Месца выхаду: Białystok
Дата выхаду: 2001
Выдавец: Instytut Historii Uniwersytetu w Białymstoku
Выдавецкая сэрыя: Seria C. Źródła
Выдавецтва/ друкарня: Podlaska Spółdzielnia PHU, Białystok
Памеры: 490s., 23cm
ISBN: 83-87881-16-3
Катэгорыя: Гісторыя; Палітыка; Грамадзтва; Крыніцы
Copyright © 2001 by Gnatowski Michał
Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)
Інвэнтарныя нумары: BTH — [327]
Publikacja, którą oddajemy do rąk Czytelnika, składa się z dwóch części. W części pierwszej przedstawiona została wstępna próba oceny stanu badań nad tematem oraz opis warunków w jakich działał opór społeczny i polskie podziemie niepodległościowe w regionie białostockim. W części drugiej zamieszczamy 143 dokumenty z archiwów radzieckich, przedstawiające opór społeczny i podziemie w regionie. Większość z nich publikowana jest w całości, część zaś w zwartych, wydzielonych w oryginale odrębnych częściach. Ułożone one zostały w porządku chronologicznym: z roku 1939 jest 15 dokumentów, z roku 1940 - 99 i z 1941 - 29. Pierwszy dokument nosi datę 11 listopada 1939 r., a ostatni 22 czerwca 1941 r. Opatrzone one zostały kolejnymi numerami od l do 143 i nagłówkiem od wydawcy, zawierającym kolejno: rok (cyframi), miesiąc (słownie), dzień (cyframi), miejsce opracowania dokumentu i zwięzły regest. Na końcu dokumentu podano znaki kancelaryjne i adnotacje, jeśli takowe były na dokumencie, legendę zawierającą informacje o sposobie sporządzenia i miejscu przechowywania oraz sygnaturę.
Каталёг: BTH
Wśród wielu problemów 17 września 1939 r., daty symbolizującej początek narodowej martyrologii na wschodzie, wybory do Zgromadzenia Ludowego (Narodowego) Zachodniej Białorusi oraz rola zgromadzenia w procesie aneksji północno-wschodnich ziem Polski należą do tematów ważnych lecz jeszcze niedostatecznie zbadanych i opracowanych. Wybory i decyzje zgromadzenia miały dalekosiężne skutki, to na ich wyniki i decyzje zgromadzeń powoływał si... Болей »
Mieszkańcy regionu białostockiego szczycą się bogatymi tradycjami walk narodowowyzwoleńczych i rewolucyjnych. Brali oni aktywny udział w powstaniach w XIX wieku, w rewolucji 1905 roku, uczestniczyli w licznych strajkach, parali się działalnością rewolucyjną w okresie międzywojennym. Piękną kartę zapisali również w kronice walk narodu polskiego z okupantem hitlerowskim. Losy regionu białostockiego w pierwszych latach II wojny światowej u... Болей »