Быкаў Васіль

Памятаем...

Гэты дзень у гісторыі запісаўся тым, што ў 1924 годзе на сьвет зьявіўся Талент – Васіль Быкаў. Па Таленце заўсёды застаецца памяць, якую нам наканавана захаваць.

Хадарэнка Ірына

Сёньня Дзень народзінаў адзначае Ірына Хадарэнка.

Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка Kamunikat.org зычыць здароўя – перадусім; добрага настрою – не толькі ў гэты дзень; цёплага сонейка ў кожную пару году, дабрыні і разуменьня блізкіх, творчых палётаў і зьдзяйсьненьня мараў.

Мельніцкі Гостінэць, 5/2019

Мельніцкі Гостінэць

pismo historyczno-kulturalne ziemi mielnickiej, siemiatyckiej, drohiczyńskiej i milejczyckiej

5/2019

Месца выхаду: Bielsk Podlaski

Дата выхаду: 2019

Рэдактар: Fionik Doroteusz

Выдавец: Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach

ISSN: 2543-5132

Copyright © 2019 by Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach

Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік); EEDC — бібліятэка Усходнеэўрапейскага дэмакратычнага цэнтру, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: BTH — [1997.], [1998.]; EEDC — [3167]

Niekoniecznie trzeba organizować festyn, aby poruszyć całą okolicę do działania. Można zwołać ekspedycję historyczną, która spełni równie ważną kulturotwórczą rolę. Taką niewątpliwie była ekspedycja na Ziemiach Telatyckich w Gminie Nurzec Stacja, która odbyła się w dniach 15-17 października b.r. Zorganizowaliśmy ją wspólnymi siłami - nasze studziwodzkie muzeum, mieszkańcy miejscowości z parafii Telatycze i, przede wszystkim, Irina i Władimir Szibanowowie z Moskwy. Oni właśnie byli głównymi pomysłodawcami ekspedycji. Licznie dołączyli do nas entuzjaści miejscowej tradycji i historii z Werpola, Siemichocz, Litwinowicz, Tymianki, Pieszczatki i Klukowicz. (fragment)

Выдаўцы і выдавецтвы: Музей Малой Бацькаўшчыны ў Студзіводах

Каталёг: BTH | EEDC

Пэрыёдыка: Мельніцкі Гостінэць

Толькі ў бібліятэцы Беларускага Гістарычнага Таварыства (папяровы асобнік)
Толькі ў бібліятэцы Усходнеэўрапейскага дэмакратычнага цэнтру (папяровы асобнік)

Варта пазнаёміцца:

Мельніцкі Гостінэць, 6/2020

Мельніцкі Гостінэць

pismo historyczno-kulturalne ziemi mielnickiej, siemiatyckiej, drohiczyńskiej i milejczyckiej

6/2020

Trzynastego września b.r. przy kaplicy w Romanówce odbyło się czytanie „Mielnickiego Hostincia". Po tradycyjnym molebniu można było usłyszeć wspomnienia dawnego, zacnego jej mieszkańca Mikołaja Dudzicza, który w tym roku od nas odszedł. Święto Romanówki było skromniejsze niż zazwyczaj, ale przez to takie serdeczne, rodzinne. Podobnie było w Litwinowiczach, gdzie w tym samym dniu odbyły się nasze korowody. Romanówka, podobnie jak Litwino... Болей »


Мельніцкі Гостінэць, 3/2017

Мельніцкі Гостінэць

pismo historyczno-kulturalne ziemi mielnickiej, siemiatyckiej, drohiczyńskiej i milejczyckiej

3/2017

Trzeci już raz zapraszamy Czytelników do wspólnej wędrówki „Mielnickim Hostincem". Tym razem, w znacznie poszerzonej formie, nawiązującej graficznie do „Bielskiego Hostinca" który w 2018 r. obchodzi swe 20-lecie. „Mielnicki Hostineć" jest, można rzec, jego dzieckiem, aczkolwiek Bielsk i Mielnik są historycznymi rówieśnikami. Powiem może inaczej - sam jestem synem Bielska i Mielnika. W pierwszym mieście, w zamkowej cerkwi Preczystieńskie... Болей »


pdf
Мельніцкі Гостінэць, 2/2016

Мельніцкі Гостінэць

Мельнік - Семятічы - Дрогічын - Гродзіск - Мілейчычы - Нурэц - Станцыя

2/2016

W latach 1964-1987 wikariuszem parafii prawosławnej św. św. Piotra i Pawła w Siemiatyczach był o. Grzegorz Sosna. Pracę duszpasterską łączył z badaniami nad dziejami Cerkwi na Białostocczyźnie. To w Siemiatyczach o. Grzegorz przygotował do wydania pierwsze tomy swych „Bibliografii”; tu też powstały artykuły naukowe i publicystyczne, drukowane w różnych periodykach. Ojciec Grzegorz był również duchowym wychowawcą setek dzieci i młodzież... Болей »


pdf
Мельніцкі Гостінэць, 1/2015

Мельніцкі Гостінэць

Мельнік - Семятічы - Дрогічын - Гродзіск - Мілейчычы - Нурэц - Станцыя

1/2015

Kiedy prawie dwadzieścia lat temu zaczęliśmy myśleć o wydawaniu przez nasze studziwodzkie muzeum pisma historyczno-krajoznawczego, pierwsza propozycja na jego tytuł brzmiała: „Mielnicki Hostineć”. Bo na łamach pisma chcieliśmy przypominać o zapomnianych historiach i drogach, którą jest m.in. dawny trakt Bielsk-Mielnik. Jednakże miejsce wydawania i koncentracja tematyki na Ziemi Bielskiej przeważyła za obecna nazwą. Ale myśl o Gościńcu M... Болей »