Бутэвіч Анатоль

Сёньня Дзень народзінаў адзначае Анатоль Бутэвіч.

Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка Kamunikat.org зычыць здароўя – перадусім; добрага настрою – не толькі ў гэты дзень; цёплага сонейка ў кожную пару году, дабрыні і разуменьня блізкіх, творчых палётаў і зьдзяйсьненьня мараў.

Блашчак Тамаш

Сёньня Дзень народзінаў адзначае Тамаш Блашчак.

Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка Kamunikat.org зычыць здароўя – перадусім; добрага настрою – не толькі ў гэты дзень; цёплага сонейка ў кожную пару году, дабрыні і разуменьня блізкіх, творчых палётаў і зьдзяйсьненьня мараў.

Bykow Wasil, Trzecia rakieta. Doczekać do świtu

Trzecia rakieta. Doczekać do świtu

Bykow Wasil

Загаловак на мове арыгіналу: Трэцяя ракета. Дажыць да світання

Месца выхаду: Warszawa

Дата выхаду: 1979

Перакладчык: Kabatc Eugeniusz, Litwiniuk Jerzy

Выдавец: Państwowy Instytut Wydawniczy

Выдавецкая сэрыя: Kolekcja Literatury Radzieckiej

Памеры: 268 s.

Катэгорыя: Мастацкая літаратура; Пераклады

Кнігазбор: прыватны кнігазбор у Беластоку (папяровы асобнік)

Wasilij Byków należy do pisarzy,, którzy konsekwentnie trwają przy tematyce wojennej. Urodził się w 1924 roku na Białorusi. Podczas wojny walczył w szeregach Armii Czerwonej. Pisze od roku 1956. W Polsce ukazały się następujące nowele Bykowa: Trzecia rakieta (PIW 1963), Ballada alpejska zawierająca opowiadanie tytułowe i nowele: Pułapka i Przeklęte wzgórze (PIW 1970) oraz tom Doczekać do świtu, Kruhlański most i Obelisk (PIW 1974). Obecnie wznawiamy dwie z nich: Trzecią rakietą i Doczekać do świtu. Wasilij Bykow swoich bohaterów ukazuje w pełnych dramatyzmu tragicznych sytuacjach wymagających podjęcia ostatecznych decyzji, bohaterstwo nie jest tu czymś nadludzkim, lecz wyrasta z frontowej codzienności, często ze zwykłego przypadku. Pisarza interesują postawy ludzkie, ich charaktery i motywy postępowania, zastanawia się przy tym, czy po latach społeczeństwo nie zapomni o swych bohaterach. Utwory Bykowa mają zwykle tragiczny finał, tragiczny jak sama wojna.

Беларускія аўтары: Bykow Wasil

Каталёг: Прыватны кнігазбор

Толькі ў бібліятэцы прыватнай асобы ў Беластоку (папяровы асобнік)

Варта пазнаёміцца:

Bykow Wasil, Zły znak

Zły znak

Bykow Wasil

Wasil Bykow urodził się w 1924 roku na Białorusi. Podczas wojny walczył w szeregach Armii Czerwonej. Zadebiutował w roku 1956. Znany jest polskiemu czytelnikowi między innymi jako autor książek Trzecia rakieta, Ballada alpejska, Doczekać do świtu, Piaskowisko. Byków w swojej twórczości pozostaje wierny tematyce wojennej. Swych bohaterów ukazuje w dramatycznych sytuacjach, wymagających podjęcia ostatecznych decyzji. Wojna znajduje tu odb... Болей »


Bykow Wasil, Piaskowisko

Piaskowisko

Bykow Wasil

Wasil Bykow urodził się na Białorusi w roku 1924. Brał udział w ostatniej wojnie. Pisze od roku 1956. W Polsce opublikowano wiele jego książek, takich m.in., jak Trzecia rakieta — 1963, Ballada alpejska — 1970, Doczekać do świtu — 1974, We mgle — 1989. Utwory Bykowa, osnute zawsze na wątkach wojennych, frontowych lub partyzanckich, przedstawiają bohaterów w sytuacji ekstremalnej, gdy muszą oni dokonać wyboru, zadecydować o własnym ocale... Болей »