Месца выхаду: Białystok
Дата выхаду: 1972
Рэдактар: Joka Jerzy
Выдавец: Białostockie Towarzystwo Naukowe
Выдавецкая сэрыя: Prace Białostockiego Towarzystwa Naukowego
Памеры: 410 s.
Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)
Інвэнтарныя нумары: BTH — [1688.]
Do II połowy XVIII w. w całym województwie podlaskim nie było wiele zakładów naukowych, nie było wcale kolonii akademickich, działało jedynie kilka szkół utrzymywanych przez zakony, przy niektórych tylko kościołach i klasztorach istniały szkółki parafialne. ,,Jezuici, którzy do poł. XVII w. niemal we wszystkich już prowincjach dawnej Polski i Litwy mieli swoje Kolegia, a przy nich szkoły, do jednego tylko województwa podlaskiego wcisnąć się jeszcze nie mogli. Lecz jakże można było kilka ziem i powiatów zostawić bez swego wpływu?” — pisze nie bez cienia ironii J. Jaroszewicz. (fragment)
Каталёг: BTH
Пэрыёдыка: Studia i materiały do dziejów miasta Białegostoku
W serii Prace Białostockiego Towarzystwa Naukowego oddajemy czytelnikom V tom Studiów i materiałów do dziejów miasta Białegostoku. Stanowi ona kontynuację wydanych wcześniej tomów Studiów i materiałów do dziejów miasta Białegostoku. T. I pod redakcją Jerzego Antoniewicza i Jerzego Joki (Białystok 1968, nakład wyczerpany), T. II przygotowanego do druku przez tych samych redaktorów (Białystok 1970), T. III pod redakcją Jerzego Joki (Biały... Болей »
Tom IV "Studiów i materiałów do dziejów miasta Białegostoku" zawiera materiały V konferencji nauk historycznych w Białymstoku, która odbyła się w 1979 r. Publikacja jest owocem wysiłku naukowego przedstawicieli różnych dyscyplin: historyków, ekonomistów, urbanistów i przyrodników. Część artykułów stanowi próbę syntezy dotychczasowych badań nad poszczególnymi okresami dziejów miasta lub jego problemami (np. artykuły: S. Kalabińskiego, I.... Болей »
Opracowanie niniejsze stanowi pierwszą próbę zarysu dziejów Białegostoku w latach II wojny światowej, dlatego nie może pretendować do wyczerpania bogatej problematyki historii miasta w tych latach, a zawartych w nim tez, sformułowań i uogólnień nie należy traktować jako ostatecznych. Autor zdaje sobie sprawę z wielu braków i luk, nie mógł jednak ich wypełnić, między innymi także ze względu na brak materiałów archiwalnych. Materiały arch... Болей »
Dzisiejsze środowisko geograficzne omawianego obszaru jest wynikiem wielu procesów przyrodniczych w najmłodszym okresie geologicznym naszej Ziemi, czyli w czwartorzędzie, a zwłaszcza w jego epoce po-lodowcowej — holocenie. Pod względem fizyczno-geograficznym Białystok i jego okolice położone są w obrębie makroregionu zwanego Wysoczyną Białostocką, który zgodnie z przyjętym układem taksonomicznym jest częścią podprowincji Równin Podlasko... Болей »