Месца выхаду: Warszawa
Дата выхаду: 2016-08
Рэдактар: Eberhardt Adam
Выдавец: Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia
Выдавецкая сэрыя: Punkt widzenia
ISBN: 978-83-62936-82-3
Катэгорыя: Палітыка
Copyright © 2016 by Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia
Кнігазбор: EEDC — бібліятэка Усходнеэўрапейскага дэмакратычнага цэнтру, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)
Інвэнтарныя нумары: EEDC — [1053]
Ponad dwa lata po rewolucji na Majdanie system oligarchiczny pozostaje kluczowym mechanizmem kształtującym życie polityczne i gospodarcze Ukrainy. W tym czasie doszło wprawdzie do osłabienia wpływów wcześniej najsilniejszych grup oligarchicznych, jednak żadna - poza tzw. Rodziną, czyli grupą skupioną wokół byłego prezydenta Janukowycza, nie została wyeliminowana. Zdolność oligarchów do utrzymania wpływów wynika głównie ze słabości władz w Kijowie i zachowania silnych instrumentów umożliwiających obronę swoich pozycji, w tym kontroli nad mediami i niektórymi strategicznymi sektorami gospodarki. Na konserwację systemu oligarchicznego wpłynęła przede wszystkim decyzja części postmajdanowych elit politycznych o wejściu w nieformalny sojusz z oligarchami. Jednocześnie obserwowany jest proces powstawania w otoczeniu najwyższych władz Ukrainy nowych grup polityczno-biznesowych, które również można nazwać oligarchicznymi. Oligarchowie pozostają jedną z największych przeszkód w modernizacji Ukrainy. Podważenie ich wpływów będzie uzależnione od tego, czy obecne fasadowe instytucje uda się zastąpić instytucjami niezawisłymi i stabilnymi, co jest najważniejszym zadaniem reform.
Выдаўцы і выдавецтвы: Ośrodek Studiów Wschodnich
Каталёг: EEDC
Stosunki rosyjsko-białoruskie znajdują się w punkcie zwrotnym. Model wypracowany w ostatnich dziesięciu latach, oparty na retoryce integracyjnej bez realnej treści i subsydiowaniu gospodarki białoruskiej przez Rosję, ulega szybkiej redefinicji. Demontaż dotychczasowej formy stosunków dwustronnych zapoczątkowało podniesienie przez Rosję w końcu 2006 roku cen surowców energetycznych dla Białorusi. Dotrzymanie ustalonego wówczas harmonogra... Болей »
W 2007 roku rosyjskie surowce energetyczne będą dostarczane na Białoruś według nowych zasad. Decyzja Moskwy o podniesieniu ceny gazu i wprowadzeniu cła na eksport ropy naftowej spowodowała, że stosunki rosyjsko-białoruskie znalazły się w największym po 1991 roku kryzysie. Rosja rozpoczęła w ten sposób proces odchodzenia od subsydiowania gospodarki białoruskiej. Ma on doprowadzić do uzyskania kontroli nad strategicznie ważnym sektorem en... Болей »
Wnioski zawarte w tej publikacji nie są rezultatem specjalnie w tym celu przeprowadzonych badań, ale opierają się na wynikach badań publikowanych w ciągu ostatnich 2–3 lat. Tekst ma przede wszystkim pokazać w przeglądowy i usystematyzowany sposób najważniejsze problemy związane z migracjami z Białorusi, Ukrainy i Mołdawii, poczynając od próby określenia ich skali i związanych z tym kontrowersji, głównych kierunków, aż po ich charakter, ... Болей »
Słabość białoruskiej opozycji i większość jej dotychczasowych porażek tłumaczono zwykle niemożnością jej zjednoczenia się i wspólnego działania. Wybór Alaksandra Milinkiewicza wspólnym kandydatem sił opozycyjnych w wyborach prezydenckich – na niemal rok przed przewidywaną datą wyborów – to znaczący postęp w porównaniu do sytuacji z 2001 roku. Wówczas podzielona opozycja wybrała swojego lidera, Uładzimira Hanczaryka, zaledwie półtora mie... Болей »