![]() |
![]() |
Загаловак на мове арыгіналу: Цынковые мальчики
Месца выхаду: Wrocław
Дата выхаду: 2001
Рэдактар: Prokopowicz-Fus Sylwia
Перакладчык: Wołosiuk Leszek
Выдавец: Stanley Enterprise, Wydawnictwo Wrocławskie
Памеры: 228 s.
ISBN: 83-87662-18-6
Катэгорыя: Гісторыя; Мастацкая літаратура
Copyright © 2001 by Swietłana Aleksijewicz, Leszek Wołosiuk - polish translation, Wydawnictwo Wrocławskie Stanley
Кнігазбор: прыватны кнігазбор у Беластоку (папяровы асобнік)
Świetlana Aleksijewicz jest najbardziej znaną i najczęściej wydawaną w świecie pisarką białoruską piszącą po rosyjsku, laureatką wielu prestiżowych nagród. Ponieważ podpisuje się pod protestami przeciw niegodziwości naszych czasów, jej książki nie ukazują się w kraju ojczystym. Debiutowała wraz z pierestrojką w 1985 r. książką U wojny - nieżienskoje lico (Wojna nie ma twarzy kobiety). Wydane w tym samym roku Poslednije swidietieli (Ostatni świadkowie) ukazują wojnę widzianą oczyma dzieci. W latach 1979-1989 przebywała w Afganistanie, gdzie toczyła się wojna, w której spory odsetek Armii Radzieckiej stanowili 19-20-letni chłopcy, odbywający zwykłą służbę wojskową. Po powrocie przez 4 lata szukała „afgańców” (jak się w krajach byłego ZSRR do dziś mówi o tych, którzy znaleźli się w „ograniczonym kontyngencie wojsk radzieckich pomagających bratniemu narodowi afgańskiemu”), a rozmawiając z nimi stała się ich kronikarką. Efektem były Cynkowyje malcziki (Ołowiane żołnierzyki), które ukazały się w 1991 r. Przemówili w niej okaleczeni na ciele i duszy „powróceńcy” lub, jeśli zginęli, ich najbliżsi. „To książka o przestępczej wojnie afgańskiej, którą przez 10 lat ukrywano przed narodem” - stwierdziła w jednym z wywiadów. Pojawienie się książki stanowiło przyczynę procesu sądowego przeciwko autorce (1992-1993 r.). W1993 r. ukazali się Urzeczeni śmiercią - wyznania osób, które nie mogąc pogodzić się ze zmianami jakie nastąpiły po rozpadzie ZSRR próbowały popełnić samobójstwo.
Беларускія аўтары: Aleksijewicz Swietłana
Каталёг: Прыватны кнігазбор
Jeżeli w naszych czasach można mówić o bohaterach dziennikarstwa, to z pewnością do ich grona należy autorka tej książki, Świetłana Aleksijewicz - białoruska reporterka pisząca po rosyjsku. Ta córka nauczycieli: ojca Białorusina i matki Ukrainki, wieczna dziewczyna z talentem do pióra i temperamentem niepowstrzymanej zdobywczyni ukrywanych informacji, wielokrotnie już poruszyła opinię publiczną nie tylko Białorusi, Ukrainy i Rosji. Wyda... Болей »
Krzyk Czarnobyla jest zarazem opowieścią o losach ludzi bezpośrednio biorących udział w akcji ratowniczej po wybuchu reaktora, jak i relacją o największym kataklizmie technologicznym XX wieku oraz metaforą rozpadającego się imperium. Od samego początku problem czarnobylski nie był wolny od zakulisowych walk o jego ujawnienie, do dziś -pomimo różnych prób - naukowo nie można określić skali szkód ekologicznych, materialnych, moralnych, sp... Болей »