Gnatowski Michał, Puszcza Białowieska była ich domem

Puszcza Białowieska była ich domem

Zarys dziejów partyzanckiej Brygady "W imię Ojczyzny"

Gnatowski Michał

Месца выхаду: Warszawa

Дата выхаду: 1979

Мастацкі рэдактар: Pilich Andrzej

Выдавец: Książka i Wiedza

Выдавецтва/ друкарня: Książka i Wiedza

Памеры: 152s., 21cm

Катэгорыя: Гісторыя; Палітыка; Грамадзтва; Мэмуары

Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: BTH — [1637]

Mieszkańcy regionu białostockiego szczycą się bogatymi tradycjami walk narodowowyzwoleńczych i rewolucyjnych. Brali oni aktywny udział w powstaniach w XIX wieku, w rewolucji 1905 roku, uczestniczyli w licznych strajkach, parali się działalnością rewolucyjną w okresie międzywojennym. Piękną kartę zapisali również w kronice walk narodu polskiego z okupantem hitlerowskim. Losy regionu białostockiego w pierwszych latach II wojny światowej ułożyły się inaczej niż pozostałych ziem polskich. Kilkakrotnie zmieniały się tu władze i granice administracyjne. Po przegranej wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku i kilkudniowej okupacji niemieckiej region białostocki wraz z Zachodnią Białorusią wszedł w skład ZSRR. 15 stycznia 1940 roku utworzono obwód białostocki (odpowiednik województwa), obejmujący — poza Suwalskiem, które w październiku 1939 roku zostało przyłączone do Prus Wschodnich — prawie całe terytorium byłego województwa białostockiego.

Каталёг: BTH

Толькі ў бібліятэцы Беларускага Гістарычнага Таварыства (папяровы асобнік)

Варта пазнаёміцца:

Gnatowski Michał, Niepokorna Białostocczyzna

Niepokorna Białostocczyzna

Opór społeczny i polskie podziemie niepodlegociowe w regionie białostockim w latach 1939-1941 w radzieckich źródłach

Gnatowski Michał

Publikacja, którą oddajemy do rąk Czytelnika, składa się z dwóch części. W części pierwszej przedstawiona została wstępna próba oceny stanu badań nad tematem oraz opis warunków w jakich działał opór społeczny i polskie podziemie niepodległościowe w regionie białostockim. W części drugiej zamieszczamy 143 dokumenty z archiwów radzieckich, przedstawiające opór społeczny i podziemie w regionie. Większość z nich publikowana jest w całości, ... Болей »


Gnatowski Michał, Zgromadzenie Ludowe Zachodniej Białorusi

Zgromadzenie Ludowe Zachodniej Białorusi

Fakty, oceny, dokumenty

Gnatowski Michał

Wśród wielu problemów 17 września 1939 r., daty symbolizującej początek narodowej martyrologii na wschodzie, wybory do Zgromadzenia Ludowego (Narodowego) Zachodniej Białorusi oraz rola zgromadzenia w procesie aneksji północno-wschodnich ziem Polski należą do tematów ważnych lecz jeszcze niedostatecznie zbadanych i opracowanych. Wybory i decyzje zgromadzenia miały dalekosiężne skutki, to na ich wyniki i decyzje zgromadzeń powoływał si... Болей »