Кучмель Наталля

Сёньня Дзень народзінаў адзначае Наталля Кучмель.

Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка Kamunikat.org зычыць здароўя – перадусім; добрага настрою – не толькі ў гэты дзень; цёплага сонейка ў кожную пару году, дабрыні і разуменьня блізкіх, творчых палётаў і зьдзяйсьненьня мараў.

Gaweł Artur, Bialostockie Muzeum Wsi

Bialostockie Muzeum Wsi

Przewodnik

Gaweł Artur

Publication Place: Białystok

Publication Date: 2012

Publisher: Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Sizes: 80 s.

ISBN: 978-83-87026-09-7

Category: Ethnography; History; Culture

Copyright © 2012 by Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Book Collection: BTH — the library of the Belarusian Historical Association, ul. Proletariacka 11, Białystok (hardcopy)

Copy Numbers: BTH — [4107]

Jednym z ważniejszych wyznaczników tożsamości kulturowej Podlasia jest drewniane budownictwo, które do dziś zachowało swój regionalny charakter. Niestety w ciągu ostatnich dziesięcioleci z podlaskiego krajobrazu coraz szybciej znikają drewniane dwory, chaty, stodoły, spichlerze, kuźnie, młyny, wiatraki, kościoły i cerkwie oraz wiele innych rodzajów budynków, które jeszcze do niedawna stanowiły, wydawałoby się, nieodłączny jego element. Stąd też każda forma ochrony drewnianych budynków o walorach zabytkowych odgrywa niezwykle istotną rolę w zachowaniu regionalnego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń. Jednym z najpowszechniej stosowanych sposobów ochrony jest przenoszenie drewnianych obiektów do utworzonych w tym celu muzeów na wolnym powietrzu, powszechnie określanych mianem skansenów. Idea takiej ochrony narodziła się w końcu XIX wieku w Szwecji i z powodzeniem została zaadaptowana w wielu innych państwach. Jej podstawową zaletą jest możliwość zachowania często unikalnych ze względu na swoją wartość architektoniczno--historyczną budynków, które w miejscu swojej pierwotnej lokalizacji uległyby zniszczeniu. (fragment)

Catalog: BTH

Only in the library of the Belarusian Historical Association (hardcopy)

Worth reading:

Gaweł Artur, Ptaki drapieżne i sowy w kulturze

Ptaki drapieżne i sowy w kulturze

Gaweł Artur

Od zarania dziejów ptaki zwracały uwagę przede wszystkim swą niedostępną dla ludzi umiejętnością lotu. Pragnienie pokonania tego ludzkiego ograniczenia od zawsze pobudzało wyobraźnię człowieka. W wielu mitach i opowieściach różnych ludów świata występował motyw zdobycia w niezwykły sposób przez człowieka umiejętności latania, wystarczy tu przypomnieć choćby powszechnie znany grecki mit o Dedalu i Ikarze. Ta pradawna tęsknota do szybowan... More »


Gaweł Artur, Rok obrzędowy na Podlasiu

Rok obrzędowy na Podlasiu

Gaweł Artur

Rok obrzędowy na Podlasiu jest wydawnictwem o charakterze monograficznym, w którym opisano doroczne święta i obrzędy, zarówno te które znamy już tylko dzięki wzmiankom w literaturze, jak i kultywowane jeszcze współcześnie. Zostały one przedstawione według tradycyjnego podziału na cztery pory roku, z uwzględnieniem ich kolejności zgodnej z kalendarzem świąt chrześcijańskich – katolickich i prawosławnych. W książce znajdują się, między in... More »


Gaweł Artur, Zdobnictwo drewnianych domów na Białostocczyźnie

Zdobnictwo drewnianych domów na Białostocczyź...

Gaweł Artur

Artur Gawel, head of the Village Museum of the Podlasie Province Museum, toured all, even the smallest, villages in the Bialystok area, taking pictures of old wooden homes, describing the wooden architecture and design of various elements like window and door frames, porches, locks etc. One can trace elements made by the same carpenter in various villages. In some places, inhabitants preferred geometrical decorations, while in other t... More »