Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek Studiów Wschodnich


Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia powstał w 1990 r. jako jednostka budżetowa administracji publicznej. Jego utworzenie było odpowiedzią na potrzeby demokratycznej Polski w zakresie analizy procesów w Związku Sowieckim, a następnie w państwach powstałych po jego rozpadzie. Obecnie obszar zainteresowań OSW obejmuje Rosję, Europę Wschodnią i Środkową, Kaukaz i Azję Centralną, Bałkany, Niemcy, państwa bałtyckie i nordyckie, Chiny, Turcję i Izrael. Sektorowo badamy również m.in. politykę energetyczną w Unii Europejskiej, połączenia transportowe, handlowe i cyfrowe w Europie Środkowej, a także kwestie bezpieczeństwa europejskiego.

OSW stał się państwową osobą prawną na mocy ustawy z 15 lipca 2011 r. Jego główne zadania to:

- przygotowywanie analiz, ekspertyz i studiów prognostycznych;
- opracowywanie oraz udostępnianie organom władzy publicznej RP informacji o istotnych wydarzeniach i procesach politycznych, społecznych i gospodarczych w otoczeniu międzynarodowym Polski;
- inspirowanie, organizowanie i prowadzenie badań dotyczących państw i regionów, którymi zajmuje się OSW;
- upowszechnianie wiedzy o stanie i tendencjach zmian sytuacji politycznej, społecznej i gospodarczej oraz o rozwoju stosunków międzynarodowych na obszarach zainteresowań Ośrodka;
- promocja polskiej myśli analitycznej za granicą.

Podstawowa działalność OSW finansowana jest w całości ze środków publicznych na mocy corocznej decyzji Sejmu RP. Ośrodek na stałe zatrudnia ponad 40 analityków i zachowuje w swojej pracy niezależność. Jego dyrektora powołuje Prezes Rady Ministrów spośród kandydatów przedstawionych przez siedmioosobową Radę OSW.

Źródło: Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia

Ośrodek Studiów Wschodnich :: Выданьні

Hyndle-Hussein Joanna, Kardaś Szymon, Kłysiński Kamil, Kłopotliwa inwestycja

Kłopotliwa inwestycja

Białoruska elektrownia jądrowa w Ostrowcu

Hyndle-Hussein Joanna, Kardaś Szymon, Kłysiński Kamil

Oficjalnym celem przystąpienia Białorusi w 2012 roku do budowy pierwszej białoruskiej elektrowni jądrowej w Ostrowcu było zmniejszenie udziału importowanego z Rosji gazu ziemnego w produkcji energii elektrycznej. Jednak podjęta przez władze w Mińsku decyzja o budowie elektrowni w bliskiej współpracy z partnerami rosyjskimi przekreśliła założony cel. De facto pełną kontrolę nad realizacją inwestycji przejęła Rosja, która niemal w całości... Болей »


Konończuk Wojciech, Fundament systemu

Fundament systemu = Keystone of the system

Starszy i nowi oligarchowie na Ukrainie = Old and new oligarchs in Ukraine

Konończuk Wojciech

Ponad dwa lata po rewolucji na Majdanie system oligarchiczny pozostaje kluczowym mechanizmem kształtującym życie polityczne i gospodarcze Ukrainy. W tym czasie doszło wprawdzie do osłabienia wpływów wcześniej najsilniejszych grup oligarchicznych, jednak żadna - poza tzw. Rodziną, czyli grupą skupioną wokół byłego prezydenta Janukowycza, nie została wyeliminowana. Zdolność oligarchów do utrzymania wpływów wynika głównie ze słabości władz... Болей »


Matuszak Sławomir, Sarna Arkadiusz, Od stabilizacji do stagnacji

Od stabilizacji do stagnacji = From stabilisation to...

Próby reform Wiktora Janukowycza = Viktor Yanukovych`s reforms

Matuszak Sławomir, Sarna Arkadiusz

Po wygraniu wyborów prezydenckich w 2010 roku ekipa Wiktora Janukowycza opracowała ambitny program reform dotyczący najistotniejszych obszarów działania państwa. Przywrócenie systemu prezydenckiego tworzyło dogodne warunki do głębokich zmian: dało Janukowyczowi władzę, jakiej nie miał dotąd nikt na Ukrainie. Kijów zapoczątkował reformy systemu podatkowego, emerytalnego, sektora gazowego. Sfinalizowano negocjacje z UE ws. umowy stowarzys... Болей »


Pełczyńska-Nałęcz Katarzyna, Dokąd sięgają granice Zachodu

Dokąd sięgają granice Zachodu?

