Трус Мікола

Сёньня Дзень народзінаў адзначае Мікола Трус.

Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка Kamunikat.org зычыць здароўя – перадусім; добрага настрою – не толькі ў гэты дзень; цёплага сонейка ў кожную пару году, дабрыні і разуменьня блізкіх, творчых палётаў і зьдзяйсьненьня мараў.

Repertuar zespołów folklorystycznych Białostocczyzny, Zeszyt 2

Repertuar zespołów folklorystycznych Białostocczyzny

Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy z Dobrywody

Месца выхаду: Białystok

Дата выхаду: 1994

Рэдактар: Kopa Stefan

Выдавец: Wojewódzki Osrodek Animacji Kultury w Białymstoku

Выдавецтва/ друкарня: Orthdruk

Памеры: 116s., 25cm

ISBN: 83-900512-5-7

Катэгорыя: Этнаграфія; Культура; Мастацкая літаратура

Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: BTH — [1182]

Wieś przez bardzo długi czas była skarbnica tradycji, kultury duchowej i materialnej ludu. W Polsce taki stan rzeczy istniał do lat powojennych. W latach sześćdziesiątych nastqpiła masowa migracja młodych mieszkańców wsi i miasteczek w celu zdobycia zawodu czy też w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków życia. To spowodowało stopniowe obumieranie wsi, zwłaszcza na tak zwanej ścianie wschodniej. Na Białostocczyźnie, szczególnie w pobliżu granicy, wiele wsi opustoszało - wśród starych rozwalających się zabudowań żyją samotni staruszkowie; gdy i ich zabraknie wieś przestanie istnieć. Z drugiej zaś strony w tym okresie nastąpił ogromny rozwój cywilizacyjno-techniczny. Wszechwładne panowanie elektroniki, a w tym i muzyki elektronowej, która zawładnęła młodym pokoleniem, oddaliło - być może bezpowrotnie - zainteresowanie pieśnią i muzyką ludową. Skarbnica kultury ludowej zawierająca pieśni, obrzędy, zwyczaje, przedmioty użytku gospodarczego, wyroby artystyczne (tkactwo, koronkarstwo, hotelarstwo, wyszywanki itp.) pustoszeje bezpowrotnie w zastraszającym tempie.

Каталёг: BTH

Толькі ў бібліятэцы Беларускага Гістарычнага Таварыства (папяровы асобнік)

Варта пазнаёміцца:

Repertuar zespołów folklorystycznych Białostocczyzny, Zeszyt 4

Repertuar zespołów folklorystycznych Białosto...

Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy Orzeszki

Wieś Orzeszkowo położona jcst 8 km na południe od Hajnówki, na trasie PKP Hajnówka - Czeremcha na polanie - w zachodniej części Puszczy Białowieskiej. Nazwa tej miejscowości pochodzi prawdopodobnie od rodu Orzeszków, którzy osiedlili się tutaj przed 1639 rokiem. Podczas powstania styczniowego w 1863 roku walczył tutaj Walery Wróblewski - późniejszy generał Komuny Paryskiej. Na początku XX-go wieku położone zostały tory kolejowe przebie... Болей »


Repertuar zespołów folklorystycznych Białostocczyzny, Zeszyt 3

Repertuar zespołów folklorystycznych Białosto...

Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy Tyniewiczanki z Tyniewicz

Zamiar wydania zbiorku pieśni Folklorystycznego Zespołu Śpiewaczego Tyniewiczanki zTyniewicz zrodził się we mnie kilka lat temu. Myśl ta dojrzewała i doczekała się swego finalnego kształtu w postaci Zeszytu Nr 3 Repertuar Zespołów Folklorysfycznych Białostocczyzny. Głównym powodem moich działań w tym kierunku była świadomość o bezcennych wartościach kulturowych, poznawczych i muzycznych repertuaru pieśniowego zachowanego w pamięci uczes... Болей »