku, który pierwszy rozpoczął powszechną edukację niepiśmiennych dotychczas chłopów, i historii oświaty na terenie obydwu parafii. Przybliżenie czytelnikom prowadzonej na dużą skalę działalności oświatowej księży prawosławnych, ojca i syna, Grzegorza i Flora Sosnowskich oraz ich następców na terenie parafii Puchły i Trześcianka.
Выдаўцы і выдавецтвы: Беларускае Гістарычнае Таварыства
Каталёг: BTH | Прыватны кнігазбор
Problematyka oświaty cerkiewno-parafialnej zasługuje na zainteresowanie tak ze względu na wagę i znaczenie problemu, jak i długofalowe jego oddziaływanie. Pozornie drugorzędne, zagadnienie to mówi nam wiele nie tylko o rozwoju oświaty czy polityce rosyjskiej w guberniach zachodnich, ale przede wszystkim o sytuacji ludności prawosławnej na pograniczu etnicznym i szansach jej społecznego awansu. Praktyka dowiodła skuteczności działania s... Болей »
Książka ta stanowi drugą, środkową część cyklu poświęconego dziejom oświaty cerkiewno - parafialnej na Podlasiu na przełomie XIX i XX wieku. Ten typ szkolnictwa, adresowany do prawosławnych chłopów i prowadzony na ogół przez ludzi z tego środowiska się wywodzących, odegrał znaczącą rolę w procesie wyrywania tych ziem z cywilizacyjnej zapaści. Drohiczyn, Jałówka, Potoka i Różanystok to miejscowości, w których ulokowano szkoły kształcące ... Болей »
Dawidowe, Dawidowce, Dawidowcy, Dawidowicze — tak brzmiała modyfikowana w ciągu stuleci nazwa urzędowa tej wsi. Niezmienna natomiast pozostawała druga, potoczna nazwa, określająca dawne zajęcie przodków — Strylcie (z dyftongiem pod akcentem na drugiej zgłosce), po polsku Strzelce. Dawidowicze to dawna wieś królewska, położona w odległości około 10 km od Zabłudowa w województwie białostockim, uroczo usytuowana na skraju lasu, o charakter... Болей »