Rosyjsko-polskie konflikty strategiczne 1990-2010

Pełczyńska-Nałęcz Katarzyna

Z perspektywy historycznej ostatnie dwie dekady można uznać niemal za złoty wiek w stosunkach polsko-rosyjskich. Po raz pierwszy od kilkuset lat suwerenna Polska i Rosja potrafiły zbudować wzajemne relacje bez odwoływania się do argumentów siłowych, co więcej stworzono bilateralną bazę prawną, której zapisy o „nienaruszalności granic oraz prawie narodów do decydowania o swoim losie" udało się wcielić w życie. Nie zmienia to faktu, że od... Болей »


Eberhardt Adam, Rewolucja, której nie było

Rewolucja, której nie było

Bilans pięciolecia "pomarańczowej" Ukrainy

Eberhardt Adam

W piątą rocznicę pomarańczowej rewolucji oraz w przededniu końca prezydentury Wiktora Juszczenki, będącego wówczas uosobieniem nadziei na naprawę państwa, warto pokusić się o próbę bilansu. Czy rewolucyjny w swym charakterze zryw społeczny z jesieni 2004 roku wydał rewolucyjne owoce? Czy doszło do utrwalenia nad Dnieprem mechanizmów demokratycznych, w tym przezwyciężenia postsowieckiego, oligarchicznego modelu państwa? Czy zwiększył się... Болей »


Kaczmarski Marcin, Azjatyczka alternatywa, czerwiec 2008

Azjatyczka alternatywa?

Rosyjskie perspektywy uczynienia z Azji alternatywy dla stosunków z Zachodem

Kaczmarski Marcin

Ośrodek Studiów Wschodnich monitoruje oraz analizuje polityczną, ekonomiczną i społeczną sytuację w państwach Europy Środkowej i Wschodniej, w Rosji, na Bałkanach oraz na Kaukazie i w Azji Centralnej. Głównymi tematami badawczymi OSW są: sytuacja wewnętrzna i stabilność krajów obszaru zainteresowań OSW, system władzy, relacje pomiędzy poszczególnymi ośrodkami politycznymi, polityka zagraniczna, problematyka związana z rozszerzeniem NATO... Болей »


Sadowski Rafał, Białoruś 2006

Białoruś 2006

Belarus 2006

Sadowski Rafał

Po wyborach prezydenckich w marcu 2006 roku Alaksandr Łukaszenka wzmocnił swoją pozycję na wewnętrznej scenie politycznej. Udało mu się utrzymać pełną kontrolę nad obozem władzy i nie dopuścić do pojawienia się w nim ruchów odśrodkowych. Opozycji, wskutek podziałów i braku jasnej strategii działania, nie udało się ugruntować wzrostu poparcia społecznego, jaki nastąpił przed wyborami. Z kolei w białoruskim społeczeństwie dominuje stan bi... Болей »


Jaroszewicz Marta, Skutki rozszerzenia obszaru Schengen dla wschodnich sąsiadów Unii Europejskiej

Skutki rozszerzenia obszaru Schengen dla wschodnich ...

Consequenses of the Schengen area enlargement forthe UE's Eastern European Neighbours

Jaroszewicz Marta

Rozszerzenie strefy Schengen ma zasadnicze znaczenie dla wschodnich sąsiadów UE, którzy zostali postawieni przed koniecznością poradzenia sobie z bardziej restrykcyjną polityką wizową i graniczną na swojej zachodniej granicy. Z drugiej strony wizy do nowych państw UE będą dla obywateli krajów sąsiedzkich przepustką do prawie całego terytorium Unii Europejskiej. Głównymi bezpośrednimi skutkami rozszerzania strefy Schengen mogą być: zmnie... Болей »


Stosunki Rosja - Niemcy w latach 1998-2005

Stosunki Rosja - Niemcy w latach 1998-2005

Raport OSW / CSM

Spektakularne zacieśnienie stosunków i współpracy pomiędzy Niemcami i Rosją w ostatnich kilku latach wywołuje w Polsce - historycznie uzasadnione - obawy. Doceniając wagę tej problematyki, Ośrodek Studiów Wschodnich podjął jesienią 2004 roku inicjatywę przygotowania, przy wsparciu pozarządowego Centrum Stosunków Międzynarodowych, pogłębionej analizy stosunków rosyjsko-niemieckich w latach 1998-2005. Zasadniczym celem projektu OS W i CSM... Болей »


Górska Anna, Dokąd zmierzasz, Ukraino

Dokąd zmierzasz, Ukraino?

Górska Anna

Punkt widzenia - krótkie materiały analityczne prezentujące opinie ekspertów Ośrodka Studiów Wschodnich na temat aktualnych, ważnych dla Polski wydarzeń i procesów zachodzących w Europie Środkowej i Wschodniej, w Rosji, na Bałkanach oraz na Kaukazie i w Azji Centralnej. Ich celem jest zarówno wskazanie w publicznej dyskusji istotnych naszym zdaniem wątków danego problemu, jak i pomoc w wypracowaniu konkretnych rozwiązań politycznych. Болей »


Першая   Папярэдняя   [1-6]   Наступная   Апошняя