Беларускія гісторыкі на Kamunikat.org

Błaszczak Tomasz, Matiash Iryna, Michaluk Dorota, Iwan Kraskowski (1880–1955)

Iwan Kraskowski (1880–1955)

W służbie Białorusi i Ukrainy

Błaszczak Tomasz, Matiash Iryna, Michaluk Dorota

Месца выхаду: Białystok

Дата выхаду: 2019

Рэдактар: Łatyszonek Oleg

Выдавец: Białoruskie Towarzystwo Historyczne, Polskie Towarzystwo Historyczne

ISBN: 978-83-60456-51-4, 978-83-955346-5-2

Катэгорыя: Гісторыя; Крыніцы; Біяграфіі

Copyright © 2019 by Białoruskie Towarzystwo Historyczne

Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік); прыватны кнігазбор у Беластоку (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: BTH — [2417], [2418]

Дадатковая даведка: Recenzenci: dr hab. Maciej Krotofil, prof. UMK, prof. dr hab. Eugeniusz Mironowicz Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

Monografia opowiada o życiu i działalności Iwana Kraskowskiego, urodzonego w 1880 roku w Dubiczach Cerkiewnych, a zmarłego w Bratysławie w 1955 roku. Należał on do tego pokolenia aktywnej inteligencji, którego dojrzałość przypadła na okres społecznej, politycznej i kulturalnej transformacji w Europie Wschodniej, związanej z rozpadem Cesarstwa Rosyjskiego i obaleniem monarchii. Jego generacja doświadczyła kilku rewolucji, dwóch wojen światowych, kilkukrotnego przekształcania się politycznej mapy Europy, tworzenia się dwóch zbrodniczych totalitaryzmów i walki z nimi. Wielu przedstawicieli tego pokolenia nie było biernymi świadkami tych wydarzeń, lecz aktywnie uczestniczyło w procesach przemian, kreując nowe idee i patrząc, jak rozpadają się w pył. Iwan Kraskowski nigdy nie należał do osób biernych. Pełnił wiele ról, z których kilka wprowadziło go na karty historii — to praca oświatowa i kulturalna wśród Białorusinów oraz praca na rzecz dwóch nowo powstających państw — Białoruskiej Republiki Ludowej i Ukraińskiej Republiki Ludowej. W działalność ukraińską był szczególnie zaangażowany jako pracownik Ministerstwa Spraw Zagranicznych, dyplomata i jeden z twórców ukraińskiej służby dyplomatycznej. (Wstęp, fragment)

Беларускія аўтары: Błaszczak Tomasz, Michaluk Dorota

Выдаўцы і выдавецтвы: Беларускае Гістарычнае Таварыства

Каталёг: BTH | Прыватны кнігазбор

Толькі ў бібліятэцы Беларускага Гістарычнага Таварыства (папяровы асобнік)
Толькі ў бібліятэцы прыватнай асобы ў Беластоку (папяровы асобнік)