Масквін Андрэй

Сёньня Дзень народзінаў адзначае Андрэй Масквін.

Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка Kamunikat.org зычыць здароўя – перадусім; добрага настрою – не толькі ў гэты дзень; цёплага сонейка ў кожную пару году, дабрыні і разуменьня блізкіх, творчых палётаў і зьдзяйсьненьня мараў.

Mironowicz Eugeniusz, Białoruś

Białoruś

Mironowicz Eugeniusz

Месца выхаду: Warszawa

Дата выхаду: 2007

Рэдактар: Zarębska Małgorzata

Выдавец: Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego

Выдавецкая сэрыя: Historia państw świata w XX wieku

Выдавецтва/ друкарня: TRIO

Памеры: 412s., il., 23cm

ISBN: 978-83-7436-119-4

ISSN: 1734-7939

Катэгорыя: Гісторыя

Copyright © 2007 by Mironowicz E.

Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік); прыватны кнігазбор у Беластоку (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: BTH — [1661]

Historia Białorusi na tle historii innych sąsiadów Polski zajmuje wyjątkowo mało miejsca w polskiej historiografii. W podręcznikach szkolnych nie ma na przykład wzmianki o Państwie Połockim, które skutecznie opierało się integracji w ramach średniowiecznego mocarstwa zwanego Rusią Kijowską. Przez kilka stuleci Białoruś była częścią Rzeczpospolitej. W świadomości Polaków Wielkie Księstwo litewskie często jest utożsamiane wyłącznie jako państwo Litwinów, chociaż Litwinami w XVI w. nazywano białoruskich kniaziów i bojarów. Język starobiałoruski pełnił wówczas funkcję języka kancelaryjnego. W XIX w. pojęcie „Rzeczpospolita" dla Polaków często znaczyło tyle co „Polska". Dlatego pojawienie się na przełomie XIX i XX w. narodowego ruchu białoruskiego przez większość elit polskich było przyjmowane jako coś nienaturalnego, jako intryga rosyjska. Podobnie problem postrzegały władze rosyjskie, upatrując w tym knowań polskich.

Беларускія аўтары: Mironowicz Eugeniusz

Каталёг: BTH | Прыватны кнігазбор

Толькі ў бібліятэцы Беларускага Гістарычнага Таварыства (папяровы асобнік)
Толькі ў бібліятэцы прыватнай асобы ў Беластоку (папяровы асобнік)

Варта пазнаёміцца:

Mironowicz Eugeniusz, Trzeci front

Trzeci front

Propaganda radziecka i niemiecka na Białorusi 1941-1944

Mironowicz Eugeniusz

W państwach o systemach totalitarnych, jakimi były Związek Radziecki i III Rzesza, propaganda była bardzo ważnym elementem funkcjonowania aparatu państwowego. Oba systemy - komunistyczny i nazistowski - przywiązywały ogromną wagę do kontroli stanu świadomości i postaw politycznych obywateli. Niemiecki i radzieckie elity władzy dysponowały sporym doświadczeniem w manipulowaniu nastrojami społecznymi. Wojna niemiecko-radziecka stworzyła o... Болей »


Mironowicz Eugeniusz, Historia Białorusi XX-XXI wieku

Historia Białorusi XX-XXI wieku

Mironowicz Eugeniusz

Eugeniusz Mironowicz jest wybitnym znawcą historii Białorusi XX i początków XXI wieku. Przedmiotem jego zainteresowań badawczych były najpierw współczesne dzieje Białorusinów w Polsce, zarówno międzywojennej, jak i powojennej. Niezwykle cenną pracą jest jego książka ”Wojna wszystkich ze wszystkimi. Białoruś 1941-1944”, którą uważam za najlepsze opracowanie dotyczące II wojny światowej na Białorusi. Eugeniusz Mironowicz jest wybitnym zna... Болей »


Mironowicz Eugeniusz, Wielka tułaczka (1915-1921)

Wielka tułaczka (1915-1921)

The great wandering (1915-1921)

Mironowicz Eugeniusz

Gdy w czasie I wojny światowej wojska pruskie i austro-węgierskie wdarły się na polskie tereny wchodzące w skład Cesarstwa Rosyjskiego, władze rosyjskie nawoływały do ucieczki przed zbliżającym się frontem. Ich propagandzie uległa głównie ludność prawosławna. Do czerwca 1916 roku z opuszczonych przez wojska rosyjskie zachodnich guberni Cesarstwa Rosyjskiego uciekło na wschód 2 750 000 osób – najwięcej, bo ponad milion, z guberni grodzie... Болей »


mp3
Mironowicz Eugeniusz, Wojna wszystkich ze wszystkimi

Wojna wszystkich ze wszystkimi

Białoruś 1941-1944

Mironowicz Eugeniusz

Białoruś podczas okupacji niemieckiej w latach 1941-1944 stała się polem trzyletniej konfrontacji kilku racji państwowych i narodowych. Wszystkie walczące strony na miarę swoich możliwości zmuszały miejscową ludność do posłuszeństwa za pomocą terroru i przemocy. Grabież mienia należącego do mieszkańców stała się zjawiskiem powszechnym. Najwięcej ofiar przyniosło starcie dwóch totalitaryzmów – komunistycznego i faszystowskiego, z których... Болей »


