Акудовіч Валянцін

Сёньня Дзень народзінаў адзначае Валянцін Акудовіч.

Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка Kamunikat.org зычыць здароўя – перадусім; добрага настрою – не толькі ў гэты дзень; цёплага сонейка ў кожную пару году, дабрыні і разуменьня блізкіх, творчых палётаў і зьдзяйсьненьня мараў.

Haradockija nawiny, 7-8 (312) 2023

Haradockija nawiny

Gazeta o Ziemi Gródeckiej i jej Mieszkańcach

7-8 (312) 2023

Месца выхаду: Gródek

Дата выхаду: 2023-08

Рэдактар: Sulżyk Dorota

Кнігазбор: KAMUNIKAT — гэты сайт (электронны варыянт)

Крыніца: http://gckgrodek.pl

Byłam chyba w V lub VI klasie podstawówki jak pojechaliśmy wszyscy na odsłonięcie pomnika w Popówce. Pamiętam biel pomnika, który na tamte czasy robił ogromne wrażenie – swoją wielkością i sugestywnością. Smukła kobieta trzymająca zsuwające się z ramion ciało dziecka. To chyba wtedy po raz pierwszy usłyszałam historię dziewczynki Lizy, która jako jedyna uratowała się z całej tragedii, zdążyła uciec, ukrywając się na polu w zbożu. Zginęła jej cała rodzina i wszyscy sąsiedzi, wieś doszczętnie spalono. Była na odsłonięciu pomnika, to pamiętam jak przez mgłę, na początku lat 80. Miała około 50 lat. Nie wiem, jak potoczyło się jej życie od momentu, kiedy 3 lipca 1943 r. przekroczyła w śmiertelnym strachu granicę wsi... Ta biel pomnika przez wiele lat była widoczna z szosy bobrownickiej. Potem nagle zauważyłam, że ściana lasu całkowicie ją zasłoniła. Pomnik zszarzał po latach, dlatego miło się zaskoczyłam w dniu 80. rocznicy pacyfikacji wsi, widząc go w o wiele lepszym stanie. Dwa lata temu podczas Święta Zmarłych na facebooku dwie siostry z pobliskich Pieszczanik wstawiły zdjęcia, sprzątały przy pomniku, zapalały znicze, jak się dowiedziałam, robiły to od lat.

Каталёг: Kamunikat.org

Пэрыёдыка: Haradockija nawiny

Глядзець/ спампаваць гэты разьдзел/ артыкул... Увесь нумар у адным файле

Варта пазнаёміцца:

pdf
Haradockija nawiny, 2 (317) 2024

Haradockija nawiny

Gazeta o Ziemi Gródeckiej i jej Mieszkańcach

2 (317) 2024

Piec kaflowy i leżajka to niewątpliwie serce kuchni, a może i całego domu. W taką zimę jak ta ich szczęśliwi posiadacze, których nie brakuje w naszej gminie, szczególnie doceniają ciepło „pieczki”. Na facebookowym profilu gazety zamieściłam zdjęcia trzech pieców sfotografowanych jakiś czas temu podczas redakcyjnej reporterskiej pracy w Pieszczanikach, Słuczance i Zubrach. Na okładce oglądacie pieczkę Jurka Cyunczyka z Zubrów. W poście... Болей »


pdf
Haradockija nawiny, 12-1 (316) 2023

Haradockija nawiny

Gazeta o Ziemi Gródeckiej i jej Mieszkańcach

12-1 (316) 2023

W naszych Wiadomościach Gródeckich każdy rok żegnamy i witamy nowym kalendarzem. To już dziewiąty lokalny gródecki kalendarz, który przygotowujemy razem z Radkiem. Mamy nadzieję, że z radością wieszacie go w swoich domach, patrzycie na zdjęcia, które są nam bliskie (tym razem z różnych miejscowości – Gródka, Zarzeczan, Podozieran, Świsłoczan, Mieleszek, Skroblak, Zubrów, Zubek, Radunina). Na okładce uczestnicy grudniowego Turnieju Piłka... Болей »


pdf
Haradockija nawiny, 11 (315) 2023

Haradockija nawiny

Gazeta o Ziemi Gródeckiej i jej Mieszkańcach

11 (315) 2023

Nasze okładki bardzo często nawiązują do opisywanych wydarzeń w WG-HN. Grupka uczniów, którą widzicie, wykonuje jedną z piosenek podczas październikowego jubileuszu 15-lecia istnienia szkoły w Załukach. I chociaż szkoła w tej miejscowości istnieje od niemal 60 lat, to właśnie 15 lat temu społeczność Załuk podjęła decyzję o ratowaniu placówki i utworzeniu niepublicznej szkoły. Rok, który niedługo się skończy jest poświęcony profesorowi... Болей »


