Чарнякевіч Андрэй

Сёньня Дзень народзінаў адзначае Андрэй Чарнякевіч.

Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка Kamunikat.org зычыць здароўя – перадусім; добрага настрою – не толькі ў гэты дзень; цёплага сонейка ў кожную пару году, дабрыні і разуменьня блізкіх, творчых палётаў і зьдзяйсьненьня мараў.

Лыч Леанід

Памятаем...

Гэты дзень у гісторыі запісаўся тым, што ў 1929 годзе на сьвет зьявіўся Талент – Леанід Лыч. Па Таленце заўсёды застаецца памяць, якую нам наканавана захаваць.

Rouba Napoleon, Przewodnik po Litwie i Białejrusi

Przewodnik po Litwie i Białejrusi

Rouba Napoleon

Месца выхаду: Wilno – Gdańsk

Дата выхаду: 1909/1995

Выдавец: Wydawnictwo Kurjera Litewskiego/Stella Maris

Катэгорыя: Гісторыя; Крыніцы

Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: BTH — [3113]

Nasz „Przewodnik" ma służyć źródłem podręcznem dla skromnych wiadomości, dotyczących Litwy i Białejrusi – wiadomości historyczno-geograficznych. I nawet nie dla Litwy i Białejrusi, jeno dla sześciu gubernji, wchodzących w skład Państwa Rosyjskiego, które są przecież, lubo nie w całości, i powyżej wymienionemi dzielnicami, etnograficznie odrębnemi. Boć chyba nie potrzeba dowodzić, że nie może tu być mowy o całości Litwy, gdyż do tego należałoby jeszcze zająć część Prus Książęcych oraz spory szmat gubernji suwalskiej z Królestwa Polskiego. Jak niemniej i z tej Białejrusi trzebaby wykreślić spore wycinki, np. z Podlasia, na rzecz ziem etnograficznie polskich. O badania etnograficzne nam w danym razie nie chodzi, więc bierzemy jednostki administracyjne, jak one są obecnie i na tem tle kreślimy tkankę zgromadzonych wiadomości. Z powyższych sześciu gub. trzy pierwsze, t. j. wileńską, kowieńską i grodzieńską nazywamy zazwyczaj Litwą , trzy zaś ostatnie – t. j. mińską, witebską i mohylowską—Białorusią. Dla wszystkich jednak sześciu Wilno jest niewątpliwie środowiskiem, gdzie się skupiają wszystkie nici życia Litwy i Białejrusi. Przewodnik tedy ma służyć dla 6 gubernji: wileńskiej, kowieńskiej, grodzieńskiej, mińskiej, witebskiej i mohylowskiej. (Wstęp, fragment)

Каталёг: BTH

Толькі ў бібліятэцы Беларускага Гістарычнага Таварыства (папяровы асобнік)