Mironowicz Eugeniusz, Stosunki białorusko-ukraińskie 1990-2014

Stosunki białorusko-ukraińskie 1990-2014

Mironowicz Eugeniusz

W pierwszych latach po rozpadzie ZSRR w polityce białoruskiej największe znaczenie miały stosunki z Rosją, Polską, Ukrainą, Niemcami i Chinami. Z Ukrainą łączyło Białoruś podobieństwo losów i problemów. Pierwsze porozumienie wybijających się na niepodległość republik radzieckich zawarto 29 grudnia 1990 r. Powołując się na deklarację suwerenności Ukrainy Radzieckiej z 16 lipca 1990 r. i Białorusi Radzieckiej z 27 lipca 1990 r. obie repub... Болей »


pdf
Mironowicz Eugeniusz, Polityka zagraniczna Ukrainy 1990-2010

Polityka zagraniczna Ukrainy 1990-2010

Mironowicz Eugeniusz

Prof. dr hab. Eugeniusz Mironowicz, kierownik Katedry Polityki Międzynarodowej Instytutu Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku. Specjalizuje się w badaniach problemów narodowościowych i stosunków międzynarodowych w Europie Wschodniej oraz najnowszej historii Białorusi. Autor ponad stu publikacji naukowych, w tym m.in. książek: Historia państw świata XX wieku. Białoruś, Warszawa 1999 (2007); Polityka narodowościowa PRL,... Болей »


pdf
Mironowicz Eugeniusz, Polityka zagraniczna Białorusi

Polityka zagraniczna Białorusi

1990-2010

Mironowicz Eugeniusz

Białoruś jako stosunkowo młode państwo nie miała bogatych tradycji dyplomatycznych. W XX wieku próbowała je budować Białoruska Republika Ludowa powstała w marcu 1918 r., lecz państwowość ta nigdy nie osiągnęła statusu powszechnie uznanego podmiotu prawa międzynarodowego i przetrwała zaledwie półtora roku, stale okupowana przez obce wojska. Rząd BRL nigdy nie pełnił suwerennej władzy na terytorium, które zostało zdefiniowane jako etnogra... Болей »


pdf
mp3
Mironowicz Eugeniusz, Białorusini i Ukraińcy w polityce obozu piłsudczykowskiego

Białorusini i Ukraińcy w polityce obozu piłsu...

Mironowicz Eugeniusz

Polska w okresie międzywojennym była jednym z państw w Europie posiadających największy odsetek mniejszości narodowych. Ponad 11 mln ludzi, około 35 proc. obywateli, posługiwało się w życiu codziennym innym językiem niż polski . Najliczniejsze narody mieszkające w granicach II Rzeczypospolitej to Ukraińcy (5,1 mln), Żydzi (3,1), Białorusini (2,0 mln), Niemcy (0,8 mln). Białorusini i Ukraińcy u schyłku pierwszej wojny światowej podejmowa... Болей »


Mironowicz Eugeniusz, Historia Białorusi

Historia Białorusi

Podręcznik dla liceów ogólnokształcących

Mironowicz Eugeniusz

Podręcznik historii Białorusi Eugeniusza Mironowicza jest adresowany do licealistów, przede wszystkim Białorusinów. Oni bowiem powinni poznać swe historyczne korzenie. Licealistom Polakom może on ułatwić uwolnienie się spod władzy mitów, stereotypów i uprzedzeń, jakie narosły wobec Białorusinów - narodu Polakom bliskiego nie tylko w sensie geograficznym. Na żadnym bowiem pograniczu dzieje sąsiadujących narodów nie przeplatały się tak ci... Болей »


pdf
Mironowicz Eugeniusz, Polityka narodowościowa PRL

Polityka narodowościowa PRL

Mironowicz Eugeniusz

Перад тым, як аналізаваць палітыку Польскай Народнай Рэспублікі (ПНР) у справе нацыянальных мяншыняў, аўтар робіць агляд польскай палітычнай думкі ў папярэдні пэрыяд (1900—1944). Выснова гісторыка несуцяшальная: “Адной зь нявырашаных праблемаў ІІ Рэчы Паспалітай была справа нацыянальных мяншыняў”. Эпоху ПНР Яўген Мірановіч разглядае праз наступныя храналягічныя пэрыяды: “Польшча як этнічна аднародная дзяржава” (1944—1947); “Саветызацыя ... Болей »