pdf
Haradockija nawiny, 10 (314) 2023

Haradockija nawiny

Gazeta o Ziemi Gródeckiej i jej Mieszkańcach

10 (314) 2023

Czy rozpoznajecie, która droga otulona jesiennymi kolorami znalazła się na okładce? Jeździcie, jeździliście? Takie pytanko na dobry początek. Byłam na wywiadzie z niezwykłym człowiekiem. Jurek Tarasewicz ze Słuczanki nie tylko jeździ rowerem, ale zdobywa też na nim szczyty gór w Polsce. W sierpniu wspiął się na Rysy, których brakowało mu do zdobycia „Korony Gór Polski”. Bardzo wytrwały, zdecydowany i jednocześnie niezwykle skromny. Ju... Болей »


pdf
Haradockija nawiny, 9 (313) 2023

Haradockija nawiny

Gazeta o Ziemi Gródeckiej i jej Mieszkańcach

9 (313) 2023

Działo się w naszej gminie przez całe lato. Oj działo! Nasz ostatni numer ukazał się na początku lipca i od tego czasu uzbierało się tyle tekstów, że ramy naszej gazety nie były ich w stanie pomieścić. Lato sprzyja plenerowej aktywności i wydarzeniom. Siabrouskaja Biasieda, zabawa na Hannę w Królowym Moście, dożynki w Mieleszkach, zabawa w Waliłach, w Skroblakach, w Zubrach, Tutaka, Lato w teatrze, pożegnanie wakacji w GCK… Na okładce d... Болей »


pdf
Haradockija nawiny, 6 (311) 2023

Haradockija nawiny

Gazeta o Ziemi Gródeckiej i jej Mieszkańcach

6 (311) 2023

Nasza szkoła w Gródku skończyła 100 lat. Na okładce dzieci śpiewają hymn szkoły, który został napisany i skomponowany specjalnie na tę okazję. Uroczysty jubileusz przywoływał na pewno wiele wspomnień u niejednego absolwenta. Ustawiona w holu szkoły stara zielona ławka podczas majowego wydarzenia przypomniała mi moje szkolne czasy w najmłodszych klasach i moją ukochaną wychowawczynię – panią Nadzieję Baranowską, którą ciepło wspominają... Болей »


pdf
Haradockija nawiny, 5 (310) 2023

Haradockija nawiny

Gazeta o Ziemi Gródeckiej i jej Mieszkańcach

5 (310) 2023

Gmina Grodek otrzymała dofinansowanie na realizację zadania pn. „Budowa ogólnodostępnej infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej przy Gminnym Centrum Kultury w Gródku”. W ramach zadania na placu za domem kultury powstanie „Strefa Relaksu GCK”, która będzie służyć mieszkańcom oraz turystom. Zamontowane zostaną m.in.: leżaki miejskie, stół do ping-ponga, gra piłkarzyki, ławki na widowni i przy ognisku. Będą również donice z kwiatami oraz k... Болей »


pdf
Haradockija nawiny, 4 (309) 2023

Haradockija nawiny

Gazeta o Ziemi Gródeckiej i jej Mieszkańcach

4 (309) 2023

Co pewien czas na łamy naszej gazety wraca temat lokalnych nazw w gminie Gródek. Kilka miesięcy temu wspominaliśmy o tablicach w Zubrach, tym razem bierze je na swój warsztat pani Wiera Tarasewicz, która we wstępie swojego artykułu pisze: „Tak, jak w wielu innych miejscowościach, tak i w Gródku, od dawien dawna mieszkańcy w celu ułatwienia komunikacji, wymyślili sobie nazwy wyróżnionych miejsc – nigdzie więcej nie spotykane. Młode pok... Болей »


pdf
Haradockija nawiny, 3 (308) 2023

Haradockija nawiny

Gazeta o Ziemi Gródeckiej i jej Mieszkańcach

3 (308) 2023

Kto był na jubileuszu Chutara? Kto słuchał koncertu, podrygiwał nóżką i śpiewał razem z kapelą „Biełarusaczku”? Kto był, ten dostał w prezencie świeżo wydaną płytę „Z narodnaj krynicy” i teraz codziennie przy porannej lub popołudniowej kawie może sobie ponucić kawałki razem z kapelą. A słowa wielu piosenek drukowaliśmy jakiś czas temu w kilku numerach naszej gazety. Swoją drogą, jak Janek Karpowicz huknie: „Jak cudouna żonku mieeeci…”, ... Болей »


pdf
Haradockija nawiny, 2 (307) 2023

Haradockija nawiny

Gazeta o Ziemi Gródeckiej i jej Mieszkańcach

2 (307) 2023

Szaro, smutno, sennie, dni słoneczne w styczniu do policzenia na jednej, no może na dwóch rękach. Wszyscy dookoła narzekają na brak energii, a na wiosnę jeszcze trochę musimy poczekać. No, pogoda do kitu. A więc póki, co, suplementujemy witaminę D i dobre, optymistyczne treści w tekstach lutowego numeru WG-HN. 31 finał WOŚP w naszej gminie to najjaśniejszy promyk słońca ostatnich tygodni i miesięcy. Szefowa sztabu Magda Łotysz przyp... Болей »