Месца выхаду: Białystok
Дата выхаду: 2001
Рэдактар: Majecki Henryk
Выдавец: Białostockie Towarzystwo Naukowe
Выдавецкая сэрыя: Prace Białostockiego Towarzystwa Naukowego
Памеры: 352 s.
ISBN: 83-88097-11-3
Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)
Інвэнтарныя нумары: BTH — [1689.]
W serii Prace Białostockiego Towarzystwa Naukowego oddajemy czytelnikom V tom Studiów i materiałów do dziejów miasta Białegostoku. Stanowi ona kontynuację wydanych wcześniej tomów Studiów i materiałów do dziejów miasta Białegostoku. T. I pod redakcją Jerzego Antoniewicza i Jerzego Joki (Białystok 1968, nakład wyczerpany), T. II przygotowanego do druku przez tych samych redaktorów (Białystok 1970), T. III pod redakcją Jerzego Joki (Białystok 1972, nakład wyczerpany) oraz T. IV pod redakcją Henryka Majeckiego (Białystok 1985). Tom V zawiera materiały konferencji naukowej zorganizowanej w Białymstoku 27 i 28 października 1999 r. z okazji 250-lecia potwierdzenia praw miejskich Białegostoku. Informacja o konferencji została zamieszczona w kwartalniku „Białostocczyzna” (nr 2(54), 1999, s. 127-130). Część materiałów wspomnianej konferencji zostało zamieszczonych wcześniej w kwartalniku „Białostocczyzna” (1999, nr 4(56)). Tom V Studiów..., a także nr 4(56) „Białostocczyzny” zawierają również materiały nie przedstawione na wspomnianej konferencji, lecz również wzbogacające stan wiedzy o przeszłości Białegostoku. (Od redakcji, fragment)
Каталёг: BTH
Пэрыёдыка: Studia i materiały do dziejów miasta Białegostoku
Tom IV "Studiów i materiałów do dziejów miasta Białegostoku" zawiera materiały V konferencji nauk historycznych w Białymstoku, która odbyła się w 1979 r. Publikacja jest owocem wysiłku naukowego przedstawicieli różnych dyscyplin: historyków, ekonomistów, urbanistów i przyrodników. Część artykułów stanowi próbę syntezy dotychczasowych badań nad poszczególnymi okresami dziejów miasta lub jego problemami (np. artykuły: S. Kalabińskiego, I.... Болей »
Do II połowy XVIII w. w całym województwie podlaskim nie było wiele zakładów naukowych, nie było wcale kolonii akademickich, działało jedynie kilka szkół utrzymywanych przez zakony, przy niektórych tylko kościołach i klasztorach istniały szkółki parafialne. ,,Jezuici, którzy do poł. XVII w. niemal we wszystkich już prowincjach dawnej Polski i Litwy mieli swoje Kolegia, a przy nich szkoły, do jednego tylko województwa podlaskiego wcisnąć... Болей »
Opracowanie niniejsze stanowi pierwszą próbę zarysu dziejów Białegostoku w latach II wojny światowej, dlatego nie może pretendować do wyczerpania bogatej problematyki historii miasta w tych latach, a zawartych w nim tez, sformułowań i uogólnień nie należy traktować jako ostatecznych. Autor zdaje sobie sprawę z wielu braków i luk, nie mógł jednak ich wypełnić, między innymi także ze względu na brak materiałów archiwalnych. Materiały arch... Болей »
Dzisiejsze środowisko geograficzne omawianego obszaru jest wynikiem wielu procesów przyrodniczych w najmłodszym okresie geologicznym naszej Ziemi, czyli w czwartorzędzie, a zwłaszcza w jego epoce po-lodowcowej — holocenie. Pod względem fizyczno-geograficznym Białystok i jego okolice położone są w obrębie makroregionu zwanego Wysoczyną Białostocką, który zgodnie z przyjętym układem taksonomicznym jest częścią podprowincji Równin Podlasko... Болей »