Сапач Тацяна

Памятаем...

Гэты дзень у гісторыі запісаўся тым, што ў 1962 годзе на сьвет зьявіўся Талент – Тацяна Сапач. Па Таленце заўсёды застаецца памяць, якую нам наканавана захаваць.

Gaweł Artur, Rok obrzędowy na Podlasiu

Rok obrzędowy na Podlasiu

Gaweł Artur

Месца выхаду: Białystok

Дата выхаду: 2012

Выдавец: Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Памеры: 260 s.

ISBN: 978-83-87026-11-0

Катэгорыя: Этнаграфія; Культура

Copyright © 2012 by Artur Gaweł, Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: BTH — [4340]

Rok obrzędowy na Podlasiu jest wydawnictwem o charakterze monograficznym, w którym opisano doroczne święta i obrzędy, zarówno te które znamy już tylko dzięki wzmiankom w literaturze, jak i kultywowane jeszcze współcześnie. Zostały one przedstawione według tradycyjnego podziału na cztery pory roku, z uwzględnieniem ich kolejności zgodnej z kalendarzem świąt chrześcijańskich – katolickich i prawosławnych. W książce znajdują się, między innymi, opisy jak obchodzono niegdyś na Podlasiu Boże Narodzenie, jak wyglądały towarzyszące mu obchody kolędnicze, jak bawiono się podczas zapustów, ale też jak poszczono w trakcie Wielkiego Postu. Wyjątkowo ciekawe zwyczaje towarzyszyły Wielkanocy i następującej po niej Przewodom. Scharakteryzowano zwyczaje i wierzenia świętojańskie, które zanikły na Podlasiu już w XIX wieku, ale też nadal znany zwyczaj święcenia wiązanek dożynkowych w dniu Matki Boskiej Zielnej. Książka jest bogato ilustrowana fotografiami przedstawiającymi podlaskie święta i obrzędy, jak również rysunkami muzealiów związanych z doroczną obrzędowością. W ramach promocji uczestnicy spotkania otrzymają książkę bezpłatnie. Wydawnictwo zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Каталёг: BTH

Толькі ў бібліятэцы Беларускага Гістарычнага Таварыства (папяровы асобнік)

Варта пазнаёміцца:

Gaweł Artur, Ptaki drapieżne i sowy w kulturze

Ptaki drapieżne i sowy w kulturze

Gaweł Artur

Od zarania dziejów ptaki zwracały uwagę przede wszystkim swą niedostępną dla ludzi umiejętnością lotu. Pragnienie pokonania tego ludzkiego ograniczenia od zawsze pobudzało wyobraźnię człowieka. W wielu mitach i opowieściach różnych ludów świata występował motyw zdobycia w niezwykły sposób przez człowieka umiejętności latania, wystarczy tu przypomnieć choćby powszechnie znany grecki mit o Dedalu i Ikarze. Ta pradawna tęsknota do szybowan... Болей »


Gaweł Artur, Bialostockie Muzeum Wsi

Bialostockie Muzeum Wsi

Przewodnik

Gaweł Artur

Jednym z ważniejszych wyznaczników tożsamości kulturowej Podlasia jest drewniane budownictwo, które do dziś zachowało swój regionalny charakter. Niestety w ciągu ostatnich dziesięcioleci z podlaskiego krajobrazu coraz szybciej znikają drewniane dwory, chaty, stodoły, spichlerze, kuźnie, młyny, wiatraki, kościoły i cerkwie oraz wiele innych rodzajów budynków, które jeszcze do niedawna stanowiły, wydawałoby się, nieodłączny jego element. ... Болей »


Gaweł Artur, Zdobnictwo drewnianych domów na Białostocczyźnie

Zdobnictwo drewnianych domów na Białostocczyź...

Gaweł Artur

Артур Гавэл, кіраўнік Музея Вёскі Падляскага акружнога музея ў Беластоку, аб’ехаў усе нават найменшыя вёскі Беласточчыны, фатаграфуючы і апісваючы драўляную архітэктуру, аздобы дамоў і асобных элементаў. Пад- і надваконнікі, аканніцы, шчыты, аздобленыя ажурнай разьбой навугольнікі, веранды і дзьверы. Каваныя клямкі, замкі, сцяжкі – розныя формы і ўзоры аздобаў. На аздобах – раслінныя і жывёльныя матывы. Можна прасачыць дзе ў якіх вёсках... Болей »